Zdjęcie: Taras Valko
Reklama

Trzy spektakle przepełnione humorem, trzy koncerty o miłości, jedna nowość i jeden powrót gwiazdy ze spektaklu “Piaf”. W najbliższy piątek rozpoczynają się 26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. 

Nachodzący weekend będzie należał do Teatru im W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Już w piątkowy, walentynkowy wieczór, rozpoczynają się 26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe, które potrwają do niedzieli (16 lutego).

Tradycyjnie na rzeszowskiej scenie z komediowym repertuarem zaprezentują się najlepsze polskie teatry. W tym roku goście z Krakowa – Teatru im. Juliusza Słowackiego – przedstawią operetkę sanatoryjną „Turnus mija, a ja niczyja” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, a z Teatru Ludowego spektakl „Salto w tył” w reżyserii Maćko Prusaka powstałym na podstawie reportaży sportowych czeskiego pisarza Oty Pavla.

Będzie nowość 

Nowością w historii RSK będzie występ artystów z Ukrainy. „Opowieści o Iwanie” (15 lutego) Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie w reżyserii Wadyma Sikorskyjiego to zabawna historia życia pewnego wędrownego filozofa.

Spektakl w języku ukraińskim, dzięki polskim napisom, będzie w pełni zrozumiały dla publiczności. Mile widziani na widowni są też mieszkający w Rzeszowie sąsiedzi zza wschodniej granicy. Dla nich teatr przewidział promocyjne ceny biletów.

Nie tyko spektakle 

RSK to także kameralne koncerty w teatralnym foyer, w tym roku krążące wokół tematu uczuć. W walentynki koncert „Nie całuj mnie pierwsza” w wykonaniu aktorów Teatru im. Siemaszkowej: Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka, którzy przy akompaniamencie fortepianu zaśpiewają najpiękniejsze piosenki o miłości, jakie przez ostatnie lata padły w rzeszowskim teatrze z ust męskich bohaterów.

Kolejny koncert będzie też okazją, aby potańczyć. Wokalistka Magda Skubisz i zespół Domarski Band zagrają polskie i zagraniczne przeboje z nutką jazzu. Na zakończenie tegorocznych „Spotkań” w foyer Teatru wystąpi gwiazda polskiej piosenki aktorskiej Justyna Szafran, którą na co dzień można podziwiać na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Justyna Szafran powraca do Rzeszowa 

Rzeszowska publiczność oklaskiwała ją kilkanaście lat temu, kiedy na tej scenie grała tytułową rolę w spektaklu „Piaf” w reżyserii Jana Szurmieja. Podczas wszystkich muzycznych wieczorów w Teatrze publiczność będzie raczyć się wykwintnymi winami z różnych zakątków świata.

W ostatni dzień 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych odbędzie się kolejne czytanie performatywne powstałe jako pokłosie Teatralnego Speed-Datingu, części inicjatywy Scena Nowej Dramaturgii.

Tym razem realizację wspólnego pomysłu przedstawi para: autorka tekstu Alicja Kobielarz i reżyser Jan Hussakowski. Czytanie pt. „dom galeria” to potraktowana z humorem i dystansem do spraw ludzkich opowieść… przedmiotów. Aktorzy wcielą się
w role m.in. lodówki, odkurzacza oraz przeróżnych pudełek i szkatułek. 

(jg)

PROGRAM 26. RZESZOWSKICH SPOTKAŃ KARNAWAŁOWYCH

Piątek (14 lutego)

– 19:00 – Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna Igi Gańcarczyk i Darii Kubisiak, reżyseria Cezary Tomaszewski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (110  min)/ Duża Scena

– 21:00 – WINO-MUZYKA-ICH TRZECH: “Nie całuj mnie” – pierwszy koncert walentynkowy w wykonaniu Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka/ foyer

Sobota (15 lutego)

– 18:00 – Opowieści o Iwanie Iwana Mikolajczuka, reżyseria Wadym Sikorskij, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej we Lwowie (120 min, 1 przerwa)/ Duża Scena

– 20:30 – WINO-MUZYKA-TANIEC: “Love Love Love” – wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band/ foyer

Niedziela (16 lutego) 

– 16:00 -dom galeria Alicji Kobielarz, reżyseria Jan Hussakowski (czytanie performatywne)/ Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Szajna Galeria

– 18:00 – Salto w tył Oty Pavla, reżyseria Maćko Prusak, Teatr Ludowy w Krakowie (110 min)/ Duża Scena

– 20:00 – WINO-MUZYKA-ONA: Recital Justyny Szafran The Best Of/ foyer

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: