Zdjęcie: CBA
Reklama

Nie 3,5 roku więzienia, a 6 lat – taki ostatecznie wyrok wobec Anny H., byłej szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, wydał Sąd Okręgowy w Tarnowie.

O nowym wyroku w poniedziałek poinformowała Prokuratura Krajowa. Wyższa kara więzienia dla Anny H. to efekt kasacji, jaką śląscy prokuratorzy złożyli Sądu Najwyższego gdy 7 października 2020 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie obniżył H. karę z sześciu lat więzienia do 3,5 roku pozbawienia wolności.  

25 sierpnia 2021 roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez SO w Tarnowie. Annę H. skazano za przestępstwa korupcyjne w tzw. aferze podkarpackiej, która wybuchła latem 2014 roku. W pierwszej instancji H. skazano na 6 lat bezwzględnego więzienia, w drugiej instancji karę obniżono jej do 3,5 roku

Na zmniejszenie wymiaru kary Annie H. miało wpływ to, że sąd uniewinnił ją od jednego z sześciu zarzutów. Chodziło o przyjęcie przez nią 60 tys. zł od Mariana D., prezesa spółki paliwowej „Maante” z Leżajska, który latami korumpował najważniejszych prokuratorów, sędziów, polityków, duchownych i funkcjonariuszy służb specjalnych na Podkarpaciu. 

Sąd Okręgowy w Tarnowie w 2020 roku uznał, że pieniądze dla Anny H. nie były łapówką, tylko pożyczką, którą była szefowa rzeszowskiej Prokuratury Apelacyjnej wydała na budowę swojego domu. Śląscy prokuratorzy, którzy posadzili H. na ławie oskarżonych, nie mogli się pogodzić z taką interpretacją sądu i złożyli kasację do Sądu Najwyższego.

– Oskarżona przyjęła bowiem tę kwotę [60 tys. zł – przyp. red.] z przeznaczeniem na budowę domu w zamian za obietnicę załatwienia spraw, powołując się na pełnioną funkcję Prokuratora Apelacyjnego w Rzeszowie oraz posiadanie wpływów w instytucjach państwowych i samorządowych – przypomniała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. 

W kasacji śląscy prokuratorzy napisali, że sąd powszechny „wyrywkowo” i „arbitralnie” ocenił dowody, co w konsekwencji doprowadziło do niesłusznego uniewinnienia Anny H. od przyjęcia łapówki od leżajskiego przedsiębiorcy. Po ponownym procesie przed tarnowskim sądem, 14 stycznia zapadł tam kolejny wyrok. Anna H. została skazana na 6 lat więzienia. 

Wyrok wobec byłej szefowej apelacji jest już prawomocny. Groziło jej do 10 lat więzienia. 17 czerwca 2016 r. Anna H. została prawomocnie wydalona z zawodu prokuratorskiego.  Obecnie przebywa w więzieniu. Do ostatecznego wyroku H. zostanie wliczony okres przebywania w areszcie – od 22 czerwca 2016 roku do 25 stycznia 2018 roku.

O szczegółach aktu oskarżenia wobec Anny H. możecie przeczytać TUTAJ

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama