Nacjonaliści vs. KOD. „Ferenc, ty łotrze w Rzeszowie nikt cię nie poprze” [FOTO]

24
Reklama

– Akceptowalna liczba uchodźców w Polsce wynosi zero – mówił Mateusz Lewicki, szef podkarpackiej Młodzieży Wszechpolskiej, podczas sobotniej manifestacji nacjonalistów w Rzeszowie. Kontrdemonstrację zorganizował także Komitet Obrony Demokracji. Zamieszki wisiały w powietrzu.

 

Nacjonaliści z Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Narodowego Rzeszowa zorganizowali antyuchodźczą manifestację po tym, gdy w tamtym tygodniu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, podpisał deklarację migracyjną kilkunastu prezydentów polskich miast i poparł przyjmowanie do Rzeszowa syryjskich uchodźców-chrześcijan.

Nacjonaliści wystawili Ferencowi „akt politycznego zgonu” i zapowiadali, że podczas sobotniej manifestacji na Rynku będą tłumy. Nic z tego nie wyszło. W szczytowym momencie nienawistnego protestu było ich – według szacunków policji  – około 250.  

Podczas demonstracji skandowali: „Cały Rzeszów dzisiaj krzyczy”, „Nie dla tej islamskiej dziczy”, „Tu jest Rzeszów, a nie Berlin”, „Płaczą Niemcy, płacze Francja tak się kończy tolerancja”, „Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela, suwerenność nam odbiera”, „Precz z unijną okupacją”, „Wielka Polska katolicka”, „Silny naród i wielka ojczyzna”.

Nie zabrakło też okrzyków pod adresem samego prezydenta Rzeszowa: „Ferenc, ty łotrze w Rzeszowie nikt cię nie poprze”, „Zdradziłeś Rzeszów, ty Ferenc, zdradziłeś Rzeszów”, „Imigrantów tu nie chcemy, Ferencowi dziękujemy”. Były również wulgarne przyśpiewki, znane z polskich stadionów, które są domeną kiboli. 

 „Niemcy won z polskich stron”

Naprzeciw nacjonalistów stanęła 80-osobowa grupa kontredemonstrantów. Tworzyli ją m.in. działacze podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji, partii Razem i SLD. Skrajni prawicowcy pod ich adresem krzyczeli: „Dziadek w ZOMO, synek w KOD-zie, demokracja zawsze w modzie”, „Raz, dwa, trzy, niemieckie psy”, „Niemcy won z polskich stron” „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Średnia wieku – 80”.

Nacjonalistyczną atmosferę manifestacji  narodowców podgrzewała piosenka „Bastiego”, łódzkiego rapera, który jest bardzo popularny w środowisku kiboli i nacjonalistów.

„My, Polacy mamy w dupie stanowisko Niemiec, mówmy szczerze będą cierpieć na własne życzenie. (…). Sami wybieramy, kogo chcemy gościć w domu, nie będzie tego nam narzucał żaden Euro-komuch” – można było usłyszeć z głośników w piosence „Stop islamizacji Europy”.

Potem zaczęły się przemówienia. – Prezydent Rzeszowa nie powinien podejmować nawet ideowych deklaracji, bo polityka migracyjna leży w kompetencjach polskiego rządu. Takie działania nie są zgodne z wolą społeczeństwa, a ich ewentualne realizacje pogorszą wyraźnie życie mieszkańców miasta – mówił Maciej Puchalski z Młodzieży Wszechpolskiej.

– Wśród masy ludzi napływających do Europy tylko skromną część tworzą uchodźcy wojenni. Wśród nich dominują młodzi mężczyźni, którzy jako emigranci ekonomiczni są szmuglowani na nasz kontynent przez mafie przemytników. Polska nie ma żadnego moralnego, ani prawnego nakazu do uczestnictwa w unijnym programie relokacji tzw. uchodźców – dodawał działacz MW.

„Nie” dla multikulturalizmu

Nacjonaliści powtarzali swoje ulubione tezy, że mieszanie kultur doprowadzania do ludzkich dramatów. – Ruchy migracyjne przyczyniają się do tego, że wraz z falą emigrantów do Europy przenikają członkowie islamskich siatek terrorystycznych – krzyczał Puchalski.

– Na jakąkolwiek wydaną deklarację o wprowadzeniu obcego elementu kulturowego nie ma naszej zgody. Nie pozwolimy na to, aby Polska zamieniła się mutikulturalny kraj. Akceptowalna liczba uchodźców w Polsce wynosi zero – krzyczał z kolei Mateusz Lewicki, szef podkarpackich struktur Młodzieży Wszechpolskiej.

– Zachodnia Europa dławi się całą polityką emigracyjną przez zamachy, że wieczorami strach jest wyjść na ulice. Nie pozwolimy, aby w Polsce działo się to samo – dodawał.

Lewicki żalił się, że media przypinają narodowcom łatkę nazistów i ksenofobów. – Polska jest naszym wspólnym dobrem, a Polacy stanowią jej trzon. Nie pozwolimy na to, aby ktoś próbował nam wpajać hasła solidarności europejskiej – mówił lider podkarpackiej MW.

Milcząca kontrdemonstracja

Z kolei kontrdemonstranci przyszli na Rynek z dużym transparentem: „Tak dla pomocy wojny w Syrii” oraz tabliczkami, na których były zdjęcia małych uchodźców z poranionym ciałem. Na tabliczkach były napisy: „Pozwolicie mi umrzeć?”, „Mają prawo do normalnego życia”, „Warto być przyzwoitym”, „To wasz terrorysta?”.

Obie manifestacje oddzielał kordon policji. Kontrmanifestacja stała w milczeniu przy scenie Rynku.  – Nie dyskutujemy z terrorystami – tłumaczył krótko Kuba Karyś, lider KOD-u na Podkarpaciu.

– Nie będziemy kłócić się na takim poziomie. Chcemy tylko pokazać, że są ludzie w Polsce, którzy myślą normalnie, którzy są przyzwoici, godni, którzy pamiętają, że Polska to kraj, z którego się często uciekało w różne miejsca, a przyjmowanie emigrantów to dług, który musimy spłacić – dodał Karyś.

– Kubeł pomyj, który się wylał na prezydenta jest niegodny, to skandal – ocenił hasła nacjonalistów szef KOD. – Faszyzm zrodził się na ulicy, faszyzm zrodził się z nietolerancji, faszyzm zrodził ze stworzenia fałszywego wroga, bo łatwiej zapanować nad tłumem, który takiego ma. Dla narodowców są to uchodźcy, których nie ma i dzieci, które giną w Aleppo – powiedział Rzeszów News Karyś.

Zaczęły wychodzić demony

– Przez ostatnie dwa lata prawicowa i rządowa propaganda sprawiły, że Polacy zaczęli się bać uchodźców. Przez to z ludzi zaczęły wychodzić demony. Okazało się, że mamy w kraju całkiem spore pokłady rasizmu ksenofobii. Zaczynają się ataki na tle narodowościowym i one rosną – mówił z kolei Paweł Preneta, koordynator podkarpackich struktur partii Razem.

– Jeśli się nie będziemy temu sprzeciwiali, to znajdziemy się w takiej sytuacji, że ściąganie uchodźców do Polski stanie się dla nich niebezpieczne  – dodał.

Wśród kontrdemonstrantów był także Wiesław Buż, szef podkarpackiego SLD. Ich działacze przyszli na Rynek z Konstytucją RP.

– Deklarację, którą podpisał Tadeusz Ferenc, należy przeczytać. Wówczas można się przekonać, że prezydenci chcą tak zorganizować samorząd, aby w razie potrzeby mógł służyć ludziom, którzy pomocy potrzebują, bo uchodźca to nie od razu przestępca, człowiek, który chce działać na naszą szkodę – powiedział Buż.

Kibolskie przyśpiewki i nienawiść

Obie manifestacje trwały godzinę. Na koniec narodowcy próbowali podejść bliżej ratusza prowokując starcie z KOD-owcami, ale do akcji wkroczyła policja, która uniemożliwiła zamieszki. Nacjonalistów pożegnano brawami i śmiechem.

„W tym nie ma żadnej myśli. Są tylko kibolskie przyśpiewki i czysta nienawiść. Do wszystkich i do wszystkiego, co myśli inaczej i inaczej wygląda. Nienawiścią się oni karmią, sycą i eksplodują bez żadnej refleksji. Wściekle wykrzywione gęby, które zbliżyły się do nas, żeby nas obrazić, poniżyć i nadziały się na milczenie, śmiech i kpiące oklaski” – napisał na Facebooku Kuba Karyś kilka godzin po zakończeniu manifestacji.

„Stójcie zawsze dumnie i w milczeniu wobec nienawiści. Podnieście wysoko głowę, bo macie do tego prawo. Niech przyzwoitość będzie Waszym sztandarem” – zaapelował.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

24 KOMENTARZE

 1. To jak widać lewoskrętny portal. Po raz kolejny brak oddzielenia informacji od komentarza. „Źli” nacjonaliści i „dobry” KOD. Stronniczy artykuł. Niestety wszystkie media w Rzeszowie są politycznie poprawne w najbardziej prymitywny sposób. Niemieckie „Nowiny”, „Wyborcza” o określonym, znanym kierunku ideowym, dziwne „Super Nowości”, gdzie nigdy nie wiadomo jaka obowiązuje orientacja (ale to chyba nic nowego w tej gazecie ze względu na właściciela), plus niemrawe albo stronnicze tak jak ten portale. Pomijam oczywiście „publiczne” TVP i Radio Rzeszów podległe zawsze władzy, akurat teraz PiS. Brak dziennikarstwa idącego pod prąd politycznej poprawności, ale w wyważony, kulturalny sposób.

 2. Te wasze mocne oskarżenia w stosunku do przeciwników przyjmowania uchodźców pokazują jak jesteście sfulstrowani. I dobrze wiecie że nie wygracie. Jak można mówić o obronie demokracji i nie szanować głosu zdecydowanej większości w sprawie emigrantów. Poważnie? 🙂

 3. Jeśli każdy uchodźca to potencjalny terrorysta,to każdy ksiądz to potencjalny pedofil, polityk złodziei itd. was tylu to kilka tysięcy uchodźców się boicie, tchórze!!!

    • Przede wszystkim, jeżeli zwracasz się do mnie, to w liczbie pojedynczej ale to szczegół.

     Po drugie: nie trzeba czytać frondy (kojarzę tak samo jak np wyborczą), chodzić do kościoła (bywam kilka razy w roku) ani oglądać tv (od ponad trzech lat nie mam więc nie oglądam) – żeby o tym wiedzieć a jeżeli tak napisała fronda, powiedział ksiądz czy w telewizji powiedzieli to mieli rację!

     Ty sam natomiast zanim zaczniesz kogoś obrażać, poczytaj trochę jak to w tej Francji jest – skąd tam się muzułmanie wzięli i w jakim tempie się mnożą, porozmawiaj z ludźmi którzy mieli z nimi do czynienia a potem mędrkuj – fizolofie, bo jak na razie twój wpis gówno do tej dyskusji wnosi.

  • skąd się biorą takie pajace? Wiesz cokolwiek o ubecji? o komunie? Urodził się taki w 90-tych latach, przeczytał w supernowościach albo na pudelku.pl, że komuna była zła, a lewacy to komuniści. Rusz trochę głową tumanie! porozmawiaj z tymi, którzy komuną pamiętają i żyli w tych czasach! Dowiesz się wtedy, że wszystko to, co robi pis zmierzą właśnie w prostej linii do totalitaryzmu. Słyszałeś w ogóle takie długie słowo baranie? Czy musisz w smartfonie poszukać? Tak się właśnie zaczęło. A jak się skończyło, wszyscy powinni wiedzieć. Chociaż ty nie koniecznie.

 4. Pani stomatolog chyba sie już wycofała ż tej grupy (kod-dziadów) którą chce poprowadzić radny miejski Buż,wielki przywódca struktur SLD na Podkarpaciu,zadymiarz i wydawca propagandowych ,,gadzinówek,, i ,,szmatławców,,.Prasa drukowana lokalna sponsorowana przez miemieckich wydawców lici z nakładem na pysk.Już coraz mniej osób czyta,, Nowiny,, bo widzi, że jest tam stosowana poprawność polityczzna i zachodnia cenzura.Jeden redaktor z Nowin jest chyba na pasku ratusza albo razem z sekretarzem Stopą uprawiają propagandę jak z czasów PRL,wypiuszczając fałszywe informacje.

 5. Idioci z kodu – wielcy demokraci, ale jak przyszło co do czego, to nie chcą uznać woli Polaków, którzy w zdecydowanej większości nie chcą w Polsce uchodźców. Na Zachodzie mają syf, my go nie chcemy u siebie, a kodziarze jak chcą to won do Niemiec!

 6. „Kontrmanifestacja stała w milczeniu przy scenie Rynku” – Fakt, że lepiej jest milczeć i głupio wyglądać niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 7. PRAWDA jest taka: To nie był KOD z Rzeszowa, nazwozili z całego regionu, a finalnie ta ich „moc” wynosiła mniej, niż zażądali policji do ochrony. Śmiech na sali. KOD się skończył, tylko niektórzy nie potrafią się z tym pogodzić.

 8. „Zamieszki wisiały w powietrzu”
  hahahahaha rozj*bało system 😀
  jakie zamieszki? jakby przeciwnicy przyjmowani uchodźców wbiegli w tych staruszków to połowa dostałaby zawału, 1/4 wylewu a reszta by uciekła 😀
  BTW. 80 osób? (chyba 80 LAT miał każdy z tam obecnych) 😀 xD hahah

  • „Zamieszki wisiały w powietrzu”. Na szczęście w ten weekend mamhiva demoluje Hamburg dlatego u nas musiało być spokojnie.

 9. 1. „Nic z tego nie wyszło. W szczytowym momencie nienawistnego protestu było ich – według szacunków policji – około 250”
  *a ile było tych emerytów którzy się niedługo wylogują do wieczności, pozostawiając problem (wybuchających „ludzi” i rozpędzonych ciężarówek na chodnikach) nam młodym ludziom 😀
  2. „Były również wulgarne przyśpiewki, znane z polskich stadionów, które są domeną kiboli.”
  *A waszą (lewusów) domeną jest głupota i nieumiejętność przewidzenia skutków przyjmowania uchodźców na podstawie doświadczeń zachodnich sąsiadów 😉
  3. „80-osobowa grupa „kontredemonstrantów” ” (KOLEJNY BŁĄD ORTOGRAFICZNY REDAKTORA Z RZESZÓW-NEWS – masz jakieś studia?)
  *popłynąłeś ładnie 😉 – z 50-60 i to Max. było tych dziadków z KOD-u. nawet przy 80 osobach 250 można już nazwać tłumem 😉
  4. „narodowców podgrzewała piosenka „Bastiego”, łódzkiego rapera, który jest bardzo popularny w środowisku kiboli i nacjonalistów.”
  *proszę o podanie definicji słowa kibol, w słowniku chyba nie występuje takie określenie 😉
  5. „Nacjonaliści powtarzali swoje ulubione tezy, że mieszanie kultur doprowadzania do ludzkich dramatów.”
  *To nie są ulubione tezy nacjonalistów tylko większości społeczeństwa co pokzują ostatnie sondaże które pokazują jasno że Polacy woleli by opuścić unię europejską niż przyjąć „uchodźców” 😉 TAKIE SĄ PRAWA DEMOKRACJI ŻE DECYDUJE WIĘKSZOŚĆ!!

 10. :[…]– Nie dyskutujemy z terrorystami – tłumaczył krótko Kuba Karyś, lider KOD-u na Podkarpaciu.” – terrorystami nazywa ludzi którzy są przeciwni przyjmowaniu terrorystów do Polski xD #facepalm

Comments are closed.