nasdaq
Grafika: Freepik

Fundusze ETF zyskują na popularności wśród inwestorów chociażby ze względu na możliwość zróżnicowania portfela inwestycyjnego. Pozwalają też zmniejszyć ryzyko inwestycji, jak i zaangażować środki w wybraną branżę gospodarki. Jakie są zalety i wady inwestowania w ETF?

Czym są fundusze ETF?

ETF to „Exchange Traded Fund”, czyli fundusz inwestycyjny, który śledzi określony sektor rynku, wybraną branżę, czy aktywa – takie jak chociażby surowce czy indeksy giełdowe. Fundusze ETF można kupować lub sprzedawać w dokładnie taki sam sposób, jak robi się to w przypadku akcji. Oferta na ETF dostępna w XTB pozwala dokładnie zapoznać się z tym produktem. 

To od inwestora zależy na jakiego rodzaju fundusz ETF się zdecyduje. Wybór jest naprawdę duży, bowiem mogą one śledzić kurs danego surowca (np. ropy albo złota), akcje kilku spółek giełdowych, kryptowaluty a nawet całe indeksy giełdowe.

Jednostki uczestnictwa ETF podlegają ciągłemu obrotowi na giełdach, podobnie jak inne papiery wartościowe. Często zestawia się je z tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, ale należy wymienić pewne różnice między nimi. Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych są przedmiotem obrotu pozagiełdowego, a ich cena ustalana jest tylko raz dziennie. Natomiast w przypadku funduszy ETF mówimy o ciągłym obrocie na giełdzie, przez co ich wycena podlega regularnym zmianom.

Fundusze ETF są ściśle kontrolowane, a ich działanie zostało uregulowane prawnie. W przypadku Europy zasady ich funkcjonowania określa dyrektywa UCITS. Zapewnia ona inwestorom wysoki poziom ochrony.

Jak inwestować w fundusze ETF?

Decydując się na wejście w świat funduszy ETF, mamy do wyboru dwie drogi. Jedna z nich polega na inwestowaniu aktywnym. Cechuje ją szybkie reagowanie na zmieniające się warunki na rynku, co z kolei wiąże się z częstym otwieraniem i zamykaniem pozycji.

Przeciwnym rozwiązaniem jest inwestowanie pasywne, które charakteryzuje się podejściem długoterminowym. W tym przypadku znacząco ograniczamy liczbę zawieranych transakcji, wybieramy bardziej stabilne branże i skupiamy się na mozolnym wzroście wartości portfela wraz z upływem czasu.

Inwestowanie aktywne daje szansę na maksymalizację stopy wzrostu w krótkim odstępie czasowym, ale wiąże się z większym ryzykiem. Inwestowanie pasywne pozwala podążać za długoterminowymi, fundamentalnymi zmianami w danym sektorze gospodarki czy przy wycenie surowca. Wybór jednej z tych ścieżek zależy od inwestora i jego indywidualnych preferencji. To on musi ocenić ryzyko, jakie jest gotów podjąć nabywając fundusze ETF, a także określić swoje cele inwestycyjne.

Inwestowanie pasywne zdaje się być odpowiednim wyborem dla osób, które nie śledzą regularnie kursów akcji czy surowców, a równocześnie dążą do powolnego, ale stabilnego wzrostu wyceny portfela inwestycyjnego. Jest też rozwiązaniem dla inwestorów chcących ulokować kapitał w perspektywicznych spółkach i branżach, które mogą zwiększyć swoją wartość w perspektywie długoterminowej.

Zalety i wady inwestowania w ETF

Fundusze ETF ze względu na swoją konstrukcję oceniane są jako bezpieczniejsza forma inwestycji, ale każda niesie ze sobą pewne ryzyko i nie inaczej jest w przypadku ETF.

Do plusów funduszy ETF na pewno zaliczymy niższe koszty transakcyjne, bo dają one możliwość ekspozycji dziesiątek lub nawet setek instrumentów za sprawą jednej transakcji. Zakup tej samej liczby spółek w ramach odrębnych inwestycji wiązałby się ze sporymi wydatkami transakcyjnymi.

Fundusze ETF oferują też dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów – począwszy od akcji spółek z wybranego sektora gospodarki, poprzez surowce, metale szlachetne, a na całych indeksach giełdowych skończywszy.

W przypadku funduszy ETF można też zmniejszyć prawdopodobieństwo straty poprzez odpowiedni dobór pozycji i dywersyfikację portfela. Ryzyko nigdy nie będzie zerowe, ale zmienność cen funduszy ETF jest najczęściej mniejsza niż w przypadku pojedynczych aktywów.

Do minusów funduszy ETF zaliczymy to, że zwykle stworzone są z tak wielu elementów, że szansa na duży potencjał zwrotu maleje. W przypadku zakupu akcji pojedynczej spółki potencjał zysku rośnie, ale duże jest też ryzyko straty. W ETF wzrost wyceny jednego komponentu może być równoważony przez spadek innego.

Postawienie na fundusze ETF nie daje gwarancji uzyskania zwrotu z inwestycji. Wynika to z faktu, że inwestor może dobrać do swojego funduszu np. spółki z sektora objętego problemami, przez co ich wartość zacznie spadać. W tym przypadku dywersyfikacja portfela będzie tylko iluzoryczna.

Dobór spółek wchodzących w skład funduszu ETF

Bardzo ważny jest też dobór spółek wchodzących w skład funduszu ETF. Możemy wybrać pozycje z rozwijającej się branży, która zyskuje na wartości, ale w jej ramach możemy postawić na źle zarządzane spółki. W efekcie zamiast oczekiwanego zwrotu z inwestycji, możemy ponieść straty. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio prześledzić sytuację spółek i rating samego funduszu ETF.

Samo inwestowanie pasywne może z kolei wiązać się z „błędnym timingiem”, czyli zakupem ETF w nieodpowiednim momencie. Z definicji jest ono nastawione na długoterminową perspektywę. Niektóre z funduszy mogą okazać się „pułapką” ze względu na znajdującego w nich komponenty. W tym kontekście warto wspomnieć o ETF Ark Invest, który był niezwykle popularny w czasach pandemii COVID-19, a następnie jego wycena spadła o 80 proc. w momencie, gdy amerykańska FED zaczęła podnosić stopy procentowe.

Podsumowując, inwestowanie w ETF jest obecnie niezwykle popularne i warto się tym zainteresować. Jednakże nawet te, pozornie bezpieczne, produkty wiążą się z pewnymi ryzykami. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem warto zapoznać się z wszystkimi plusami i minusami danej strategii inwestycyjnej i znaleźć tę dla siebie odpowiednią.

Reklama