Zdjęcie: Sebastian Kieszkowski / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Kombinezony ochronne trafią do pięciu wojewódzkich szpitali: dwóch w Rzeszowie, a także w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. 

Kombinezony kupił samorząd województwa podkarpackiego, który na walkę z koronawirusem zamierza przeznaczyć ok. 330 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Najwięcej pieniędzy – 220 mln zł – ma trafić do podkarpackich przedsiębiorców.

50 mln zł z kolei zostanie wydane na wsparcie służby zdrowia, urząd marszałkowski nie wyklucza, że ta kwota jeszcze się zwiększy. Na razie na najpilniejsze zakupy dla podkarpackich szpitali uruchomiono 20 mln zł. Jednymi z pierwszych są kombinezony ochronne. W piątek pierwsza partia (4500) trafiła do Urzędu Marszałkowskiego. 

Po 500 kombinezonów trafi do pięciu wojewódzkich szpitali: dwóch w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. Pozostałe 2000 kombinezonów zostaną przekazane do sztabu zarządzania kryzysowego (podległy wojewodzie podkarpackiemu), który będzie na bieżąco decydował, gdzie są najpilniejsze potrzeby użycia takiego sprzętu. 

W pierwszej kolejności kupowane są środki ochrony zdrowia dla personelu medycznego – maseczki, gogle, jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji, kombinezony. Decyzje, jaki sprzęt jest potrzebny i gdzie trafia, podejmuje Komitet Sterujący programem, w którym są wojewoda, marszałek i Podkarpacki Inspektor Sanitarny. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Po partii maseczek trafiają do nas kombinezony – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. Przypomina, że samorząd wojewódzki kolejne 280 mln zł wyda na przeciwdziałania skutkom gospodarczym. Przedsiębiorcy, oprócz tego, że mogą się starać o preferencyjne pożyczki, otrzymają także dodatkowe pieniądze na utrzymanie miejsc pracy.

Tylko do czwartku Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przyjął 231 wniosków wsparcie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Chodzi o ponad 18,5 osób i wsparcie na kwotę prawie 110 mln zł. Pierwsze wnioski już zrealizowano. – Do kilku podkarpackich firm trafi już łącznie ponad 800 tys. zł – dodaje marszałek Ortyl. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama