Zniczodzielnie znajdziecie już na kilku rzeszowskich cmentarzach. Dzięki ponownemu wykorzystaniu zniczy, nie trafiają one do kontenera z odpadami zmieszanymi, lecz są ponownie wykorzystane przez potrzebujących.
Zniczodzielnie to regały lub stojaki, na których możemy pozostawić zużyte znicze, pod warunkiem, że nie są one zniszczone. W zniczodzielni można zostawić pełne – niewykorzystane przez nas znicze, osłony do zniczy lub nowe wkłady.
Szklany znicz po wypaleniu wystarczy umyć i pozostawić na regale. Dzięki temu, osoby dla których zakup znicza jest dużym wydatkiem, mogą skorzystać z lampki pozostawionej przez kogoś innego, wystarczy, że kupią nowy wkład.
Ulga dla środowiska
Ale „drugie życie” zniczy to nie tylko ulga dla portfela, ale też i dla środowiska – w czasie Wszystkich Świętych na cmentarzach pozostają bowiem tony niesegregowanych odpadów. Dobrze wiedzą o tym również urzędnicy z rzeszowskiego ratusza, którzy pierwsze zniczodzielnie ustawili już kilka miesięcy temu na cmentarzu na Zalesiu.
– Największa ilość odpadów jest generowana na cmentarzach właśnie w okresie Wszystkich Świętych. Chcemy je ograniczyć, dlatego tak zwane zniczodzielnie ustawione zostały również na innych cmentarzach komunalnych, a docelowo powstaną na wszystkich – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Obecnie zniczodzielnie można znaleźć m.in. na cmentarzach przy: ul. Robotniczej na osiedlu Zalesie (na końcu cmentarza), na ul. Świętokrzyskiej w Zwięczycy, na ul. Lwowskiej na osiedlu Pobitno (brama główna) oraz na ul. Cienistej na osiedlu Wilkowyja (przy kaplicy i przy bramie bocznej od ul. Polnej).
(Red.)
Czytaj więcej
Akcja 'ZNICZ’ w Rzeszowie: ZTM uruchamia 10 specjalnych linii autobusowych