Fot. Za zgodą East News. Na zdjęciu Bogusław Olewiński

Bogusław Olewiński od sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, został przywrócony na stanowisko prokuratora Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Bogusław Olewiński znalazł się w gronie 21 prokuratorów z całego kraju, którzy w poniedziałek (11 marca) w Prokuraturze Krajowej odebrali powołania na wyższe stanowiska prokuratorskie. Wszyscy zostali zdegradowani w 2016 roku przez ówczesnego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, także ministra sprawiedliwości w rządzie PiS. 

Jak poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa, 21 prokuratorów zostało wówczas zdegradowanych „z naruszeniem zasad równego traktowania i niedyskryminacji”, dlatego w poniedziałek przywrócono ich na wyższe stanowiska prokuratorskie, co wcześniej deklarował nowy prokurator generalny Adam Bodnar.

– To przywracanie godności prokuratorom – zakomunikowała Prokuratura Krajowa.  Powołania na wyższe stanowiska prokuratorskie zdegradowanym przez Ziobrę 21 prokuratorom wręczył Jacek Bilewicz, pierwszy zastępca prokuratora generalnego i p.o. prokuratora krajowego. 

 

W gronie prokuratorów, którym „przywrócono godność”, jest Bogusław Olewiński, który był autorem aktu oskarżenia przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi oraz byłym funkcjonariuszom CBA, którzy zmontowali „aferę gruntową”, za co zostali skazani na bezwzględne więzienie. Kamińskiego i Wąsika potem ułaskawił prezydent Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kilka miesięcy po wyborach w 2015 roku, które wygrało PiS, Bogusława Olewińskiego zdegradowano z funkcji prokuratora apelacyjnego na prokuratora rejonowego. Olewińskiego, który był wtedy wiceszefem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, „karnie” przeniesiono do rzeszowskiej Prokuratury Rejonowej (najniższy szczebel prokuratury).

Olewińskiego zdegradował wiosną 2016 roku Zbigniew Ziobro na wniosek Jerzego Dybusa, wtedy już nowego prokuratora regionalnego w Rzeszowie (PiS przekształcił prokuratury apelacyjne w regionalne). Dybus niedawno straciło stanowisko. 31 stycznia odwołał go prokurator generalny Adam Bodnar. Dybusa zastąpił Jaromir Rybczak.

Bogusław Olewiński został przywrócony na stanowisko prokuratura Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Warto przypomnieć, że Olewińskiego w 2010 roku przesłuchiwała sejmowa komisja śledcza ds. hazardu, która badała tzw. aferę hazardową. Mariusz Kamiński, wtedy szef CBA, twierdził, że zarzuty w Rzeszowie były zemstą za to, że CBA wykryło aferę.

– Nie byłem przez nikogo naciskany – zapewniał w kwietniu 2010 roku Olewiński. Projekt zarzutów dla Kamińskiego za wykreowanie afery gruntowej miał gotowy już w maju 2009 roku, Kamińskiemu zarzuty przedstawił kilka miesięcy później – w październiku.  

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama