Zdjęcie: Akcja "Hellfire" przyniosła zatrzymania na Podkarpaciu (fot. Policja.pl / CBZC)

Pięć osób podejrzanych o posiadanie i rozpowszechnianie w internecie treści pornograficznych z udziałem małoletniego zostało zatrzymanych na terenie kraju na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krośnie. Są to kolejne zatrzymania w ramach ogólnopolskiej operacji „Hellfire”.

Jak poinformowała w piątek zastępca prokuratora okręgowego w Krośnie prok. Monika Kaszubowicz, do zatrzymań doszło w środę i czwartek na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego. Zatrzymani to osoby w wieku od 31 do 47 lat.

Zarzuty i zabezpieczony arsenał elektroniki

– Wszystkim zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw związanych z pornografią z udziałem małoletnich, w tym zarzuty uzyskiwania dostępu do treści pornograficznych z udziałem małoletniego, posiadania takich treści w celu rozpowszechniania oraz rozpowszechniania ich w sieci internet – poinformowała prok. Kaszubowicz.

Ponadto, w miejscach zamieszkania podejrzanych zostały zabezpieczone pakiety różnego rodzaju elektronicznych nośników danych, w tym: telefony, laptopy, komputery, dyski, pendrivy. Jest bowiem podejrzenie, że zawierają materiały świadczące o seksualnym wykorzystywaniu małoletnich (CSAM).

Oprócz tego u jednego z podejrzanych zabezpieczono również broń palną, na którą nie miał zezwolenia.

Środki zapobiegawcze i zakaz zbliżania do szkół

Prokurator zastosował wobec wszystkich podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze: poręcznie majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji połączony z obowiązkiem zgłaszania się na komisariat. Podejrzani ponadto muszą zawiadamiać policję o zamierzonym wyjeździe poza miejsce zamieszkania oraz o terminie powrotu i nie mogą kontaktować się z innymi podejrzanymi w tej sprawie.

Mają także zakaz przebywania w pobliżu żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placów zabaw, boisk, placówek opiekuńczych oraz w pobliżu innych miejscach pobytu lub gromadzenia się osób poniżej 18. roku życia. Zakaz ten mówi o odległości nie mniejszej niż 100 metrów.

Z uwagi na dobro śledztwa prokuratura obecnie nie będzie udzielać bardziej szczegółowych informacji.

Podsumowanie wielkiej operacji „Hellfire”

Obecne zatrzymania to kontynuacja ogólnopolskiej operacji „Hellfire” wymierzonej w zwalczanie przestępczości internetowej o charakterze pedofilskim. Poprzednią akcję funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili w maju. Zatrzymane zostały wtedy 123 osoby, które usłyszały zarzuty posiadania, udostępniania i produkowania zabronionych treści. Zabezpieczonych zostało 330 tys. plików z nielegalnymi treściami.

„Hellfire” to ósma operacja CBZC wymierzona w przestępczość o charakterze pedofilskim. W ramach poprzednich przeprowadzono łącznie blisko 6,5 tys. przeszukań, przedstawiono zarzuty 477 osobom, a wobec prawie 200 podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt. Zabezpieczonych zostało ponad 2,5 mln plików z nielegalnymi treściami CSAM.

Z danych udostępnionych przez IWF – Internet Watch Foundation wynika, że Polska jest w pierwszej dziesiątce państw z największą liczbą raportów (adresów URL) związanych z wykorzystaniem seksualnym dzieci (3 proc. w skali światowej). (am / PAP)

Czytaj więcej:

Brutalny atak na dzieci pod stadionem. Dorośli mieli pobić 14-latka i grozić 13-latce