Konkurs z ponad trzydziestokilkuletnią tradycją, organizowany przez rzeszowskie Biuro Wystaw Artystycznych, to okazja na prezentację dorobku i działalności artystów z terenu Podkarpacia.
Prezentacja talentów i twórczości
Celem konkursu jest prezentacja dorobku i działalności artystycznej profesjonalnego środowiska artystów sztuk wizualnych z terenu Podkarpacia, którego trzon stanowią rzeszowscy artyści. Wydarzenie to od lat było okazją dla młodych talentów i sprawdzianem dla średniego i starszego pokolenia artystów.
Honorowy Patronat nad konkursem sprawują marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.
– Niech sztuka tworzona w Rzeszowie i na Podkarpaciu sięga artystycznych wyżyn, a odwołując się do poczucia dobra, piękna i innych wartości uniwersalnych, niech ubogaca każdego człowieka. Takiej sztuce nasze miasto zawsze będzie sprzyjać, udostępniając jej swoją przestrzeń – oznajmił Konrad Fijołek.
Duże zainteresowanie konkursem
Ocenie zostało poddane aż 226 prac od 82 autorów. Jury pod przewodnictwem prof. Magdaleny Małgorzaty Soboń z ASP w Łodzi zakwalifikowało do wystawy 121 prac 60 artystów, a do nagród nominowano 13 z nich.
- Pierwszą Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa otrzymała Kamila Bednarska za obraz „Blue” oraz zestaw prac graficznych „Najjaśniejsza”.
- Drugą Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego – w ramach programu Otwarta Przestrzeń Kultury – Paulina Dębosz za zestaw obrazów.
- Trzecia Nagrodę, zakup pracy do zbiorów BWA w Rzeszowie – Marcin Pecka za obraz „Deformacja złudzeń”.
Dodatkowo, dwie nagrody specjalne zostały przyznane Andrzejowi Rułce oraz Grzegorzowi Greli. Wyróżnienia honorowe, fundowane przez BWA w Rzeszowie, otrzymali: Jakub Skomra i Jacek Garbaczewski.
Fundacja „Dobry Czas”, prowadząca Restaurację „Rzeszuff”, ufundowała nagrody w formie zakupu prac Andrzeja Rułki i Dominika Kamińskiego.
Zdjęcia: BWA Rzeszów
Laureaci
Kamila Bednarska – rzeszowska artystka, zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2009 roku w pracowni wklęsłodruku prof. Marka Olszyńskiego i dr. Pawła Bińczyckiego oraz w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza. Od ukończenia studiów pracuje w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych i uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, prezentowanych w kraju i za granicą. Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Paulina Dębosz – pochodzi z Tuchowa, zajmuje się malarstwem, grafiką, instalacją artystyczną i konserwacją. Technik konserwacji mebli i wyrobów snycerskich. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunku Sztuki Wizualne w specjalności malarstwo. Dyplom w Malarskiej Pracowni Interdyscyplinarnej w 2014 roku pod kierunkiem dr. hab. prof. UR Marka Olszyńskiego, dr. hab. prof. UR Antoniego Nikla, dr. hab. prof. UR Marka Pokrywki. Jej prace brały udział w ponad 70 wystawach, w tym kilku indywidualnych.
Marcin Pecka – podróżnik, artysta urodzony w Bieczu. Przygodę ze sztuką rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W 2012 r. obronił licencjat ze specjalizacją grafiki warsztatowej w pracowni prof. Marka Olszyńskiego. W 2015 r. uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego i prof. Marleny Makiel-Hędrzak na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2007 r. zwiedził łącznie 33 kraje na różnych kontynentach, zostawiając swoje obrazy m.in.: w Australii, na Filipinach, w Malezji, Norwegii, Niemczech, Danii, Kanadzie oraz w Meksyku. Uczestnik wielu plenerów malarskich oraz festiwali takich jak WPA Duszniki Zdrój czy Wschód Kultury Rzeszów. Zorganizował 18 wystaw indywidualnych w Rzeszowie i regionie południowo-wschodniej Polski.
Wernisaż i nagroda publiczności
W trakcie wernisażu, który odbędzie się w czwartek, 12 grudnia, o godz.18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych, na ul. Jana III Sobieskiego 18, zostanie wyłoniona jeszcze Nagroda Publiczności, którą funduje firma ICN Polfa Rzeszów.
Wystawę będzie można oglądać do 19 stycznia 2025 roku.
(MK)
Czytaj więcej:
Rzeszowskie Świąteczne Miasteczko otwarte! Gwarno, kolorowo, świetliście