Dobra wiadomość dla kobiet w ciąży. Szpital Pro-Familia w Rzeszowie od środy (26 maja) przywraca porody rodzinne.
O przywrócenie porodów rodzinnych w szpitalach w naszym mieście od wielu miesięcy apelowały rzeszowskie matki, wspierane przez sekcję kobiecą Konfederacji.
Porody rodzinne zostały zakazane w marcu ubiegłego roku, gdy w całym kraju ogłoszono pandemię koronawirusa. Rząd poluzował przepisy w lipcu, ale decyzję o wznowieniu porodów rodzinnych pozostawił szpitalom. Musiały one zapewnić odpowiednie zaplecze.
Żaden szpital w Rzeszowie nie zdecydował się jednak na taki krok. Dopiero teraz robi to rzeszowska Pro-Familia, która była na celowniku Fundacji Rodzić po Ludzku. Fundacja krytykowała szpital za to, że mając zaplecze porody rodzinne blokuje.
We wtorek Pro-Familia poinformowała, że od środy (26 maja) wznawia wspomniane porody. Szpital przygotował listę zasad i wytycznych, która będzie obowiązywać osobę towarzyszącą.
– Po analizie obecnej sytuacji epidemiologicznej podjęliśmy decyzję o przywróceniu możliwości obecności taty przy porodzie naturalnym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prawie cały personel szpitala się zaszczepił – mówi Radosław Skiba, dyrektor Pro-Familii.
W dniu przyjęcia do szpitala do porodu naturalnego pacjentki mają wykonywany test antygenowy w kierunku SARS CoV-2. Test będzie musiała mieć wykonana również osoba towarzysząca.
W porodzie naturalnym nie będzie mogła uczestniczyć osoba z pozytywnym testem antygenowym oraz objęta kwarantanną lub izolacją.
– Wyjątek stanowią osoby, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki przeciwko SARS CoV-2 lub mają dokument potwierdzający przebycie zakażenia SARS CoV-2 w przeciągu ostatnich trzech miesięcy – wyjaśnia dyrektor Skiba.
Rodzice będą mogli być razem podczas trwania porodu oraz do dwóch godzin po porodzie. Po przewiezieniu świeżo upieczonej mamy na oddział położniczy, ojciec będzie proszony
o opuszczenie szpitala.
W Pro-Familii rocznie przychodzi na świat blisko 5 tysięcy dzieci.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Zatrważająca bezradność policji. Poszkodowani sami zabezpieczyli monitoring w związku z włamaniem i podpaleniem [FILM] podpalenie rzeszów kancelaria prawna](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/podpalenie-rzeszowska-kancelaria-prawna-218x150.png)




![Ogniste Mikołajki. Mieszkańcy rzucili się do walki z ogniem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/hermanowa-pozar-mikolajki-07-e1765116382384-218x150.jpg)

![Nocna łuna nad Iwlą. Samochód osobowy zamienił się w kulę ognia [ZDJĘCIA] pożar samochodu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/chyrowa-pozar-samochodu-08-218x150.jpg)



![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)




![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)











![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)




![Zatrważająca bezradność policji. Poszkodowani sami zabezpieczyli monitoring w związku z włamaniem i podpaleniem [FILM] podpalenie rzeszów kancelaria prawna](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/podpalenie-rzeszowska-kancelaria-prawna-100x70.png)


![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)