Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W niedzielę (8 lipca) rzeszowskimi ulicami przejdzie marsz upamiętniający haniebną likwidację getta żydowskiego. Uczestnicy marszu już po raz 17. pokonają tą samą trasę, co Żydzi w 1942 roku. 

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

Marsz upamiętni 76. rocznicę likwidacji rzeszowskiego getta, z którego wywieziono ponad 20 tysięcy Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Marsz tradycyjnie jest wyrazem sprzeciwu wobec rasizmu i antysemityzmu.

Uczestnicy Marszu wyruszą o godz. 14:00 sprzed dworca Rzeszów Staroniwa. Przejdą ulicami: Pułaskiego, Cieplińskiego, Moniuszki, Matejki, Grunwaldzką i Kopernika do placu Ofiar Getta, gdzie był XVI-wieczny cmentarz żydowski, a w czasie II wojny światowej został zniszczony przez hitlerowców.

Tę samą trasę, ale w przeciwnym kierunku, 7 lipca 1942 roku pokonało 20 tysięcy rzeszowskich Żydów z likwidowanego przez Niemców getta. W czterech transportach zostali wywiezieni z dworca Staroniwa do obozu zagłady w Bełżcu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rzeszowskie getto obejmowało 24 ulice i 2 place. Zamykało się w granicach ulic: Lwowskiej, Abrahamberga, Gałęzowskiego, Szpitalnej, Baldachówce, Kopernika, Matejki, Króla Kazimierza i Słowackiego.

Bramy wejściowe do getta znajdowały się u wylotu ul. Mickiewicza i Gałęzowskiego (od pl. Wolności). Trzecia brama była na skrzyżowaniu ul. Króla Kazimierza i Baldachówki. Mieszkańcy Rzeszowa mówili, że były to „bramy piekieł”. Umieszczono przy nich napisy: „Niebezpieczeństwo – epidemia” i rysunek wszy.

Z około 14,5 tys. Żydów, którzy przewinęli się przez terytorium getta, ocalało jedynie 200. Niedzielny Marsz Pamięci zakończy się przy Kamieniu Pamięci na pl. Ofiar Getta, na którym widnieje tablica upamiętniająca zniszczony przez hitlerowców cmentarz żydowski.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama