18-piętrowych wieżowców na wzgórzach Zalesia nie będzie. Na razie

10
Fot. KR Studio Pracownia Architektoniczna. Na zdjęciu projekt Parku Nauki i Rozrywki
Reklama

Porażka Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Nie przekonał większości radnych, by wzgórza Zalesia zamieniono w osiedle mieszkaniowe. Radni wolą tam park rekreacyjny.

We wtorek na wniosek Tadeusza Ferenca Rada Miasta Rzeszowa zajmowała się uchwałą dotyczącą rezygnacji z dalszych prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla 40-hektarowego terenu na wzgórzach Zalesia, m.in. ulicy Spacerowej.

Władze Rzeszowa uznały, że teren ten należy przeznaczyć pod budowę bloków a nie jak początkowo zakładano na Park Nauki i Rozrywki.

Już w poniedziałek przeciwko planom ratusza zaprotestowali radni opozycyjnego klubu PiS, argumentując to tym, że Rzeszów bezpowrotnie może stracić tereny, które powinny pełnić funkcję rekreacyjną. Dlatego PiS zaapelował do Ferenca, by miasto kontynuowało prace nad planem, który zagwarantuje, że wzgórza Zalesia nie będą przeznaczone pod blokowisko.

Jeden z rzeszowskich biznesmenów przedstawił ratuszowi wizję budowy w tym rejonie 18-piętrowych wieżowców, który już dostał pozwolenie na budowę dwóch domków jednorodzinnych, a planuje ich wybudować jeszcze cztery.

Siedem parków wystarczy?

Wizja powstania wieżowców bardzo się spodobała Tadeuszowi Ferencowi, dlatego chciał odstąpienia od prac nad planem, który utrudni realizację mieszkaniowych inwestycji na wzgórzach Zalesia.  

Ale plan Ferenca się nie powiódł, bo musieli go poprzeć nie tylko radni Rozwoju Rzeszowa (polityczne zaplecze Ferenca), ale również radni koalicyjnej Platformy Obywatelskiej.

I tutaj radni PO praktycznie mówili jednym głosem, co radni PiS. – Rezygnując z prac nad obecnym planem, trzeba od razu podjąć uchwałę o przystąpieniu do nowego planu – mówiła Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO.

 – W ostatnich latach wybudowaliśmy siedem parków. Musimy myśleć o nowych mieszkańcach, którzy mają dzieci. Muszą powstawać nowe osiedla, żeby Rzeszów się rozwijał. Albo będziemy stać w miejscu, albo iść do przodu – przekonywał Tadeusz Ferenc.

Rozwój to nie tylko asfalt

Roman Jakim z PiS mówił, że na budowę bloków na wzgórzach Zalesia nie zgadzają się mieszkańcy i w tym miejscu wolą Park Nauki i Rozrywki, a nie kolejne blokowisko. – Miasto mamy budować dla ludzi, a nie przeciwko ludziom – argumentował Jakim.

– Te tereny są bezcenne dla Rzeszowa. Wybudujemy bloki i tego cofnąć się już nie da. Rozwój Rzeszowa to nie tylko wylewanie asfaltu – dodawał Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta, mówił, że jak na wzgórzach Zalesia mają powstawać bloki, to trzeba robić to z głową. – A nie, kto pierwszy, ten lepszy. Grozi nam totalny chaos urbanistyczny – uważa Dec.

Tadeusz Ferenc odpowiadał, że właściwie każda inwestycja w Rzeszowie jest oprotestowana.  – Protestuje 20 osób, a inwestycji chce 2 tysiące ludzi, a innym razem nawet 20 tysięcy – mówił prezydent Rzeszowa. – Będziecie rządzić, to będziecie mówić, że coś nie powstanie – rzucił Ferenc do radnych PiS.

Miasto oddaje działki

Ale miasto do zmiany planu zagospodarowania wzgórz Zalesia jest też zmuszone, bo po część terenów, na którym planowano wybudować park, upomnieli się jego dawni właściciele i miasto musi je oddawać.

I chodzi tutaj o najbardziej atrakcyjne lokalizacje, z których widać panoramę Rzeszowa. To 16-hektarowy teren, z którego już 7 ha wróciło do dawnych właścicieli, a reszta jest tylko kwestią czasu.

To oznacza, że jeżeli miasto chciałoby wybudować ostatecznie Park Nauki i Rozrywki, grunty musiałoby teraz odkupić od ich właścicieli, a ci więcej są w stanie zarobić na sprzedaży działek dla deweloperów.

Ostatecznie za unieważnieniem prac na planem zagospodarowania przestrzennego z funkcją rekreacyjną dla wzgórz Zalesia było 12 radnych, 13 – przeciwko. Plan budowy wieżowców na razie nie zostanie zrealizowany.

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl

Reklama

10 KOMENTARZE

 1. Wmawia się mieszkańcom Rzeszowa że mieszkają w mieście innowacji.
  I jest to prawda, bo tak innowacyjnego traktowania architektury trudno się doszukać.
  Przykład? Podam tylko jeden – osiedle Krakowska Południe, skrzyżowanie ulicy Krakowskiej i Witosa.
  Postawiono tarasowiec, ciekawy, ale pasujący do reszty osiedla jak róża do kożucha. Czy ktoś przed udzieleniem pozwolenia zastanowił się czy ten blok tu pasuje?

   • W tym samym czasie, obok wybudowano 10 piętrowy budynek który pasuje do reszty osiedla.
    I niewiele różni się od wielkiej płyty, jego szkielet jest po prostu lany z betonu.
    Wielka płyta robiona była tak samo, był to lany beton. Różniła się sposobem montażu.
    Chętnych na mieszkania nie brakowało.

 2. Myślę że z tej sytuacji że teren nawet jak zastanie taki dziewiczy w takim stanie jaki jest teraz bez ingerencji człowieka będą zadowoleni wszyscy wielbiciele natury . Mieszkam przy ulicy. Zelwerowicza i z całą. Rodziną systematycznie spacerujemy po tych pięknych wzgórzach spotykając ludzi którzy też tam odpoczywają . Ten teren jest namiastką Bieszczad to jest bez wątpienia atut naszego miasta do wykorzystania bezwzględnie do rekreacji , wypoczynku . Cieszymy się tak normalnie po ludzku bez względu na poglądy polityczne że jest nadzieja na wykorzystanie tego terenu nie koniecznie pod blokowiska. A może amfiteatr na wolnym powietrzu w otoczeniu przyrody , tarasy widokowe wszystkie te atrakcję będą służyć całemu mądremu społeczeństwu.

  • Od kiedy mieszkasz na Zelwerowicza????
   Powiedz gdzie widzisz w Rzeszowie tereny pod budownictwo mieszkaniowe??? A jestem przekonany, że mieszkańcy zaproponowanych przez Ciebie terenów znajdą setki powodów przeciw budowie bloków, wieżowców czy innych cyklistów przed swoimi oknami

 3. Jest PIS = stop inwestycje.

  żeby było śmieszniej parku rekreacyjnego też tam nie będzie. Co będzie? Trawa po pas i zadowolony radny Kultys z pisu.

  • Jak miasto sie ma rozrastać to niech myśli o przyszłości. Mieszkańcy tych terenów mają miec beton w koło a do parków jeździć do centrum? Nie powinno byc raczej odwrotnie?

   • 10 minut autem z Rzeszowa masz tereny zielone jak okiem sięgnąć. Czy kolejny park z pieniędzy podatnika jest potrzebny?

    • Potrzebne jest ujęcie wody z innego źródła, niż ze ścieku zwanego rzeką Wisłok, potrzebne są w mieście miejsca do wypoczynku i rekreacji, natomiast terenów pod budowę bloków w granicach miasta nie brakuje …

Comments are closed.