Przemek Kossakowski, Aleksandra Mirosław i Andrzej Bargiel będą gośćmi 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Festiwal odbędzie się w dniach 3-5 listopada w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.
Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata jest jedną z najstarszych i największych imprez w Polsce, na której spotykają się miłośnicy podróży, globtroterzy, ludzie gór i wszyscy ci, którzy kochają zwiedzać świat swoimi ścieżkami.
Tegoroczna edycja Kalejdoskopu Podróżniczego odbędzie się w dniach 3-5 listopada w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa.
Wśród gości są w tym roku m.in. Aleksandra Mirosław – rekordzistka i dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej na czas, Andrzej Bargiel – wybitny skialpinista, który w tym roku zdobył dwa kolejne ośmiotysięczniki w Karakorum i zjechał z nich na nartach.
Na festiwal podróżniczy przyjedzie też Przemek Kossakowski, znany polski dziennikarz, dokumentalista i podróżnik. To oni wystąpią na scenie G2A Areny i przedstawią wycinek swojego podróżniczego, wysokogórskiego, reporterskiego i sportowego świata.
Kossakowski gościem specjalnym
Kalejdoskop rozpocznie się w piątek (3 listopada) projekcją filmu „Polarniczki”, który przybliża historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Z widzami spotkają się twórcy tego dokumentu – Dagmara Bożek i Kuba Witek.
Kuba pozostanie na scenie i w trakcie swojej już prelekcji opowie o Wyspach Owczych.
Dalej w świat wypraw wysokogórskich, a dokładniej na Broad Peak i K2 zabierze widzów himalaista Piotr Krzyżowski, który zdobył te szczyty w ciągu 9 dni w stylu sportowym.
Pierwszy dzień festiwalu zamknie wspomniany Przemek Kossakowski, gość specjalny. – Do ostatniej chwili nie będzie znany temat jego prelekcji, bo to widzowie będą mieć decydujący głos – wyjaśnia Alicja Głów z biura Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.
Bargiel na deser
Sobota rozpocznie się od spotkania z Karoliną Miller i Piotrem Andruszko – twórcami bloga podróżniczego RudeiCzarne, którzy pokażą Maltę oczami mieszkańców. Oboje pochodzą z Podkarpacia, ale swoje życie przed kilku laty postanowili związać właśnie z Maltą.
Kolejny gość i temat przypadnie do gustu fanom przemierzania świata na dwóch kółkach. Wojciech Ganczarek opowie o swojej 10-letniej rowerowej podróży przez Amerykę Łacińską.
Kolejne trzy prelekcje łączy jeden nadrzędny temat – góry. To im poświęcona zostanie znaczna część drugiego dnia Kalejdoskopu. Karol Nienartowicz zdradzi tajniki fotografowania w górach, na podstawie swojego 20-letniego już doświadczenia.
Następnie kompas festiwalowych opowieści zostanie skierowany na Gruzję. To kraj, w którym z tuszeckimi góralami zamieszkała kolejna gościni – Magdalena Konik.
Sobotni wieczór będzie należał do Andrzeja Bargiela, himalaisty i skialpinisty, zdobywcy Broad Peaku, K2 z których zjechał na nartach, jako pierwszy człowiek w historii. W tym roku zdobył dwa szczyty Gasherbrum I i Gasherbrum II i także zjechał z nich na nartach.
– Publiczność usłyszy o kulisach Gasherbrum Ski Challenge, czyli ostatniej wyprawy Bargiela w Karakorum – zapowiada Alicja Głów.
Wspinaczkowa droga Mirosław
Ostatni dzień rozpocznie się kulinarną podróżą do Czech, w którą zabierze widzów Wojciech Grabowski. Kolejny punkt to rejs z Wojciechem Murą, który spędził 15 miesięcy na Pacyfiku. Maja Hawranek i Szymon Opryszek ukażą prawdziwe oblicze Urugwaju.
Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z Aleksandrą Mirosław dotyczące jej wspinaczkowej drogi na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Mirosław jest rekordzistką świata we wspinaczce sportowej na czas. Opowie o sporcie, pasji i rywalizacji.
Jubileuszową edycję imprezy zamknie Kasia Biernacka opowieściami o Wielkim Kanionie Kolorado, który miała okazję eksplorować zarówno na rzece i pod ziemią.
Akademia Młodych Odkrywców
Tradycyjnie piątkowy poranek to czas na podróżnicze inspiracje dla dzieci i młodzieży z podkarpackich szkół. Bezpłatne prelekcje edukacyjne organizuje stowarzyszenie PRO-TUR w ramach Akademii Młodych Odkrywców. To stała część Kalejdoskopu.
Prelekcje, które zaprezentują goście festiwalu, przybliżą codzienne życie na innych kontynentach czy problemy z jakimi wszyscy musimy się zmierzyć i mieć ich świadomość, chcąc dbać o nasze środowisko naturalne. Organizatorzy przewidzieli 1600 miejsc.
Aby wziąć udział w Akademii Młodych Odkrywców, należy zgłosić grupy szkolne. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kalejdoskoppodrozniczy.pl, w zakładce AKADEMIA.
Biletów coraz mniej
W tej chwili są bilety na każdy z festiwalowych dni oraz karnety 3-dniowe. Ceny biletów wahają się pomiędzy 35 a 50 zł, karnetów – od 110 do 130 zł. Bilety ulgowe przysługują młodym ludziom oraz seniorom. Internetowa sprzedaż trwa do 3 listopada na evenea.pl.
Jeżeli bilety i karnety nie zostaną wyprzedane, to będzie je można jeszcze kupić przed samą imprezą.
Program festiwalu
Piątek (3 listopada):
– 08:45-11:00 – Akademia Młodych Odkrywców 1 – Magdalena Konik / Wojciech Ganczarek / Dagmara Bożek
– 11:30-13:45 – Akademia Młodych Odkrywców 2 – Magdalena Konik / Wojciech Ganczarek / Dagmara Bożek
– 17:30 – Rozpoczęcie15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata
– 17:45 – DAGMARA BOŻEK i KUBA WITEK – Polarniczki. Projekcja filmu oraz spotkanie z autorami
– 19:00 – KUBA WITEK –Uciec z Wysp Owczych
– 20:10 – PIOTR KRZYŻOWSKI – Broad Peak i K2 w 9 dni
– 21:00 – PRZEMEK KOSSAKOWSKI – Drobna nieuważność i inne historie
Sobota (4 listopada):
– 12:00 – 14:30 – Kalejdoskopowe Warsztaty Tematyczne (bezpłatne)
– 15:00 – KAROLINA MILLER i PIOTR ANDRUSZKO (RudeiCzarne – Travel Blog) – Między Europą a Afryką – Malta nieoczywista oczami mieszkańców
– 16:00 – WOJCIECH GANCZAREK – Podróż Totalna: Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023
– 17:30 – KAROL NIENARTOWICZ – 20 lat fotografowania w górach
– 18:30 – MAGDALENA KONIK – Mieszkając z tuszeckimi góralami
– 20:00 – ANDRZEJ BARGIEL – Gasherbrum Ski Challenge
Niedziela (5 listopada):
– 12:00 – 14:30 – Kalejdoskopowe Warsztaty Tematyczne
– 14:30 – WOJCIECH GRABOWSKI – Morawskie wino i karlowarskie knedliki – smak Czech na własną rękę, czyli jak zorganizować weekendową podróż
– 15:30 – WOJCIECH MURA – 15 miesięcy przez Pacyfik
– 17:00 – MAJA HAWRANEK i SZYMON OPRYSZEK – Urugwaj. Wyhoduj sobie wolność
– 18:00 – ALEKSANDRA MIROSŁAW – Moja (wspinaczkowa) droga do Paryża – spotkanie poprowadzą Kuba Niziński i Bartek Piziak
– 19:15 – KASIA BIERNACKA – Wielki Kanion – na rzece i pod ziemią.
(pol)
redakcja@rzeszow-news.pl