Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Bovska

W ten weekend będziecie mieć „na głowie kaktusa i paproci kwiat”. Czas spędzicie z „Kryzysową Narzeczoną”. Ale „Zanim pójdziecie” na Marsz Szlachetnej Paczki możecie posłuchać „Romantycznych wyznań”. Weekend w Rzeszowie nudny? Z pewnością nie.

1. PIĄTEK

Prace w zespole, gry symulacyjne, studium przypadku i wiele, wiele dyskusji na temat rozumienia kultury i jej wpływy na otaczającą nas rzeczywistość. Tak zapowiadają się warsztaty zatytułowane „Problem dziewięciu kropek”.  Zajęcia poprowadzi Beata Szmuc, współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO, facylitatorka ponad 400 godzin warsztatów m.in z zakresu edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej.

Warsztaty odbędą się w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od godz. 8:00 i są bezpłatne.

W tym samym budynku, ale od godziny 19:00 będzie można się powymieniać ubraniami, kosmetykami, książkami i wszystkimi innymi przedmiotami, których już od dawna się nie używa, które się już znudziły lub nadszedł czas, aby zamienić je na coś innego.

Dodatkowo na wszystkich uczestników „wymianki” czeka dobra herbata i miła atmosfera. Wstęp bezpłatny.

„Na co komu dziś” skoro wciąż „Jesteśmy tacy sami”?  Może po to, aby wspólnie z legendą polskiego rocka obchodzić 35 lat istnienia na scenie muzycznej? To właśnie oni – Lady Pank – już od tylu lat grają największe hity, które zachwycają kolejne pokolenia słuchaczy. W Rzeszowie pojawią się w klubie Life House (al. Rejtana 1) już od godz. 19:00. Bilety w cenie 70 zł można kupić serwisie TicketPro oraz Podziemnej Trasie Turystycznej.

Happysad w Pod Palmą

Koncertowo będzie również w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4). Tam zagra zespół Happysad. Grupa została założona w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej przez muzyków, którzy już wcześniej grali razem.

W lipcu 2004 r. nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu „Wszystko jedno”. Promujący tę płytę singlowy utwór „Zanim pójdę” utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez 33 tygodnie. W kwietniu 2007 r. magazyn „Teraz Rock” uznał „Wszystko jedno” za jeden z 50 najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.

Ostatnią płytę zespół nagrał w 2014 roku – „Jakby nie było jutra”. W Rzeszowie Happysad zagra o godz. 19:00. Bilety cenie 60 zł dostępne w: sklepie Toxic (ul. 3 Maja), Podziemnej Trasie Turystycznej, Bufet Cocos (ul. Cicha 2) oraz na stronie TicketPro.pl.

W rytmach disco polo przy dźwiękach zespołu Power Play będzie można się zabawić niezmiennie w klubie Bajka Disco Club (al. Piłsudzkiego 34). Miłośnicy tego typu muzyki doskonale wiedzą, co oznacza „Lubisz to, lubisz” czy „Co ma być, to będzie”. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00.  Wstęp 15 zł.

Łobaszewska na Rzeszów Jazz Festiwal

Zmieniając klimat na jazzowy warto wspomnieć o trwającym Rzeszów Jazz Festiwal. W piątkowy wieczór w Centrum Handlowym Plaza w ramach właśnie tej imprezy dla rzeszowskiej publiczności zagrają Krzysztof Napiórkowski, który za sprawą kolejnej płyty „10 x Twardowski” udowadniał, że łagodna, relaksująca muzyka pisana poetyckim piórem może być nie tylko oryginalna, ale i do głębi poruszająca.

Grażyna Łobaszewska  to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Areth Franklin czy Billie Holiday. Wokalistka słuchaczy zachwyca przede wszystkim niepowtarzalnymi interpretacjami standardów jazzowych, gospel jak również niezwykle osobistymi wersjami kolęd i pastorałek z całego świata.

Te dwie wybitne postaci będzie można usłyszeć już od godziny 21:00. Bilety w cenie 60 zł można kupić na evenea.pl

Bovska w Lukrze

Bovska to niewątpliwie jedno z największych objawień na polskiej scenie muzycznej w 2016 roku. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty „Kaktus” wyprzedał się w dwa dni, a jej utwory jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności w internecie.

Singlowa piosenka „Kaktus”, która podbiła serca publiczności, stała się motywem przewodnim czołówki nowego serialu TVN „Druga Szansa”, w którym główną rolę gra Małgorzata Kożuchowska. Bilety w cenie 55 zł do kupienia na www.lukr.club oraz w Punkcie Info Millenium Hall (poziom 0). Koncert rozpocznie się o godz. 21:00.

Łona i Webber mają swoją tradycję – co kilka lat powracać w wielkim stylu. Nie inaczej było w przypadku najnowszej płyty, która pojawiła się po długim okresie względnej ciszy, błyskawicznie zyskując uznanie fanów. Na „Nawiasem mówiąc” Łona znów po mistrzowsku czerpie z bogactwa polszczyzny, opisując sprawy uniwersalne przez pryzmat swojego pokolenia, które od poprzedniego albumu zmieniło nieco punkt widzenia.

Produkcje Webbera cechuje za to daleko posunięta oszczędność, która wydobywa z każdego dźwięku jego istotę, umiejętnie łącząc innowacyjność z korzeniami.

Koncert tego duetu odbędzie się w klubie Vinyl (ul. Piłsudzkiego 31) o godz. 20:00. Bilety są dostępne w klubie, w AtamanShop oraz na ekobilet.pl w cenie 45 zł.

Zaduszki bluesowe i jazzowe

W piątkowy wieczór warto się również wybrać na interesujący koncert do Boguchwały. „Zaduszki bluesowe” to muzyczna impreza upamiętniająca Bodka Nowaka – gitarzysty i wokalisty zespołów m.in. CV3 Blues, Baobab, Caritas i New Porter oraz realizatora dźwięku w Studio Spaart w Boguchwale. Na scenie zaprezentują się Ratatam, Outsider Blues, Kłusem Z Bluesem, Piotr Nowak Band.

Koncert odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale (pl. Rynek 2). Początek godzina 19:00. Wstęp wolny.

Natomiast „Zaduszki jazzowe” odbędą się w Rzeszowie o godz. 19:00 w klimatycznym wnętrzu kawiarni Estrada Caffe znajdującej się przy Rynku. Podczas nastrojowego koncertu będzie można wysłuchać znanych standardów zaśpiewanych przez uczennice Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie: Wiktorię Chmurę, Weronikę Dziągwę, Wiktorię Grys, Maję Kubów oraz Faustynę Przywarę przy wtórze rzeszowskiego zespołu muzycznego Bleep Quartet oraz tercetu smyczkowego ALO w składzie: Aleksandra Kowalska, Marcelina Cytryna i Aleksandra Guzek. Mieszanka niezwykłych talentów muzycznych młodych artystów zagwarantuje niezapomniany wieczór. Wstęp wolny.

W Filharmonii Podkarpackiej odbędą się „Romantyczne wyznania” (godz. 19:00) – koncert w wykonaniu orkiestry symfonicznej pod dyrygenturą Pawła Kotla. Muzycy „wyznają” poemat symfoniczny „Preludia” Liszta, III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Rachmaninowa oraz „Wełtawa”, „Szarka”, „Z czeskich łąk i gajów” z cyklu poematów „Moja ojczyzna” Smetany. Bilety dostępne w kasie filharmonii w cenie 20/30 zł.

„Na Skrzydłach Muzyki”

XIII Podkarpacki Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Na Skrzydłach Muzyki” to konkurs wokalny zorganizowany przez Rzeszowski Dom Kultury. W tym roku w festiwalu weźmie udział aż 73 młodych piosenkarzy z 23 miejscowości. Będą oni walczyć o Nagrodę Grand Prix w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Ambasadora Festiwalu – Arka Kłusowskiego oraz nagrody przyznawane w trzech kategoriach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat.

Ich zmagania będą oceniać Majka Jeżowska, Arek Kłusowski i Sabina Zielińska. Festiwal „Na Skrzydłach Muzyki” odbędzie się w Rzeszowskim Domu Kultury filia Pobitno  (ul. Konfederatów Barskich 43a). Przesłuchania konkursowe w formie otwartego dla publiczności koncertu rozpoczną się o godzinie 9:00. Wstęp wolny.

Więcej na temat Festiwalu TUTAJ.

W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) odbędzie się z kolei wernisaż o godz. 18:00, podczas którego zostanie otworzona wystawa pokonkursowych zdjęć 12. edycji „BZ WBK Press Foto 2016”.

W piątek rozpoczyna się również Festiwal Nowego Teatru. O szczegółach można przeczytać TUTAJ.

2. SOBOTA

Osoby spragnione mocnych wrażeń mogą wziąć udział w zawodach wspinaczkowych na ściance wspinaczkowej „Baltoro” przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 11.

Zawody podzielone będą na część eliminacyjną oraz widowiskowe finały. W pierwszej rundzie na uczestników czekać będzie ok. 20 wyjątkowych problemów. Najlepszych sześciu mężczyzn i sześć kobiet zmierzy się w wieczornym finale.

W tym roku emocji nie zabraknie, bo bouldery przygotowywać będzie Olo Romanowski oraz Krzysiek Szalacha.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zapisy trwają od 8:00 do 14:00. Start 4 grup odbędzie się w godzinach 8:30 – 17:00. Koszt uczestnictwa w zawodach to 50 zł.  W planach jest również afterparty w klubie Vinyl od godz. 21:00.

Marsz Szlachetne Paczki

Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości to moment, w którym zostaje otwarta baza rodzin i dzieci oczekujących na wsparcie dobrych ludzi.

W Rzeszowie Marsz rozpocznie się przy fontannie multimedialnej o godz. 12:00. Następnie uczestnicy przemaszerują al. Lubomirskich i ul. 3 Maja, aby dotrzeć na rzeszowski Rynek. Tam przez około 15 min. wolontariusze będą robić sobie wspólne zdjęcia i nagłaśniać, że to właśnie od 19 listopada każdy wchodząc na stronę www.szlachetnapaczka.pl będzie mógł wybrać rodzinę, dla której przygotuje mądrą pomoc, lub też dziecko, któremu ufunduje roczny udział w Akademii. Szczegóły TUTAJ.

Luxtorpeda to polska grupa rockowa, której liderem jest wokalista i gitarzysta Robert „Litza” Friedrich, znana z takich hitów jak „Hymn”, „Autystyczny”, „Wilki Dwa”, czy „Za wolność”. Luxtorpeda zagra w Rzeszowie od 19:00 w klubie Life House (al. Rejtana 1). Bilety w cenie 45 zł można kupić w Podziemnej Trasie Turystycznej lub w serwisie TicketPro.pl.

Gwiazdy w Filharmonii

„Między Łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko.

Para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej, włamywacz zawodowiec i amator- księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tomy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni.

W sumie 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów. Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr. Na scenie zobaczymy takie gwiazdy jak Paweł Domagała, Artur Barciś czy Radosław Pazura.

Spektakl będzie można zobaczyć w Filharmonii Podkarpackiej. Bilety w cenie 70/90 zł można kupić w kasie filharmonii lub w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Spektakl można obejrzeć o godzinie 16:00 i 19:00.

Malarstwo po japońsku

W Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudzkiego 8-10) natomiast odbędą się warsztaty malarstwa japońskiego. Sumi-e jest jednym z stylów sztuki japońskiej, nawiązującego do malarstwa oraz kaligrafii. Artysta posługuje się pędzlem i czarnym tuszem, przedstawiając najczęściej typowe dla japońskiej sztuki motywy takie jak: bambus, kwiaty śliwy i wiśni, orchidee, czy chryzantemy. Jest to doskonałe ćwiczenie relaksacyjne i pobudzające wyobraźnię.

To także sztuka, która najlepiej ukazuje, iż talent nie jest tu najważniejszy, lecz ekspresja, pewność ręki i spokój ducha. Dlatego każdy może spróbować swoich sił w monochromatycznym malarstwie w stylu sumi-e przy smacznej herbacie i akompaniamencie japońskiej muzyki. Koszt warsztatów to 5 zł. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:30.

Filmy o prawach kobiet

W Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) odbędą się zapraszają na bezpłatne pokazy filmów, które poruszają problemy praw kobiet na świecie. Cykl składa się z 4 filmów, które wyświetlane będą w ciągu czterech kolejnych sobót począwszy od 19 listopada. Pokazy rozpoczynać  się będą o godzinie 19:00. Po projekcji planowana jest dyskusja.

Pierwszą propozycją będzie film „Podziemnie państwo kobiet” w reż. Claudii Snochowska-González, Anny Zdrojewskiej. Jeżeli kobieta chce przerwać ciążę, zrobi to. Nie przeszkodzi jej w tym nawet najbardziej restrykcyjne prawo. „Podziemne państwo kobiet” to obraz polskiej rzeczywistości, w której ustawa antyaborcyjna funkcjonuje tylko na papierze.

Po raz pierwszy w Polsce na publiczną opowieść o osobistym doświadczeniu zdecydowały się kobiety, które dokonały nielegalnej aborcji. Ich głos sprowadza się do jednego: do oskarżenia społeczeństwa o hipokryzję, wyrażającej się akceptowaniem ustawy, która nie działa. Wstęp na projekcie jest bezpłatny.

3. NIEDZIELA

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” oraz Stowarzyszenie Ekoskop w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizowali bezpłatne rodzinne warsztaty „Zabawki z Różnych Stron Świata” oraz spektakl obrazkowy teatrzyku Kamishibai.

Podczas tego wydarzenia pod fachowym okiem dorośli i dzieci wykonają m.in. kolorowe mandale, enchoque, worry dolls. Warsztaty zakończymy rozbiciem piniaty. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały, a udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową, na adres: ekoskop@ekoskop.rzeszow.pl.

Warsztaty odbędą się w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 10:00.

Czy Rzeszów zna angielski?

Wielki Test Języka Angielskiego odbywa się co roku w całej Polsce. To bezpłatny sprawdzian, w którym Polacy mogą zweryfikować swoją znajomość języka angielskiego. Tego samego dnia, o tej samej porze, do rozwiązywania zadań zasiądą mieszkańcy ok. 60 miast – młodzi i starsi.

Test w Rzeszowie odbędzie się o godz. 11:00 w Hilton Garden Inn Rzeszów. Po raz trzeci organizatorem imprezy jest Professional English School. Szczegóły TUTAJ.

„Zerwany kłos” to film opowiadający o patronce Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – bł. Karolinie Kózce . Premiera filmu będzie dziękczynieniem za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Seans odbędzie się w kinie Zorza w Rzeszowie o godzinie 15:00. Cena biletu to 10 zł.

Zapisy u Moniki Korzępy pod numerem telefonu 781 116 905 oraz mailowo: korzepamonika1@gmail.com.

Międzynarodowo w Jazz Roomie

Piotr Wojtasik Quartet jest zespołem bez instrumentu harmonicznego (trąbka, saksofon, perkusja, kontrabas). Brzmienie zespołu oparte jest zasadniczo na koncepcji lidera oraz indywidualnych cechach tworzących zespół muzyków. Sekcje rytmiczną tworzą jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów – doświadczony instrumentalista Michał Barański i znakomity amerykański perkusista – Eric Allen. Frontline zespołu stanowi Piotr Wojtasik (trąbka) i nowa gwiazda saksofonu altowego z Węgier Viktor Tóth.

Ta międzynarodowa formacja stylistycznie oscyluje między neo-bopową tradycją jazzu okresu lat 60. ubiegłego wieku, elementami etno i stylistyką free. Całość, oparta o kompozycje lidera, utrzymana jest w konwencji nowoczesnego mainstreamu.

Dla rzeszowskiej publiczności zagrają w Jazz Room (ul. Kościuszki 9) o godz. 19:00. Bilety w cenie 50 zł można kupić na stronie evenea.pl

JOANNA GOŚCIŃSKA

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl