Budowa II etapu obwodnicy Sanoka to nie tylko potężne konstrukcje mostowe i tysiące ton asfaltu. To także precyzyjne działania przyrodników, którzy z terenu przyszłej drogi w bezpieczne miejsce przenieśli okazy rzadkiego języcznika zwyczajnego.
Relokacja tej chronionej paproci to dowód na to, że nowoczesna infrastruktura może iść w parze z realną ochroną lokalnego ekosystemu.
Akcja w Lasach Huteńskich
Wszystko zaczęło się od rutynowych, ale szczegółowych oględzin terenu inwestycji. Specjaliści ds. nadzoru przyrodniczego, przeczesując Las Huteński sąsiadujący bezpośrednio z placem budowy, natknęli się na stanowiska języcznika zwyczajnego. To rzadka, objęta ochroną roślina, która nie przetrwałaby bliskiego spotkania z ciężkim sprzętem budowlanym.
Języcznik, charakteryzujący się długimi, niepodzielonymi liśćmi o falistych brzegach, wraz z rodzimą ziemią został przetransportowany do nowej lokalizacji. Całość odbyła się za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Lesko.

Nie tylko paproć
Relokacja paproci to tylko wierzchołek góry lodowej działań prośrodowiskowych na tej inwestycji. Wykonawca, firma Budimex, musiał wdrożyć szereg procedur chroniących lokalną faunę:
- płotki herpetologiczne: Teren budowy został wygrodzony specjalnymi barierami, które uniemożliwiają płazom wchodzenie pod koła maszyn. Jest to szczególnie istotne teraz, w okresie wiosennej migracji żab.
- nadzór ornitologiczny: Zanim jakiekolwiek drzewo lub krzew zostanie usunięte, teren sprawdza ornitolog. Jeśli specjaliści wykryją gniazda lub lęgi ptaków, prace są wstrzymywane do czasu, aż młode opuszczą gniazda.
- mosty ekologiczne: Z pięciu planowanych mostów wszystkie będą pełniły dodatkowe funkcje ekologiczne, umożliwiając zwierzętom bezpieczne przejście pod trasą.
Kluczowe domknięcie komunikacyjnego ringu
II etap obwodnicy Sanoka to inwestycja o wartości 152 mln zł, realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Nowy, 3-kilometrowy odcinek ma kluczowe znaczenie dla regionu. Pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta w ciągu drogi krajowej nr 28, prowadzącej w stronę Przemyśla.
Największym wyzwaniem inżynieryjnym będzie budowa imponującego mostu nad linią kolejową i rzeką San. Obiekt o długości blisko 290 metrów będzie posiadał przęsło nurtowe liczące 120 metrów. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2028 roku, a do tego czasu nad bezpieczeństwem przyrody, w tym przesadzonego języcznika, czuwać będą dedykowane zespoły ekspertów.

Czy przesadzone rośliny się przyjmą?
Specjaliści zapewniają, że miejsce wskazane przez leśników posiada parametry siedliskowe identyczne z pierwotnym stanowiskiem, co daje niemal stuprocentową pewność, że chroniony języcznik przetrwa w nowym domu. (mob/PAP)
Czytaj więcej:
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

![Nielegalna bimbrownia na Podkarpaciu zlikwidowana. 66-latkowi grozi więzienie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/bimbrownia-podkarpacie3-218x150.jpg)


![Wypadek na S19 w Stobiernej. Droga Rzeszów – Lublin całkowicie zablokowana [AKTUALIZACJA] policja](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/policjas19-218x150.jpg)

![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)







![Nowy kompleks sportowy w Rzeszowie nabiera kształtów. Zobaczcie co powstaje przy VIII LO [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nowe-boiska-8lorzeszow-6-218x150.jpg)



![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)








![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)


![W hołdzie nauczycielce z Rzeszowa. Wyjątkowa ławeczka w Ogrodach Bernardyńskich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/aaaaaa-218x150.jpg)
![Ogólnopolska parada „Turki 2026” na Podkarpaciu. Impreza przyciągnęła tłumy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/turki55-218x150.jpg)
![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)






![Niepokojące nagranie z Rzeszowa. Sekunda od tragedii na Podwisłoczu [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/niebezpieczna-sytuacja-podwislocze1-218x150.jpg)


![Nielegalna bimbrownia na Podkarpaciu zlikwidowana. 66-latkowi grozi więzienie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/bimbrownia-podkarpacie3-100x70.jpg)

![Nowy kompleks sportowy w Rzeszowie nabiera kształtów. Zobaczcie co powstaje przy VIII LO [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nowe-boiska-8lorzeszow-6-324x235.jpg)