Podkarpacie celuje w pozycję europejskiego lidera technologii dronowych. Marszałek województwa przeznaczył na ten cel około 10 mln euro z funduszy unijnych. Dzięki tym środkom w Tuszowie Narodowym powstanie Polskie Centrum Certyfikacji i Rozwoju Systemów Bezzałogowych – pierwsza taka inwestycja w Polsce.
Szczegóły projektu omówiono podczas konferencji “Clusters Meet Region” w Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Inwestycja ma odegrać kluczową rolę w europejskim ekosystemie technologii dronowych.
Marszałek lobbuje
Władysław Ortyl podkreślił, że Komisja Europejska dostrzegła działania województwa w obszarze technologii dronowych.
– Kontynuujemy prace nad stworzeniem Polskiego Centrum Certyfikacji i Rozwoju Systemów Bezzałogowych, które będzie pełniło ważną rolę w rozwoju tej nowoczesnej gałęzi przemysłu. Na forum Komitetu Regionów przygotowuję opinię dotyczącą strategii dronowej Komisji Europejskiej – mówił marszałek.
Region uczestniczy w międzynarodowym projekcie realizowanym wspólnie z Andaluzją i partnerami z Estonii. Podkarpacie otrzymało specjalizację związaną z szerokim zastosowaniem technologii dronowych w Dolinie Dronów w Tuszowie Narodowym.
Finansowanie zabezpieczone na lata
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa, przedstawiła szczegóły finansowania projektu Doliny Dronów w Tuszowie Narodowym.
– Finansowanie Polskiego Centrum Certyfikacji i Rozwoju Systemów Bezzałogowych planujemy oprzeć na środkach dostępnych w ramach programu Funduszy Europejskich dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Na chwilę obecną w budżecie programu przewidziano na ten cel około 10 mln euro – wyjaśniła Jarosińska-Jedynak.
Województwo przeznaczy środki na realizację projektu z wieloletnią ścieżką finansowania. Obejmuje ona nie tylko obecną perspektywę unijną, ale także kolejną, przyszłą perspektywę finansową.
Tuszów Narodowy gotowy na inwestycję
Wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz wyraził zadowolenie z wyboru jego gminy na lokalizację Doliny Dronów w Tuszowie Narodowym.
– Bardzo się cieszę, że zapadły już ustalenia dotyczące powstania tzw. doliny dronowej w Tuszowie Narodowym. To dla nas ogromny powód do dumy i wyraz zaufania wobec naszej gminy – zaznaczył wójt.
Infrastruktura ośrodka ma objąć centrum certyfikacyjne, centrum badawczo-rozwojowe, inkubator przedsiębiorczości, centrum szkoleniowe, lądowiska i pasy startowe, hangary oraz wieżę kontroli lotów.

Politechnika wspiera rozwój
Prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy Politechniki Rzeszowskiej, podkreślił znaczenie współpracy uczelni z projektem. Politechnika od początku swojego istnienia odpowiada na potrzeby przemysłu lotniczego. Przez dekady uczelnia dostosowywała ofertę badawczą i programy kształcenia do zmieniających się realiów współczesności. Technologie bezzałogowe od wielu lat są przedmiotem badań i procesu dydaktycznego na uczelni. Uczelnia z satysfakcją angażuje się w projekt Doliny Dronów, widząc w nim kontynuację swojej misji i potężny impuls rozwojowy.
Konkursy i dalsze perspektywy
Województwo podkarpackie jako lider wraz z partnerami aplikowało do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Konkurs dotyczył utworzenia Centrów Kompetencji dla bezzałogowych statków powietrznych. Władze regionu zgłosiły dwa obszary do pierwszego etapu konkursu, które po pozytywnej weryfikacji zakwalifikowały się do etapu drugiego.
Jak zapewnili samorządowcy, Polskie Centrum Certyfikacji i Rozwoju Systemów Bezzałogowych to krok milowy dla rozwoju krajowego rynku dronowego i realna szansa na zdobycie przewagi technologicznej w skali międzynarodowej.
(rem)
Czytaj więcej:
Poseł z Podkarpacia nie będzie oczami Kaczyńskiego w Pałacu. Nawrocki odmówił Kuchcińskiemu
![Nalot na kierowców w Rzeszowie. Policja walczy z hałasem, ale naruszeń… nie stwierdzono [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/cichy-rzeszow0-218x150.jpg)

![Tragiczny finał czołowego zderzenia na DK 28. Nie żyje 22-letni motocyklista [ZDJĘCIA] Zdjęcie: Wypadek w Leszczawie Dolnej (fot. KMP Przemyśl)](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wypadek-leszczawa-dolna2-218x150.jpg)



![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)

![Koniec poszukiwań na Jeziorze Solińskim. Ciało 45-latka było na głębokości ponad 50 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/solina-poszukiwania-ciala-wopr-3-218x150.jpg)





![Rzeszowskie Bulwary przejdą metamorfozę. Powstanie nowoczesna strefa rekreacji [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/plac-zabaw-rzeszow-bulwary-wizualizacje0-218x150.jpg)




![Pekao Rzeszów Bike Festival 2026. Najlepsi stanęli na podium [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/IMG_8221-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)





















![Nalot na kierowców w Rzeszowie. Policja walczy z hałasem, ale naruszeń… nie stwierdzono [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/cichy-rzeszow0-100x70.jpg)


![Rzeszowskie Bulwary przejdą metamorfozę. Powstanie nowoczesna strefa rekreacji [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/plac-zabaw-rzeszow-bulwary-wizualizacje0-324x235.jpg)