Rzeszów po raz drugi został głównym miastem festiwalowym 4. Międzynarodowego Festiwali Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB, który startuje 1 czerwca. Festiwal trwać będzie do 26 czerwca.
Na wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące wstęp jest bezpłatny. Na Konkurs Główny wpłynęło ponad 2000 produkcji z całego świata, z których do programu wybrano 8 filmów długometrażowych i 48 krótkometrażowych.
Festiwal to przede wszystkim najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. – To ciekawe pod względem artystycznym, jak i tematycznym, wartościowe i ambitne kino, którego młodzi widzowie nie znajdą w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym – twierdzi Marta Kraus, dyrektor Festiwalu KINOLUB.
Większość filmów była prezentowana i nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Zdecydowana większość filmów będzie miała na festiwalu swoją polską premierę, część – europejską. Wśród twórców znajdziemy doświadczonych, nagradzanych na festiwalach międzynarodowych reżyserów, jak i młodych, utalentowanych filmowców, dla których filmy dla młodej publiczności są debiutem.
Czego mogą się spodziewać uczestnicy 4. edycji KINOLUB? 56 filmów z 26 krajów, ponad 150 projekcji w 14 miejscach w Polsce, twórców filmowych z Europy i Azji.
W dniach 1–26 czerwca 2018 roku filmy będzie można obejrzeć w czterech województwach, w takich miejscowościach jak: Rzeszów, Zatwarnica, Kraków, Wiśniowa, Busko-Zdrój, Kielce, Pińczów, Chmielnik, Stropnica, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Rybnik, Sławków i Skoczów.
W Rzeszowie będzie obradować jury
Centrum życia festiwalowego jest Rzeszów i Wojewódzki Dom Kultury. Tu obradować będą jurorzy i odbywać się będą spotkania z międzynarodowymi twórcami. Projekcje filmowe odbywać się będą również w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. W Rzeszowie widzowie mogą liczyć na 22 seanse przez 5 dni w dniach 1, 5-7 i 18 czerwca.
Drugim miejscem na mapie Podkarpacia, które odwiedzi festiwal, będzie kameralne kino Końkret w Zatwarnicy w sercu Bieszczadów. Na projekcje w kinie Końkret organizatorzy festiwalu zapraszają od 4 do 10 czerwca.
Wśród najbardziej egzotycznych krajów, z których pochodzą produkcje festiwalowe, znajdują się takie jak Ekwador, Liban, Tajwan, Indonezja, Indie, Brazylia czy Nigeria. Nie zabraknie i polskiego akcentu – nominację do konkursu otrzymały dwie rodzime produkcje.
Wybrane filmy poruszają wiele ważnych kwestii. To nie tylko nośne i aktualne tematy dotykające bezpośrednio dzieci i młodzież, lecz także obserwacja otaczającego ich świata. Tematem filmów są zarówno problemy i rozterki ekranowych postaci, jak i ich marzenia, aspiracje, codzienne radości.
Podróż przez trzy kontynenty
Konkurs filmów długometrażowych to podróż przez trzy kontynenty i egzotyczne kraje. Azję reprezentują produkcje z Indii, Libanu i Iranu. Bohaterów filmów, choć pochodzą z różnych środowisk i zmagają się z innymi trudnościami, łączy siła charakteru oraz wiara w potęgę wyobraźni i marzeń.
8-letni Pichku mieszkający w slumsach Delhi marzy o lepszym życiu dla siebie i bliskich (“Ulga”, reż. Nila Madhab Panda, Indie 2018), Morteza, który musi się opiekować chorą matką marzy o karierze filmowca (“21 dni później”, reż. Mhamadreza Kheradmandan , Iran 2017), a 15-letnia Nour o tym, by jak najdłużej cieszyć się wolnością i młodością (“Nour”, reż. Khalil Dreyfus Zaarour, Liban 2017).
O wygraną powalczą aż trzy filmy z Ameryki Południowej. W pełną wakacyjnych przygód podróż zabierze widzów Antonia – mała adeptka sztuki fotografii (“Fotka”, reż. Catalina Arango, Ekwador 2017), a bohaterowie filmów „Na kółkach” oraz „Bohaterowie” udowodnią, że niepełnosprawność i przeszkody nie muszą być ograniczeniem.
Europę w konkursie reprezentują dwie produkcje dla nastolatków – „Rodzinny bałagan” (reż. Max Nardari, Włochy 2016), pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o 11-letnim Martinie, który próbuje odnaleźć się wśród nowych kolegów oraz „Przygoda na Zielonym Wzgórzu” (reż. Cejen Cernic, Chorwacja 2017) duża produkcja chorwacka o charakterze familijno-przygodowym.
Pasma tematyczne
Filmy krótkometrażowe widzowie zobaczą połączone w pasma tematyczne. Z myślą o maluchach przygotowano dwa pasma „Przyjaciele” i „Kolorowy świat”, składające się z bajkowych obrazów ze wszystkich stron świata, w prosty i wesoły sposób poruszających tematy przyjaźni, więzi rodzinnych, odwagi oraz pomysłowości.
Dla starszych kinomanów przygotowano pasma: „Z najbliższymi”, „Wśród swoich”, „Marzenia do spełnienia” „Czas buntu”, „Zdani na siebie” oraz „Ważne wybory”. Widzowie przekonają się, że kultury, doświadczenia i emocje – wszystko to tylko pozornie dzieli, gdyż tak naprawdę troski, radości, marzenia i problemy dzieci i młodzieży na całym świecie są podobne.
Jury festiwalowe
Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe, a w ręce twórców trafią statuetki – KINOLOTY oraz nagrody finansowe.
W jury profesjonalnym zasiądą: Dorota Kędzierzawska – reżyserka nagradzana na festiwalach w kraju i zagranicą, Arthur Reinhart – operator filmowy, zdobywca prestiżowych nagród filmowych, Kasia Sienkiewicz-Kosik – scenarzystka i wydawca książek, Rafał Kosik – autor cyklu książek dla dzieci i młodzieży o przygodach Feliksa, Neta i Niki, scenarzysta, Grażyna Bochenek – filmoznawczyni, dziennikarka Radia Rzeszów, Agnieszka Karp – inicjatorka licznych projektów dla dzieci, założycielka portalu „Czas dzieci”, Ilona Dusza-Kowalska – animatorka kultury, reżyserka filmów dokumentalnych oraz Tomasz Jurkiewicz – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych nagradzanych w Polsce i zagranicą.
Goście
O tajnikach pracy filmowca opowiedzą goście z Azji i Europy – twórcy filmów długometrażowych, które znalazły się w Konkursie Głównym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli reżyserzy i producenci z Indii, Libanu, Iranu oraz Chorwacji i Włoch.
– Ich obecność to wyjątkowa okazja dla widzów, by dowiedzieć się jak powstają filmy, co jest ważne w pracy filmowca – podkreśla Marta Kraus.
KINOLUB współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Organizatorem festiwalu jest Fundacja IKS, a współorganizatorami Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury i Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Partnerami są Fundacja Rzeszowska i Aparat Cafe.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.





![Nocna łuna nad Iwlą. Samochód osobowy zamienił się w kulę ognia [ZDJĘCIA] pożar samochodu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/chyrowa-pozar-samochodu-08-218x150.jpg)


![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)


![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)


![Mocny start świąt w Rzeszowie! Wielkie kolędowanie, magiczny autobus i Świąteczne Miasteczko [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2024/12/seiateczne_miasteczko_ss-30-1-218x150.jpg)
![Kalejdoskop Podróżniczy w Jasionce. Tysiące uczestników i gwiazdy światowych wypraw [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/Kalejdoskop_podsumowanie7_ewa-wachowicz-218x150.jpg)





![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)