Zdjęcie ilustracyjne: Freepik

Konkurs z ponad trzydziestokilkuletnią tradycją, organizowany przez rzeszowskie Biuro Wystaw Artystycznych, to okazja na prezentację dorobku i działalności artystów z terenu Podkarpacia.

Prezentacja talentów i twórczości

Celem konkursu jest prezentacja dorobku i działalności artystycznej profesjonalnego środowiska artystów sztuk wizualnych z terenu Podkarpacia, którego trzon stanowią rzeszowscy artyści. Wydarzenie to od lat było okazją dla młodych talentów i sprawdzianem dla średniego i starszego pokolenia artystów. 

Honorowy Patronat nad konkursem sprawują marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.

– Niech sztuka tworzona w Rzeszowie i na Podkarpaciu sięga artystycznych wyżyn, a odwołując się do poczucia dobra, piękna i innych wartości uniwersalnych, niech ubogaca każdego człowieka. Takiej sztuce nasze miasto zawsze będzie sprzyjać, udostępniając jej swoją przestrzeń – oznajmił Konrad Fijołek.

Duże zainteresowanie konkursem

Ocenie zostało poddane aż 226 prac od 82 autorów. Jury pod przewodnictwem prof. Magdaleny Małgorzaty Soboń z ASP w Łodzi zakwalifikowało do wystawy 121 prac 60 artystów, a do nagród nominowano 13 z nich.

  • Pierwszą Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa otrzymała Kamila Bednarska za obraz „Blue” oraz zestaw prac graficznych „Najjaśniejsza”. 
  • Drugą Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego – w ramach programu Otwarta Przestrzeń Kultury – Paulina Dębosz za zestaw obrazów.
  • Trzecia Nagrodę, zakup pracy do zbiorów BWA w Rzeszowie – Marcin Pecka za obraz „Deformacja złudzeń”.

Dodatkowo, dwie nagrody specjalne zostały przyznane Andrzejowi Rułce oraz Grzegorzowi Greli. Wyróżnienia honorowe, fundowane przez BWA w Rzeszowie, otrzymali: Jakub Skomra i Jacek Garbaczewski.

Fundacja „Dobry Czas”, prowadząca Restaurację „Rzeszuff”, ufundowała nagrody w formie zakupu prac Andrzeja Rułki i Dominika Kamińskiego.

 

Zdjęcia: BWA Rzeszów

Laureaci

Kamila Bednarska rzeszowska artystka, zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2009 roku w pracowni wklęsłodruku prof. Marka Olszyńskiego i dr. Pawła Bińczyckiego oraz w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza. Od ukończenia studiów pracuje w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych i uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, prezentowanych w kraju i za granicą. Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Paulina Dębosz pochodzi z Tuchowa, zajmuje się malarstwem, grafiką, instalacją artystyczną i konserwacją. Technik konserwacji mebli i wyrobów snycerskich. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunku Sztuki Wizualne w specjalności malarstwo. Dyplom w Malarskiej Pracowni Interdyscyplinarnej w 2014 roku pod kierunkiem dr. hab. prof. UR Marka Olszyńskiego, dr. hab. prof. UR Antoniego Nikla, dr. hab. prof. UR Marka Pokrywki. Jej prace brały udział w ponad 70 wystawach, w tym kilku indywidualnych. 

Marcin Pecka podróżnik, artysta urodzony w Bieczu. Przygodę ze sztuką rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W 2012 r. obronił licencjat ze specjalizacją grafiki warsztatowej w pracowni prof. Marka Olszyńskiego. W 2015 r. uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego i prof. Marleny Makiel-Hędrzak na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2007 r. zwiedził łącznie 33 kraje na różnych kontynentach, zostawiając swoje obrazy m.in.: w Australii, na Filipinach, w Malezji, Norwegii, Niemczech, Danii, Kanadzie oraz w Meksyku. Uczestnik wielu plenerów malarskich oraz festiwali takich jak WPA Duszniki Zdrój czy Wschód Kultury Rzeszów. Zorganizował 18 wystaw indywidualnych w Rzeszowie i regionie południowo-wschodniej Polski.

Wernisaż i nagroda publiczności

W trakcie wernisażu, który odbędzie się w czwartek, 12 grudnia, o godz.18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych, na ul. Jana III Sobieskiego 18, zostanie wyłoniona jeszcze Nagroda Publiczności, którą funduje firma ICN Polfa Rzeszów.

Wystawę będzie można oglądać do 19 stycznia 2025 roku.

 

Zdjęcie: materiały prasowe

 

(MK)

 

Czytaj więcej:

Rzeszowskie Świąteczne Miasteczko otwarte! Gwarno, kolorowo, świetliście

Reklama