Zdjęcie: materiały CBA
Reklama

Brat asystenta byłego posła PSL Jana Burego oraz były kierownik w urzędzie skarbowym w Rzeszowie – to kolejne dwie osoby oskarżone w tzw. aferze podkarpackiej.

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że jej śląski oddział, który prowadzi śledztwo dotyczące afery podkarpackiej, skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Zygmuntowi P., bratu asystenta byłego szefa podkarpackiego PSL i posła Jana Burego, oraz Tadeuszowi Ch., który był kierownikiem Działu Kontroli Podatkowej w II Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie.

Prokuratura twierdzi, że Zygmunt P. wyłudził ponad 2 mln zł unijnej dotacji z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego na prowadzenie firmy. Aby otrzymać pieniądze, jak ustaliła prokuratura, P. sfałszował dokumentację i wprowadził w błąd pracowników urzędu. Zygmunt P. otrzymał 1,44 mln zł, kolejne 594 tys. zł ostatecznie nie zostało mu wypłacone, bo zarząd województwa podkarpackiego w tej sprawie wszczął kontrolę.

Śląscy prokuratorzy ustalili, że do wyłudzenia pieniędzy doszło pomiędzy 30 marca 2012 roku a 9 grudnia 2014 roku. 

Z kolei Tadeusz Ch. został oskarżony o przekroczenie uprawnień. Prokuratura twierdzi, że były już kierownik urzędu skarbowego w Rzeszowie sam napisał wyjaśnienia dla spółki, którą pod lupę wzięła „skarbówka”. Śledczy zarzucili Tadeuszowi Ch. także to, że odmówił wszczęcia „rozszerzonej kontroli podatkowej” w tej samej spółce. O taką kontrolę wnioskowali podlegli mu pracownicy. 

Prokuratura oskarża Tadeusza Ch. również o to, że jednej z rzeszowskich spółek uchylił obowiązek zapłacenia podatku od towarów i usług w wysokości prawie 300 tys. zł.  Do tego przestępstwa miało dojść od 4 do 22 kwietnia 2013 r. 

Zygmunt P. i Tadeusz Ch. są wśród ponad 20 osób, które dostały zarzuty korupcyjne w aferze podkarpackiej. Wybuchła ona w lipcu 2014 roku. CBA zatrzymało wówczas Mariana D., byłego prezesa spółki paliwowej „Maante” z Leżajska, który przez lata korumpował byłych już prominentnych prokuratorów, polityków, księży, policjantów, byłych funkcjonariuszy służb specjalnych, by ci załatwiali mu prywatne i biznesowe sprawy. 

Na liście podejrzanych są m.in. Anna H., była szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie (jej proces niedawno ruszył – szczegóły TUTAJ), Zbigniew N., b. szef Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, wspomniany b. poseł Jan Bury; b. lider podkarpackiej PO Zbigniew R.

Zarzuty dostali też: Bogusław P., były dyrektor podkarpackiego biura PSLJanusz W., były dyrektor rzeszowskiej delegatury Urzędu Ochrony Państwa (obecnie ABW) i Józef F., były prezes Rafinerii Jasło

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama