Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Krystian Balawender oraz Paweł Palcowski Quintet wystąpią w niedzielę (2 lipca) w Rzeszowie na koncertach podczas 5. Toastu dla Tomasza Stańko.

Krystian Balawender, urodzony w Rzeszowie trębacz, współpracował m.in. z Justyną Steczkowską, Danutą Błażejczyk, Bartoszem Szopińskim, Katarzyną Skrzynecką, Kacprem Kuszewskim, Markiem Kaliszukiem. Koncertował też z wokalistami „The Voice of Poland”.

Balawender zagra w niedzielę w zastępstwie Malwiny Masternak, mieszkającej na co dzień w Hiszpanii wokalistki jazzowej, która śpiewu uczy się w prestiżowej amerykańskiej uczelni artystycznej Berklee College. Masternak z powodu choroby odwołała przyjazd do Rzeszowa.

Zastępujący ją Krystian Balawender jest liderem projektu „Bangla Jazz”, który współtworzy z Wojciechem Myrczkiem, Kajetanem Borowskim, Andrzejem Gondkiem, Marcinem Jadachem i Piotrem Budniakiem.

Trio – Krystian Balawender (trąbka), Marcin Jadach (kontrabas), Dariusz Krzysztoń (perkusja) – wykona w niedzielę kompozycje Balawendera z płyty „Bangla Jazz” oraz standardy jazzowe. Koncert przy fontannie multimedialnej rozpocznie się o 16:00.

Po koncercie Krystiana Balawendera, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się słuchowisko Michała Chołki –  „Istnienie Poszczególne”, z muzyką znakomitych polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Stańko. W rolę mistrza jazzu wcielił się Robert Żurek.

Przed emisją odbędzie się rozmowa z reżyserem i autorem scenariusza. Słuchowisko rozpocznie się o godz. 19:00. 

Z kolei o 20:00 w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi Paweł Palcowski Quintet, zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego Pawła Palcowskiego, który wydał dotychczas dwie płyty.

Paweł Palcowski koncertuje również m.in. z Arkiem Skolikiem i Edem Cherry, oraz jest członkiem Big Bandu Śląskiego. Paweł Palcowski Quintet, oprócz kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pawłowi Palcowskiemu na scenie towarzyszyć będą: Jarosław Bothur (saksofon tenorowy), Kajetan Borowski (fortepian) Maciej Kitajewski (kontrabas) i Arek Skolik (perkusja). Po koncercie o after party w klimacie nu jazz zadba Eskaubei.

Na toastowe wydarzenia w Rzeszowskich Piwnicach obowiązują bezpłatne zaproszenia, które rozdawała Estrada Rzeszowska. Zaproszeń już nie ma, ale nie sugerujcie się tym. Często ci, którzy je pobrali, na koncerty nie przychodzą.

5. edycja Toastu dla Tomasza Stańko w Rzeszowie jest podzielona na dwie części. Druga odbędzie się 9 lipca na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Tam usłyszycie dwa projekty: „Stańko Shuffle” i „Jakob Bro Nonet”. Oba koncerty są bezpłatne. Początek o 20:00. 

Pierwszy Toast dla Tomasza Stańko odbył się w 2019 roku. Jest wspólnym przedsięwzięciem córki artysty – Anny Stańko i miasta Rzeszów. 

– Impreza ma być celebracją życia i twórczości Stańki. Nie będzie na niej atmosfery smutku i tęsknoty. Chcemy cieszyć się z tego, czego artysta dokonał za życia. Dlatego toast odbywa się w urodziny, a nie w rocznicę śmierci – mówili w poprzednich latach organizatorzy. 

Światowej sławy trębacz urodził się 11 lipca 1942 r. w Rzeszowie, w którym spędził w pierwsze 7 lat życia, jest jego honorowym obywatelem, stworzył hejnał Rzeszowa „Na cztery strony świata”, który można usłyszeć codziennie w południe. 

Stańko zmarł 29 lipca 2018 r. w Warszawie. Został pochowany na Powązkach. Miał 76 lat.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama