Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Policja bada przypadki bezprawnej agitacji wyborczej w internecie przez podkarpackich kandydatów w niedzielnych wyborach samorządowych. 

W sobotę, do godz. 20:00, podkarpacka policja odnotowała osiem incydentów w okresie trwającej od północy ciszy wyborczej. O dwóch już wcześniej informowaliśmy: pod Krosnem trzej mężczyźni zerwali 24 plakaty wyborcze na trasie Miejsce Piastowe – Dukla, a we wsi Przewrotne k. Rzeszowa zamalowano 6 plakatów jednego z komitetów wyborczych.

W tych przypadkach policjanci prowadzą czynności pod kątem popełnienia wykroczenia z art. 67. Kodeksu wykroczeń. Za uszkodzenie plakatu grozi grzywna do 1000 zł albo nagana.

Pod kątem tego samego artykułu policjanci badają dwa kolejne incydenty. Do jednego z nich doszło na jednej z ulic w Rzeszowie, gdzie na plakaty jednego z kandydatów naklejono plakaty jego kontrkandydata. – Policjanci ustalają, kiedy to się stało – mówi kom. Piotr Wojtunik, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Czwarty incydent policjanci odnotowali w Lesku – tam zerwano plakat wyborczy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Funkcjonariusze otrzymali również cztery zgłoszenia dotyczące prowadzenia nielegalnej agitacji wyborczej w internecie przez kandydatów, którzy startują w niedzielnych wyborach. – Zgłoszenia mamy z powiatów: dębickiego, mieleckiego, przeworskiego i leskiego. Dotyczą zamieszczania postów w mediach społecznościowych – wyjaśnia kom. Wojtunik. 

W tych przypadkach zawiadomienia złożono na podstawie artykułu 498 Kodeksu wyborczego. Jego treść brzmi tak: „Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą, podlega karze grzywny”. Policjanci sprawdzają, kiedy kwestionowane posty były zamieszczane. 

Od północy, 6 kwietnia trwa cisza wyborcza, czyli zakaz prowadzenia agitacji. Trwa ona całą sobotę, aż do zakończenia głosowania w niedzielę 7 kwietnia. Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne od godz. 7:00 do 21:00 – Polacy będą wybierać ludzi do rad gmin, powiatów, miast, sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. 

W ciszy wyborczej agitacja jest zakazana także w internecie, w tym w mediach społecznościowych. Cisza wyborcza może być wydłużona w razie przedłużenia lub odroczenia głosowania przez obwodową komisję wyborczą.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama