
Już w listopadzie na Podkarpaciu ruszają bezpłatne badania domów jednorodzinnych kamerą termowizyjną. To wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się, gdzie z budynku ucieka ciepło – bez ponoszenia żadnych kosztów.
Badania realizowane są w ramach projektu LIFE Podkarpackie, prowadzonego przez Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Zgłoszenia można składać już teraz, ale warto się pospieszyć – obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.
Dlaczego warto skorzystać z badania?
Bezpłatne badanie kamerą termowizyjną to realna korzyść dla właścicieli domów – nie tylko finansowa, ale też ekologiczna. Termowizja pozwala precyzyjnie zobaczyć, którędy z budynku ucieka ciepło, wskazując miejsca wymagające docieplenia lub modernizacji. Dzięki temu można zredukować straty energii, obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort cieplny w domu.
Każdy uczestnik projektu otrzyma szczegółowy raport z pomiarów, zawierający zdjęcia termowizyjne i opis wyników. To profesjonalna podstawa do dalszych działań – czy to modernizacji, czy inwestycji w energooszczędne rozwiązania.
Którzy mieszkańcy najpierw?
Za realizację pomiarów odpowiadają eksperci z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR) – partnera projektu LIFE Podkarpackie. Ich pracownicy przeszli specjalistyczne szkolenia i dysponują czterema nowoczesnymi kamerami termowizyjnymi zakupionymi dzięki unijnemu dofinansowaniu.
W pierwszej kolejności badania rozpoczną się w gminach: Gawłuszowice, Stalowa Wola, Bircza, Dubiecko, Medyka, Stubno oraz Przemyśl. Mieszkańcy tych miejscowości już teraz mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie – poprzez strony internetowe swoich samorządów lub bezpośredni kontakt z doradcami subregionalnymi z RARR pod numerami 790 207 433 lub 790 207 463.
Zyskają nie tylko uczestnicy projektu
Jak podkreśla Anna Lorynowicz, kierownik projektu LIFE Podkarpackie, badania będą prowadzone również w gminach, które nie uczestniczą bezpośrednio w projekcie. Wszystkie objęte są bowiem merytoryczną opieką doradców z RARR.
– Chcemy, by z efektów projektu skorzystał cały region. Doradcy będą sukcesywnie kontaktować się z kolejnymi samorządami i ogłaszać zapisy na badania w następnych gminach – wyjaśnia Lorynowicz.
Dwa etapy badań
Pomiary wymagają odpowiednich warunków pogodowych, dlatego zaplanowano je w dwóch etapach. Pierwszy etap potrwa od listopada 2025 r. do lutego 2026 r., a drugi etap od listopada do grudnia 2026 r. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zgłosić się jak najszybciej.
Projekt LIFE Podkarpackie współfinansowany jest z instrumentu finansowego LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego badania, które w normalnych warunkach kosztowałoby co najmniej kilkaset złotych.
To nie tylko sposób na niższe rachunki, ale też świadomy krok w stronę ekologicznego i energooszczędnego stylu życia. Dzięki termowizji każdy właściciel domu może zyskać realne dane, które pomogą mu lepiej dbać o środowisko – i własny portfel.
Czytaj więcej:
Rzeszów: Poważny wypadek z udziałem kilku samochodów. Pijany kierowca miał ponad 3 promile
![Dramatyczne chwile na Solinie. Służby wyciągnęły z wody pięć osób [ZDJĘCIA] wywrócona łódka Solina](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wywrocona-lodka-Bieszczadzkie-WOPR-FB-5-218x150.jpg)

![“Grafficiarz” na dachu 11-piętrowego bloku. Policjanci obawiali się najgorszego [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/grafficiarz-jaslo4-218x150.jpg)

![Kulisy nocnej obławy na uciekinierów. Obława w podczerwieni: sceny jak z Predatora [ZDJĘCIA] obława podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/zatrzymanie-uciekinierow-podkarpacie-218x150.png)
![Zderzenie dwóch samochodów na DK84 na Podkarpaciu. Są ranni [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wypadek-stefkowa-osp-stefkowa0-218x150.jpg)

![Niepowetowane straty w skansenie. W nocy spłonął kościół pw. św. Mikołaja [ZDJĘCIA] pożar w skansenie sanok](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-skansenu-kosciola-sanok-03-218x150.jpeg)











![218 km/h na Moście Mazowieckiego w Rzeszowie. Jest nagranie z bolidu Igora Polaka [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/igor-polak-formula4-218x150.jpg)









![150 macew, 1500 zamordowanych i prawie 50 wolontariuszy. Żydowski cmentarz uporządkowany [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/ulanow-cmentarz-zydowski-1-218x150.jpg)


![Pierwsze takie muzeum na świecie. Podkarpacka perła turystyczna przejdzie wielką metamorfozę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/muzeum-bobrka-modernizacja-218x150.jpg)





![Zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej już od 1 września. Którędy pojadą autobusy? [TRASY]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/autobus-rzeszow1-218x150.jpg)
![Dramatyczne chwile na Solinie. Służby wyciągnęły z wody pięć osób [ZDJĘCIA] wywrócona łódka Solina](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wywrocona-lodka-Bieszczadzkie-WOPR-FB-5-100x70.jpg)


