Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Zmiany w programie 5. Toastu dla Tomasza Stańko w Rzeszowie. W niedzielę, 2 lipca, nie wystąpi zapowiadana Malwina Masternak.

O odwołaniu koncertu Malwiny Masternak, polskiej wokalistce, kompozytorce i pedagog, specjalizującej się w jazzie i muzyce współczesnej, w czwartek poinformowała Estrada Rzeszowska, która jest współorganizatorem piątej edycji Toastu dla Tomasza Stańko. 

– Planowany występ Malwiny Masternak nie odbędzie się z przyczyn zdrowotnych – przekazała Patrycja Pastuszka z Estrady Rzeszowskiej. 

W zastępstwie za Malwinę Masternak wystąpi Krystian Balawender, urodzony w Rzeszowie kompozytor, trębacz, absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Balewender współpracował m.in. z Justyną Steczkowską, Danutą Błażejczyk, Bartoszem Szopińskim, Katarzyną Skrzynecką, Kacprem Kuszewskim, Markiem Kaliszukiem. Koncertował również z wokalistami, laureatami programu „The Voice of Poland.”

Krystian Balawender jest liderem projektu „Bangla Jazz”, który współtworzy z muzykami: Wojciechem Myrczkiem, Kajetanem Borowskim, Andrzejem Gondkiem, Marcinem Jadachem, Piotrem Budniakiem.

Trio – Krystian Balawender (trąbka), Marcin Jadach (kontrabas), Dariusz Krzysztoń (perkusja) wykona w niedzielę kompozycje Balawendera pochodzące z płyty „Bangla Jazz” oraz standardy jazzowe. Koncert przy fontannie multimedialnej rozpocznie się o 16:00.

Po koncercie Krystiana Balawendera, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się słuchowisko Michała Chołki –  „Istnienie Poszczególne”, z muzyką znakomitych polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Stańko. W rolę mistrza jazzu wcielił się Robert Żurek.

Przed emisją odbędzie się rozmowa z reżyserem i autorem scenariusza. Słuchowisko rozpocznie się o godz. 19:00. 

Z kolei o 20:00 w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi Paweł Palcowski Quintet, zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego Pawła Palcowskiego, który wydał dotychczas dwie płyty.

Paweł Palcowski koncertuje również m.in. z Arkiem Skolikiem i Edem Cherry, oraz jest członkiem Big Bandu Śląskiego. Paweł Palcowski Quintet, oprócz kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko.

Pawłowi Palcowskiemu na scenie towarzyszyć będą: Jarosław Bothur (saksofon tenorowy), Kajetan Borowski (fortepian) Maciej Kitajewski (kontrabas) i Arek Skolik (perkusja). Po koncercie o after party w klimacie nu jazz zadba Eskaubei.

Na wydarzenia w Rzeszowskich Piwnicach obowiązują bezpłatne zaproszenia, które rozdawała Estrada Rzeszowska. Zaproszeń już nie ma, ale nie sugerujcie się tym. Często ci, którzy je pobrali, na koncerty nie przychodzą. 

„Stańko Shuffle” i „Jakob Bro Nonet”

5. Toast dla Tomasza Stańko jest podzielony na dwa dni. Druga część toastu dla zmarłego  przed pięcioma laty artysty, jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, odbędzie się tydzień później, 9 lipca, na dziedzińcu Zamku Lubomirskich.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tam usłyszycie dwa projekty: „Stańko Shuffle” i „Jakob Bro Nonet”. Autorem pierwszego jest Sławomir Kurkiewicz, cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski.

Kontrabas Kurkiewicza można usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trzech płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem. 

Projekt przygotowany na „Toast…” będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako kompozytora i lidera zespołu. Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” to jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko.

Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy – generuje listę odtwarzania.

W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie freejazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert – początek o 20:00.

Z kolei za projektem „Jakob Bro Nonet” stoi Jakob Bro, duński gitarzysta, który z powodzeniem koncertuje po obu stronach Atlantyku. Jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”.

Dziś Jakob Bro ma w swoim dorobku sześć płyt dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi.

Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na „Toast…” przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył ze Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

Na scenie wystąpią także: Bill McHenry (saksofon tenorowy), Jesper Zeuthen (saksofon altowy), Felix Rossy (trąbka), Jorge Rossy (perkusja), Jakob Høyer (perkusja), Anders Christensen (kontrabas) i Florent Nisse (kontrabas). 

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. 

Pierwszy Toast dla Tomasza Stańko odbył się w 2019 roku. Artysta urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, jest jego honorowym obywatelem. Stańko zmarł 29 lipca 2018 roku w Warszawie. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Miał 76 lat.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama