Zdjęcie: Facebook.com / Basen przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie
Reklama

12 grudnia zostanie oficjalnie otwarty odbudowany basen przy ulicy Matuszczaka w Rzeszowie. Kilka dni wcześniej będą mogli już z niego korzystać mieszkańcy. 

Oficjalną datę otwarcia basenu potwierdziła nam Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Natomiast w pierwszych dniach grudnia z pływalni będą mogli już korzystać mieszkańcy. Dokładny termin nie jest jeszcze znany – mówi rzecznik. 

Kilka dni temu miasto opublikowało krótki film, na którym widać pływalnię po przebudowie, trwającej z przerwami od czterech lat.

 

Przez ostatnie dwa lata basen budowała firma Texom. Budowę przejęła po Karpat-Bud i Best Constructions, firmach, które po sobie pozostawiły tylko gruz, po rozebraniu starego obiektu. Inwestycja kosztowała prawie 26 mln zł.

Według pierwszych założeń, basen miał być gotowy pod koniec 2019 roku. Gdy z placu budowy miasto wyrzuciło dwóch poprzednich wykonawców, plan przewidywał, że pływalnia będzie gotowa w maju 2022 roku, a przynajmniej tak deklarowali urzędnicy.

Tego terminu też nie udało się dotrzymać, budowa przeciągnęła się do jesieni. – Wykonawca pomaga nam jeszcze w ostatnich pracach porządkowych – powiedział nam w czwartek Łukasz Krasowski, kierownik basenu przy ulicy Matuszczaka. 

Basen ma służyć głównie skoczkom do wody, ale będzie można z niego korzystać także rekreacyjnie. – Dla mieszkańców będzie dostępny przez cały dzień. Będą dla nich wybrane tory i tory dla zorganizowanych grup lub zawodników – wyjaśnia Marzena Kłeczek-Krawiec.

Trampoliny i wieże 

Basen będzie czynny codziennie: od poniedziałku do soboty, od godz. 6:00 do 22:00, a w niedziele i dni świąteczne od godz. 7:00. Niecka ma głębokość od 1,8 m do 5 m. W pływalni zamontowano trampoliny 1 m i 3 m oraz wieże: 5 m, 7,5 m i 10 m. 

Na basenie będą mogły się odbywać treningi zawodników wszystkich kategorii wiekowych oraz duże wodne imprezy, m.in. Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Grand Prix Polski oraz Mistrzostwa Europy Juniorów i Seniorów.

Pływalnia przy ulicy Matuszczaka ma być też zapleczem treningowym dla kadry narodowej seniorów oraz juniorów w skokach do wody, a dzięki „sali suchej” na pływalnię będą mogły przyjeżdżać także kadry narodowe innych państw.

Na basenie będą również zajęcia klubów pływackich z Rzeszowa, zawodnicy będą mogli trenować jednocześnie na dwunastu torach o długości 25 metrów. W planach są także zajęcia z nurkowania oraz piłki wodnej.

Na terenie obiektu są również: sala konferencyjna, sauna, pomieszczenia dla ratowników, siłownia, gabinety fizjoterapeutyczne, miejsca do odnowy biologicznej. Z siłowni, na razie, korzystać będą mogły tylko grupy zorganizowane (15-osobowe, pod okiem trenera). 

Po dwóch stronach niecki pływalni powstały trybuny: od strony północnej trybuna pomieści 325 osób, od południowej – trybuna VIP jest na 70 miejsc. Jest też strefa dziennikarska (30 miejsc) wraz z pulpitami komentatorskim i oddzielnym zapleczem sanitarnym.

Ile za bilety? 

Godzina pływania nie będzie należała do najtańszych. Za bilet normalny od poniedziałku do  piątku trzeba będzie zapłacić 12 zł (od 6:00 do 15:00) i 14 zł (od 15:00 do 22:00), w soboty, niedziele i święta będzie jedna stawka przez cały dzień – 14 zł.

Za bilety ulgowe od poniedziałku do piątku zapłacicie 10 zł (od 6:00 do 15:00) i 12 zł (od 15:00 do 22:00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień). 

Bilety normalny z Kartą Rodzina 3+ od poniedziałku do piątku będzie kosztował 6 zł (od 6:00 do 15:00) i 7 zł (od 15:00 do 22:00 oraz w soboty, niedzielę i święta przez cały dzień). Ulgowe odpowiednio: 5 zł i 6 zł.

Z Kartę Seniora (60+) za godzinę pływania trzeba zapłacić 8 zł, przez cały tydzień i bez względu na godziny. Za każde rozpoczęte trzy minuty po upływie godziny pływania, zapłacicie 70 groszy, ta stawka obowiązuje wszystkie grupy wiekowe. 

W sprzedaży będą też karnety: S i M (3-miesięczne) za 120 i 240 zł oraz L i XL (9-miesięczne) za 360 i 480 zł. Na kurs nauki pływania (20 lekcji 45-minutowych) trzeba wydać 400 zł. 

Grupy zorganizowane (rzeszowskie podstawówki i szkoły średnie) za 45-minutowe wynajęcie toru zapłacą 35 zł, droższe będą stawki dla szkół i uczelni spoza Rzeszowa – 42 zł (plus VAT). Rzeszowskie kluby, stowarzyszenia, UKS-y płacić będą 60 zł, pozostałe – 75 zł. 

W przypadku skoków do wody na głębokiej pływalni grupy zorganizowane za 45 minut zapłacą 300 i 400 zł (wraz z częścią suchą) i 500 zł (pozostałe). Do tych kwot trzeba doliczyć jeszcze VAT.

60-minutowy pobyt w saunie to koszt 60 zł, trening w „suchej” salce – 150 zł, w siłowni – 100 zł (grupy zorganizowane). Za wynajęcie sali konferencyjnej na godzinę trzeba zapłacić 300 zł, za godzinę wynajęcia całej pływalni – 2000 zł, a na zawody na cały dzień – 10000 zł.

Do tych kwot także należy doliczyć jeszcze VAT. I jeszcze na koniec – jeżeli zgubicie pasek lub czytnik do szafki, to liczcie się z wydaniem 50 zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama