Zdjęcie: materiały miasta Rzeszów
Reklama

Radni zabezpieczyli wczoraj 200 tys. złotych na opracowanie projektu drogi dojazdowej do aquaparku. Przy okazji okazało się, że koszty tej inwestycji wzrosły o 50 mln złotych.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni jednogłośnie zabezpieczyli w Wieloletniej Prognozie Finansowej pieniądze na opracowanie projektu budowy drogi dojazdowej do miejsca, w którym ma powstać park wodny. Chodzi o 250 metrową ulicę na Staromieściu prowadzącą od ul. Welca, którą miasto oddało do użytku w tym roku.

Musi być dojazd

Wniosek o zabezpieczenie dodatkowych 200 tys. złotych na wykonanie dokumentacji projektowej złożył prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Jak tłumaczył radnym koordynator ds. inwestycji Dariusz Urbanik, zakończenie prac nad projektem budowlanym planowane jest przez wykonawcę na koniec tego roku. W tym terminie ma również zostać złożony projekt wniosku pozwolenia na budowę. Jednak aby wykonawca mógł je uzyskać, wcześniej musi być zapewniony dojazd do przyszłej inwestycji.

– W związku z tym tę kwotę przeznaczamy na przygotowanie dokumentacji projektowej od ronda na ul. Welca do miejsca budowy parku wodnego – mówił podczas wczorajszej sesji Dariusz Urbanik.

Dodał, że realizacja tej drogi była zaplanowana w harmonogramie inwestycji. Pozwolenie na budowę jest uzależnione jednak od dostępu do drogi publicznej. Dlatego miasto musi uzyskać tzw. ZIRD czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Harmonogram prac

O harmonogram prac przed budową aquaparku dopytywał przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny z PiS. Urbanik wyjaśniał, że obecnie został wybrany projektant, a do końca roku powinien być złożony kompletny wniosek o pozwolenie na budowę.

– Równolegle będą prowadzone prace nad projektem technicznym i wykonawczym oraz specyfikacje techniczne wykonania robót budowlanych i kosztorys inwestorski – dodawał pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji.

A jakie koszty?

Radni dopytywali też o koszty tej inwestycji. Kilka miesięcy temu zakładano, że wyniesie ona 250 mln złotych. Teraz okazuje się, że warunek jaki w przetargu postawiło miasto, to etapowany koszt ok. 300 mln złotych.

– Ale ostateczny koszt będzie znany po opracowaniu kosztorysu inwestorskiego – zaznaczył Urbanik.

Jak dodawał – miasto obecnie pracuje nad modelami biznesowymi budowy aquaparku z bankami i doradcami, którzy mają doświadczenie w finansowaniu takich inwestycji. Jeśli urzędnicy znajdą pieniądze na jej realizację, to pod koniec przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg.

Radni chcą spotkania

Robert Kultys (PiS) zgłosił też wniosek by miasto zorganizowało spotkanie radnych z prezydentem w sprawie budowy aquaparku. Chce by zostały na nim przedstawione szczegółowe przygotowania do tej inwestycji oraz obecna sytuacja finansowa.

– Żeby się nie skończyło na tym, że zrobimy projekt na miarę naszych możliwości, a ostatecznie nic z tego nie będzie – zaznaczał radny.

Za projekt 13 mln złotych

Umowę na zaprojektowanie aquaparku miasto podsiało 12 kwietnia 2024 roku. Biuro Schick Architekci – TKHolding na dostarczenie projektu ma 18 miesięcy.

Koncepcję aquaparku poznaliśmy natomiast 12 marca br. Ma on powstać na rzeszowskim osiedlu Staromieście, w rejonie ulic: Warszawskiej, Welca i Krogulskiego. Miasto ma tam 15-hektarową działkę. Na części (do 6 ha) będzie wybudowany park wodny. Pozostała część działki jest zarezerwowana pod ewentualną rozbudowę aquaparku. Na działce będzie można też w przyszłości wybudować kryte lodowisko.

Za sam projekt aquaparku miasto zapłaci 13 mln złotych. Pierwotnie zakładano, że budowa pochłonie ok. 250 mln złotych, teraz ta kwota wzrosła do 300 mln złotych.

Nowe technologie i odnawialne źródła energii

Aquapark ma wykorzystywać nowe technologie oraz odnawialne źródła energii. Konstrukcja dachu umożliwi przenikanie promieni słonecznych do parku wodnego o każdej porze dnia.

Wejście do obiektu zaplanowano od północy, od ulicy Warszawskiej. Od południa znajdzie się pas zieleni, baseny zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród zjeżdżalni można wymienić pontonowe, kaskadowe i multimedialną. Najdłuższa będzie miała 20 m długości.

Najwięcej atrakcji basenowych znajdzie się na parterze, baseny: sportowy (25-metrowy), treningowy, dziecięce, witalne o różnej temperaturze, rekreacyjny ze sztuczną falą, rwącą rzekę, wanny SPA, wodny plac zabaw i baseny kaskadowe z Wodeonem.

Budowa aquaparku ma potrać ok 2 lata.

(Red)

 

Reklama