Kilkadziesiąt osób wzięło udział w rzeszowskiej odsłonie VII Narodowego Czytania, która w sobotę odbyła się przy fontannie multimedialnej.
„Państwo – jest to organizacja, gdzie jedni sprawują władzę, a inni tejże władzy podlegają. W każdym państwie (…) są klasy rządzące i są klasy, którymi się zarządza. (…) Państwo dzisiejsze jest to narzędzie ucisku jednej klasy przez drugą” – napisał Stefan Żeromski w „Przedwiośniu”, którego powieść stała się głównym bohaterem 7. Narodowego Czytania.
„Przedwiośnie” wybrano nie przez przypadek. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku, na rok przed śmiercią pisarza.
Rzeszów, podobnie jak w ubiegłych latach, również włączył się do Narodowego Czytania. Nad organizacją wydarzenia przy fontannie multimedialnej czuwała Wojewódzki i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. – Lektura „Przedwiośnia” znakomicie kontynuuje jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę – uważa Barbara Chmura, dyrektor WiMBP.
Organizatorzy Narodowego Czytania podkreślali, że warto czytać, bo to, oprócz wolności, daje nam szczęście. Wydarzeniu towarzyszyła gra historyczno-przygodowa „Szlakiem Żeromskiego”, gry i zabawy dla dzieci, happening „Domy marzeń i ptaki wolności” (malowanie na folii), warsztaty „Orły i sokoły” – ze starych książek i papieru wykonywano okolicznościowe dekoracje.
(jg)
redakcja@rzeszow-news.pl