Rzeszowscy anarchiści protestują przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej

14
Zdjęcie: Materiały Federacji Anarchistycznej w Rzeszowie
Reklama

Na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie anarchiści rozwiesili transparent „Zburzyć parlament, zasadzić las”. To ich protest przeciwko wycince drzew z Puszczy Białowieskiej.

Jak poinformowała nas rzeszowska sekcja Federacji Anarchistycznej, baner na budynku przy ul. Grunwaldzkiej, rozwieszono w minioną sobotę. „Wyrażamy poparcie dla osób, które go wywiesiły” – oświadczyła FA w Rzeszowie.

Anarchiści protestują przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej, którą ponad rok temu zatwierdził minister środowiska Jan Szyszko. Protestują także ekolodzy. Szyszko zgodził się na trzykrotne zwiększenie wycinki drzew w Nadleśnictwie Białowieża pod pretekstem walki z kornikiem.

O natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej, która jest częścią obszaru sieci Natura 2000, apeluje także Komisja Europejska. Jest bardzo prawdopodobne, że przeciwko Polsce zostanie wytoczony proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości za łamanie unijnego prawa.

Federacja Anarchistyczna w Rzeszowie w wydanym i przesłanym oświadczeniu napisała, że „walka o Puszczę Białowieską trwa i przybiera na swej radykalności”.

„Jest ona wynikiem ignorancji władz. Pomimo takiej postawy rządzących nie mamy zamiaru biernie przyglądać się wycince prowadzonej przez Lasy Państwowe. W pełni popieramy aktywistów i aktywistki, którzy stworzyli w Puszczy Białowieskiej obóz i codziennie zatrzymują sprzęt ciężki niszczący las. Dołożymy wszelkich starań, by protest ten odbywał się również w Rzeszowie” – zapowiedziała w oświadczeniu rzeszowska FA.

Rzeszowscy anarchiści postulują natychmiastowe wstrzymanie cięć w Puszczy Białowieskiej, wycofanie ciężkiego sprzętu z puszczańskich nadleśnictw, cofnięcie zakazu wstępu do lasu, który od kilku tygodni obowiązuje w Nadleśnictwach Hajnówka i Białowieża.

FA w Rzeszowie postuluje także udostępnienie Puszczy mieszkańcom i turystom, respektowanie okresu ochronnego ptaków, a także ochrony całej polskiej części Puszczy.

„Nawołujemy wszystkich Rzeszowian, do wyrażania swej dezaprobaty dla wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej w dowolnej formie. Wzywamy do interweniowania w biurach posłów PiS, wspierania walczących w Rzeszowie i całym kraju” – czytamy w dalszej części oświadczenia rzeszowskiej Federacji Anarchistycznej.

Zapowiedziała ona jednocześnie, że w przypadku niezrealizowania postulatów anarchistów „protest będzie się radykalizował i zaostrzał nie tylko w Rzeszowie”.

„Kiedy niszczy się Puszczę nie ma już czasu na szukanie kompromisu i rozmowy, a za doprowadzenie do takiej sytuacji obwiniamy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Walka trwa!” – oświadczyła FA Rzeszów.

Zdjęcie: Materiały Federacji Anarchistycznej w Rzeszowie
Zdjęcie: Materiały Federacji Anarchistycznej w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

14 KOMENTARZE

 1. Dlaczego na temat PB wypowiadają się ludzie, którzy nie mają pojęcia co się dzieje i nawet tam nie byli? Wiecie dlaczego prowadzi się tam wycinkę i co się tnie? Dajecie sobie wmówić że tną Las jak leci. Shtur mówił że wycinane są stuletnie dęby a wiek dębu do wycięcia to 140 lat. Większość ludzi którzy przyjeżdżają bronić puszczy nie potrafią odróżniać gatunków drzew. Pewna pani przywiązała się do brzozy a przyjechała bronić świerków przed wycinką. Ale każdy musi jakoś na życie zarobić.

 2. Anarchiści? Banda komuchów i lewaków bez podstawówek, punki i inne wybryki sami siebie nazywający śmieciami.
  Po drodze im z „partią razem” i Putinem ale za szekle to i szwabom się oddadzą.
  Ekoterroryści czyhający na posady w zarządach „fundacji proekologicznych”.

 3. Ależ zakłamani są ci anarchiści. Puszczy setki kilometrów stąd będą bronić ale jakoś nie angażują się w obronę Ptasiej Wyspy w Rzeszowie przed zabetonowaniem jej przez Ferenca.

 4. Najzabawniejsze jest to że ludzie którzy się na tym znają czyli leśnicy, wypowiadają się pozytywnie o działaniach ministra.
  Za to wszelkiej maści fachowcy od parcia na szkło mają zdanie przeciwne.

  • Nie no, najlepiej niech szyszko z pisem wytnie i rozsprzeda w pizdu całą Polskę z drzew. Posadzimy sobie sztuczne palmy jak na żwirowni.
   Sam kurwa jesteś pajac.

   • Wycinane są chore drzewa… Tez znam jednego leśnika i ma takie zdanie jak minister szyszko 😉
    A tego mojego znajomego raczej nie moge posądzić że jest człowiekiem na stołku haha pracuje w terenie a nie w administracji

Comments are closed.