Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Zbigniew Jakubek

W wieku 61 lat, zmarł Zbigniew Jakubek, wybitny pianista związany z Rzeszowem. To największa strata dla środowiska jazzowego w Polsce.

O śmierci Zbigniewa Jakubka poinformował w poniedziałek, 1 maja, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. „Wspaniały, dobry, życzliwy człowiek. Rzeszowska kultura straciła dziś bardzo wiele. Rzeszów stracił dziś bardzo wiele” – napisał na Facebooku Konrad Fijołek.

Wojciech Jakubek napisał, że jego ojciec zmarł w poniedziałek, 1 maja, o godz. 10:45. 

„Nierówna walka, jaką ostatnimi miesiącami toczył, zabrała przekochaną osobę, z niepowtarzalnym poczuciem humoru, dystansem do życia, potrafiącą w mgnieniu oka rozładować każdą niezręczną czy napięta sytuację” – napisał syn zmarłego artysty. 

„Pogoda ducha, która go cechowała, zawsze wprowadzała do naszej rodziny mnóstwo uśmiechu, szczęścia i akceptacji” – dodał Wojciech Jakubek. 

 

Karim Martusiewicz z zespołu Voo Voo o Zbigniewie Jakubku napisał, że „był jednym z takich MUZYKÓW , których nie trzeba znać osobiście, żeby szanować, podziwiać i się zasmucić, kiedy odchodzą”.

„Z licznych opowieści wiem, że był świetnym kumplem, mądrym i jednocześnie przezabawnym. Nie dziwię się, że tak wielu z nas teraz po prostu płacze” – napisał Martusiewicz.

 

„Wyjątkowy muzyk, pedagog, niezawodny przyjaciel; założyciel i dobry duch kierunku jazz i muzyka rozrywkowa. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci” – napisano na Facebooku Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie Zbigniew Jakubek pracował. 

Zbigniewa Jakubka pożegnał także Rzeszowski Dom Kultury.

„Wybitny twórca i promotor rzeszowskiej kultury, z którym mieliśmy ogromną przyjemność współpracować przy wielu projektach. Za wcześnie o tysiące nut… za wcześnie… na zawsze w naszej pamięci [*]” – napisano w mediach społecznościowych RDK.

Marta Kula, dziennikarka Radia 357, napisała, że odejście Zbigniewa Jakubka to „największa strata” dla środowiska jazzowego w Polsce.

„Zbigniew Jakubek dla każdego melomana, a szczególnie ludzi, którzy odwiedzali Rzeszów, związani są i byli z Wydziałem Jazzu na Uniwersytecie Rzeszowskim i z Bieszczadzkimi Warsztatami Jazzowymi, to postać wyjątkowa” – napisała Marta Kula.

 

Rafał Inglot, który gra u boku Michała Szpaka, napisał tak: „Mentor, wybitny muzyk i wspaniały charyzmatyczny człowiek”.

„Kiedy miałem przyjemność na uczelni zagrać z „JACO” jego krótki recital, to powiem szczerze – było to dla mnie największe przeżycie i wyróżnienie jakiego do dzisiaj nie odczułem i pewnie już nie odczuje” – dodał. 

Koncerty z wielkimi nazwiskami jazzu 

Zbigniew Jakubek był czołową postacią wśród polskich klawiszowców. Był absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Drogę muzyczną rozpoczął od studenckich formacji. W 1983 r. zaistniał „New Coast”, chwilę później „Still Another Sextet”.

Rok później powstał „Walk Away”. Kariera rozpoczęła się od zdobycia głównej nagrody festiwalu „Jazz nad Odrą” 1985. Przez lata zagrali setki koncertów. 12 lat współtworzenia tej znakomitej formacji zaowocowało dziewięcioma nagranymi płytami.

Zbigniew Jakubek grał w powstałym w 1986 roku „Young Power”. W 1993 roku wspólnie z Bernardem Maseli założyli duet „Back In”, poszerzony później o pochodzącego z Indonezji znakomitego perkusistę Nippy Noya.

Od połowy lat 90. Jakubek zagrał wiele tras koncertowych z wielkimi nazwiskami jazzu, m.in. z Frankiem Gambale, Didierem Lockwoodem i Steve Loganem. Koncertował również z takimi artystami jak: Eric Marienthal, David Fiuczynski, Mino Cinelu, czy Bill Evans.

Współpracował ze znanymi artystami 

Zbigniew Jakubek współpracował też z większością nazwisk polskiej sceny jazzowej lat 80. i 90.: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, Lorą Szafran oraz wieloma innymi.

Rok 2002 był początkiem działalności kwartetu „Ścierański, Napiórkowski, Jakubek, Dąbrówka”. W 2004 roku powstał „Zbigniew Jakubek Quartet”. W 2009 roku zaistniał „Susan Weinert & Zbigniew Jakubek Urban Groove Ensemble”, polsko-niemiecki projekt.

Od 1985 roku Zbigniew Jakubek miał na koncie współpracę z wieloma znanymi nazwiskami polskiej sceny pop, m.in. z Mieczysławem Szcześniakiem, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim i Zbigniewem Wodeckim.  

Jakubek grał w orkiestrach: „Alex Band”, „Kukla Band”, „Big-band W. Pieregorólki”, „After Touch”, „Orkiestra Tomka Szymusia”. Wziął udział w większości polskich festiwali piosenki. Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową.

Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Od 2003 r. Zbigniew Jakubek łączył koncertowanie z działalnością akademicką, będąc adiunktem na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a od 2013 roku został wykładowcą na kierunku „Jazz i muzyka estradowa” UMCS Lublin.

Na swoim koncie Zbigniew Jakubek posiadał kilka tysięcy zagranych koncertów, a dyskografia obejmuje ponad 40 nagranych płyt z jego udziałem. W ostatnich latach zaangażował się w Art Celebration Europejskiego Stadionu Kultury. 

„Czas spędzony z Tobą był wspaniały, pełen radości i śmiechu do łez. Nigdy Cię nie zapomnę, nigdy nie dam zapomnieć o Tobie i Twojej wspaniałej muzyce” – napisał na Facebooku Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz, rzeszowski raper. 

 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama