O prawach kobiet i próbach ich ograniczenia, budowaniu kontaktów w trudnych czasach pandemii, a także zdobywaniu nowych umiejętności, będą rozmawiać uczestnicy debaty politycznej i Kongresu Kobiet. W piątek wieczorem w rzeszowskim ratuszu, a w sobotę w Instytucie Muzyki przy ul. Dąbrowskiego.
Debata polityczna, która rozpocznie się w piątek, 26 listopada, o godz. 18:00 w rzeszowskim ratuszu, dotyczyć będzie obecnej sytuacji kobiet w Polsce, ich praw i próby ograniczenia, o opiece medycznej i m.in. o rejestrze ciąż, który planuje Ministerstwo Zdrowia. Uczestniczki debaty spróbują znaleźć też odpowiedź na pytanie: co można zrobić, jakie zmiany wprowadzić, żeby w Polsce kobietom żyło się lepiej?.
W spotkaniu, która ma potrwać 1,5 godziny, wezmą udział: posłanki Anita Kucharska-Dziedzic, Małgorzata Prokop-Paczkowska (obie z Nowej Lewicy) i Krystyna Skowrońska (PO) oraz Patricia Mitro (przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Kobiet), Magdalena Koryl (pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Podkarpaciu) i Sylwia Mazur (Europe Direct Rzeszów).
Organizatorem debaty jest Podkarpacka Rada Programowa Kobiet. Z powodu sytuacji epidemicznej liczba miejsc jest ograniczona.
Odbudowanie relacji społecznych i zawodowych to z kolei jeden z głównych celów Kongresu Kobiet, który w sobotę, 27 listopada, odbędzie się w Instytucie Muzyki przy ul. Dąbrowskiego. Okazało się bowiem, że w pandemii wiele osób zauważa u siebie obniżony nastrój lub objawy depresji. Co więcej, badania pokazują, że tak źle nie było od 100 lat.
I między innym o tym, jak radzić sobie w trudnych czasach, ale też jak budować relacje oraz zdobywać nowe kompetencje i umiejętności będą rozmawiać zaproszeni goście. Zaproszenie przyjęły m.in: wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, posłanki – Joanna Mucha (Ruch Hołowni), Anita Kucharska-Dziedzic, Małgorzata Prokop-Paczkowska, mistrzyni świata w karate Marta Niewczas, a także mentorki: Justyna Carmo i Dorota Puzio.
Debaty natomiast poprowadzą: dr n. med. Witold Mazur, Mirosław Nowak, Dominik Łazarz oraz Waldemar Ruszel. Podczas spotkania będą dodatkowe atrakcje: pokaz mody, występy artystyczne oraz przekąski. Początek o godz. 10:00.
(la)
redakcja@rzeszow-news.pl






![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)









![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)






![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)




![W hołdzie nauczycielce z Rzeszowa. Wyjątkowa ławeczka w Ogrodach Bernardyńskich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/aaaaaa-218x150.jpg)
![Ogólnopolska parada „Turki 2026” na Podkarpaciu. Impreza przyciągnęła tłumy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/turki55-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-324x235.jpg)
