620 osób zaszczepionych w pierwszy dzień majówkowego weekendu

Myśleli, że zaszczepią 800 osób, udało się 620. Trzy osoby nie zostały zakwalifikowane do szczepień w mobilnym punkcie przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. 

 

Sobota (1 maja) była pierwszym dniem majówkowych szczepień jednodawkowym preparatem amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson. Szczepienia rozpoczęły się o godz. 8:00 i trwały do wieczora – do 18:00.

Do południa, jak informowaliśmy, przeciwko COVID-19 zaszczepiono prawie 300 osób. 14 stanowisk szczepiennych utworzono na parterze Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przy ulicy Grunwaldzkiej. Aby się zaszczepić, wystarczy mieć e-skierowanie. 

Rano najwięcej chętnych

W sobotę mogły się też szczepić – według harmonogramu – osoby w wieku 36 lat i starsze. Tak też będzie w niedzielę, a w poniedziałek osoby w wieku 34 lat i starsze. W majówkę zaszczepić się mogą również osoby 30+, które w styczniu zgłosiły taką chęć. 

Przed budynkiem ustawiono dwa namioty, w których można się schronić przed deszczem. Najwięcej osób przyszło się zaszczepić rano. W ciągu pierwszych 45 minut do szczepień zarejestrowano 140 osób. Po południu były 5-10 minutowe przerwy. 

– Robiliśmy je dlatego, aby zbyt dużo osób nie gromadziło się w jednym miejscu. W pierwszy dzień zaszczepiliśmy 620 osób, trzy osoby nie zostały zakwalifikowane – mówi Jolanta Tomczyk-Fila, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie.

Młodzi chcą się szczepić

W mobilnym punkcie szczepień jest 7 stanowisk rejestracyjnych. – Szczepić się przyszły osoby w różnym wieku – młodzi i starsi. Średnia wieku to ok. 45 lat – ocenia Tomczyk-Fila. – Zainteresowanie szczepieniami wśród młodych osób jest bardzo duże – dodaje. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Mobilny punkt przy PUW będzie działał także w niedzielę i w poniedziałek (2 i 3 maja) w tym samych godzinach – od 8:00 do 18:00. Urzędnicy liczyli, że w pierwszym dzień zaszczepią co najmniej 800 osób, spokojnie byli w stanie zaszczepić 1000 osób. 

– Czujemy trochę niedosyt, ale być może mniejsza liczba jest spowodowana tym, że część osób wyjechało na weekend majowy. W weekend majowy szczepią też inne punkty w mieście. Sporo osób w Rzeszowie już jest zaszczepionych – wyjaśnia Jolanta Tomczyk-Fila. 

Szczepionki podają pracownicy Luxmedu. Po zaszczepieniu każdy przechodzi 15-minutową obserwację lekarską. Mobilny punkt przy urzędzie wojewódzkim na trzy dni ma przygotowanych 2500 dawek. 

Rejestracja bardzo prosta

Do 29 kwietnia na Podkarpaciu wykonano już 563 703 szczepień. Według harmonogramu, do 9 maja wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zapisać się na termin szczepienia przeciw COVID-19.

Rejestracja jest bardzo prosta. Na termin szczepienia możesz zapisać się przez internet, za pomocą infolinii 989, wysyłając SMS na numer 880 333 333 oraz bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama