8 czerwca dowiemy się, ile firm walczy o rozbudowę prawie 14-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka.
Przetarg na rozbudowę „wąskiego gardła” S19 ogłosił rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozbudowa tego fragmentu „ekspresówki” będzie polegała na dobudowie drugiej jezdni. Obecnie na tym odcinku S19 są trzy pasy.
Po rozbudowie, będą dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m i pobocza. Docelowa nośność to 115 kN/oś. Kierowcy proszą o to od dawna. „Wąskie gardło” utrudnia ruch ciężarówek, dojazd do strefy ekonomicznej i lotniska w Jasionce.
GDDKiA twierdzi, że po dobudowie drugiej jezdni na S19 będzie mniej wypadków, kierowcy będą mogli szybciej jeździć.
Co powstanie na trasie?
Rozbudowa S19 będzie prowadzona na terenie powiatów rzeszowskiego (gmina Sokołów Małopolski i gm. Trzebownisko) i łańcuckiego (gm. Czarna), w sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej. S19 zostanie rozbudowana na długości ok. 13,9 km.
Powstaną także nowe obiekty, w tym estakada w Nienadówce (157,5 m), 2 wiadukty (w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich), 13 przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy, 2 przepusty, ponad 3 km ekranów akustycznych i zbiorniki retencyjne.
W Nienadówce droga poprowadzona zostanie estakadą – ok. 30 m od kościoła pw. Św. Bartłomieja Apostoła, przy drodze DW878. Ze względu na ochronę kościoła wybudowanego w stylu neogotyckim, podczas budowy będą stosowane pale wiercone, a nie walce.
Wykonany też zostanie ekran przezroczysty, który ma uwypuklić walory historyczne i zabytkowe kościoła. MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany do kat. II – w przyszłości będzie mogła powstać tam stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.
Rozbudowa S19 będzie realizowana w systemie „Projektuj i buduj”. GDDKiA przewiduje, że oferty potencjonalnych wykonawców otworzy 8 czerwca. Budowa, jak zakłada plan, rozpocznie się w 2024 roku i potrwa do połowy 2026.
Ile kilometrów wybudowano?
S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Podkarpacki odcinek S19 docelowo ma mieć ok. 169 km. Do tej pory oddano do użytku ok. 82 km (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe). Pod koniec kwietnia otwarto 8-kilometrowy odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem pomiędzy Lublinem a Rzeszowem.
Na trasie od Lublina do Rzeszowa do ukończenia został jeszcze tylko jeden fragment S19: odcinek Niedrzwica Duża – Kraśnik. Po jego oddaniu do ruchu, mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia będą już mogli dojechać drogami ekspresowymi S19 i S17 do Warszawy.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl