Zdjęcie: KMP Rzeszów
Reklama

Do 2 lat więzienia grozi 20-letniemu studentowi jednej z rzeszowskiej uczelni. Mężczyzna „paradował” w koszulce z faszystowskim symbolem – jednostki SS.

Do zdarzenia doszło 3 października w Rzeszowie na auli Politechniki Rzeszowskiej.  Z ustaleń rzeszowskich policjantów wynika, że mężczyzna przyszedł na zajęcia ubrany w koszulkę z wizerunkiem faszystowskiego symbolu.

– Był to herb, emblemat hitlerowskiej jednostki SS. O zdarzeniu policjantów zawiadomił inny uczestnik zajęć – relacjonuje Adam Szeląg z rzeszowskiej policji.

Student Politechniki Rzeszowskiej miał na sobie koszulkę z herbem 14. Dywizji Grenadierów SS Galicja. To ukraińska dywizja utworzona w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów i władze hitlerowskie. Zarzuca się jej zbrodnie wojenne, m.in. współudział w wymordowaniu polskich mieszkańców wsi Huta Pieniacka.

Dywizja SS Galicja liczyła ok. 14 tys. ludzi. W lipcu 1944 roku została rozbita przez wojska radzieckie pod Brodami. 

Wyjaśnieniem sprawy studenta zajęli się funkcjonariusze z wydziału do zwalczania przestępczości pseudokibiców, którzy ustalili tożsamość podejrzanego. Okazał się nim studiujący w Rzeszowie 20-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Policjanci przeszukali mieszkanie studenta, w którym znaleźli koszulkę z faszystowskim symbolem.  

Młody mężczyzna przyznał się do winy. Policjanci przedstawili mu zarzut publicznego propagowania faszyzmu, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

– Mężczyzna podczas przesłuchania powiedział, że żałuje iż taką koszulkę założył – dodaje Piotr Pawlik, wiceszef Prokuraratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. 

Na informacje o zarzutach dla 20-latka zareagowała Politechnika Rzeszowska, która zwróciła się do policji o szczegołowe informacje na temat postępowania. – Jednocześnie na uczelni również trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – poinformowała nas Anna Worosz, rzecznik PRz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

6 KOMENTARZE

  1. policja zajmuje się bzdurami, zamiast poważnymi sprawami, np tym co rzeczywiście stało się ze studentem PRz który zaginą końcem listopada?nagle sprawa ucichła i nadal nic nie wiadomo.Tym powinni się zając a nie chłopakiem, który ubrał jakąś koszulkę!

  2. Jestem codziennie w różnych budynkach PRz z “rózgami liktorskimi” . Zapraszam kolejnego debila do “zakapowania mnie”……..No jednak, że debile nie kojarzą tego pięknego symbolu z niczym, poza nietypowym breloczkiem! 😀 to będę czekał do lata i wystąpię w koszulce z podobnym! 😀

  3. bardzo dobrze, ze go zamknęli
    a idiotą z symbolami komunistycznymi na koszulkach nikt nic nie robi
    a nawet zapraszają ich do TVNu
    to samo jest z banderowcami

Comments are closed.