Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego wprowadza zmiany w statucie uczelni. Kolegia zostaną zastąpione przez wydziały. Decyzję Senatu uczelni negatywnie zaopiniowały związki zawodowe.
Nowy Statut uniwersytetu
Uniwersytet Rzeszowski poinformował o zmianach, które 16 grudnia wprowadzono w Statucie i Regulaminie Organizacyjnym uczeni. Zostały one wprowadzone podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Władze uczelni pozytywnie zaopiniowały nowy Statut Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Regulamin Organizacyjny. Zgodnie z decyzjami podjętymi przez senatorów, dotychczasowe kolegia zostaną zastąpione przez wydziały, których ostatecznie będzie 15.
Utrzymano jedynie Colegium Medicum
W strukturze Uniwersytetu Rzeszowskiego, utrzymano Colegium Medicum, w którym funkcjonować będą cztery odrębne wydziały. Według władz uczelni ma to pozwolić na „zachowanie specyfiki oraz wysokiej jakości kształcenia w obszarze medycyny i nauk pokrewnych”.
Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Adam Reich, komentując zmiany strukturalne w uczelni, podkreśla zalety powrotu do modelu wydziałów.
– Wprowadzenie nowej struktury ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania i umożliwienie bardziej lokalnego podejmowania decyzji. Osoba zarządzająca większym kolegium, obejmującym wiele dyscyplin, nie zawsze może znać szczegółowe potrzeby wszystkich obszarów naukowych – wyjaśniał rektor.
Problemy jednostek w innych budynkach
Zauważył, że dotychczasowe kolegia, choć skuteczne w koncentrowaniu się na węższych obszarach działalności, powodowały pewne problemy – szczególnie dla jednostek, które były oddzielone od głównych budynków uczelni.
Podkreślił również, że reforma pozwoli władzom rektorskim skoncentrować się na kwestiach ogólnouczelnianych, takich jak nauka, kształcenie, polityka naukowa, umiędzynarodowienie i reprezentowanie Uniwersytetu zarówno w kraju, jak i za granicą.
– Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że dla mnie wszyscy studenci i pracownicy są równi, a celem reformy jest wzmocnienie poczucia jedności naszej uczelni – zapewnia rektor.
Negatywnie opinie związków zawodowych
O zmianach w statucie negatywnie wypowiedziały się działające na uniwersytecie związki zawodowe. Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” w wydanej przez siebie opinii pisze m.in o „nadmiernej centralizacji w rękach rektora oraz dyskryminacji pracowników”.
„Władza centralizacyjna Rektora, obejmująca nie tylko kluczowe kwestie zarządzania, ale również ingerencję w bieżące decyzje operacyjne jednostek, budzi poważne wątpliwości pod kątem efektywności, jak i zgodności z akademickimi wartościami” – czytamy w opinii.
Zagrożenie dla funkcjonowania uczelni
Związkowcy podkreślają, że „demokratyczność i kolegialność są fundamentalnymi zasadami, na których opiera się tradycja akademicka. Idea wspólnego zarządzania i szerokiego udziału społeczności akademickiej w podejmowaniu decyzji gwarantuje pluralizm i redukuje ryzyko wystąpienia mechanizmów autorytarnych.”
Zdaniem związkowców zaproponowane zmiany są „w sprzeczności z istotą akademickiej autonomii i mogą prowadzić do poważnych zagrożeń dla funkcjonowania uczelni”.
Podkreślają, że zaproponowany projekt statutu” zawiera zapisy dyskryminujące niektóre grupy pracownicze i będące w sprzeczności z ideą równego traktowania wszystkich pracowników uczelni”.
Nieprecyzyjne i niejednoznaczne
Jak przekonują dokument zawiera „liczne sformułowania o nieprecyzyjnym i niejednoznacznym charakterze, które umożliwiają pracodawcy ich dowolną, uznaniową interpretację. Prowadzi to do braku transparentności w procesach decyzyjnych, naruszenia zasad sprawiedliwości proceduralnej oraz tworzenia mechanizmów arbitralnego traktowania pracowników”.
Według związkowców projekt statutu w sposób niespójny reguluje kwestie ograniczenia kadencyjności dla wybranych funkcji i stanowisk. Negatywnie oceniają też przepisy określające wymogi dla osób pełniących funkcje dyrektorów lub kierowników jednostek organizacyjnych uczelni. Według nich te zapisy są zbyt ogólnikowe i nieprecyzyjne.
Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. Szczegółowy tekst uchwały oraz pełna nowa struktura organizacyjna uczelni zostaną opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Uniwersytetu Rzeszowskiego w najbliższym czasie.
(red)
Czytaj więcej:
Rektor uniwersytetu odmawia Obajtkowi. Ten grozi pikietą pod uczelnią