Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Sąd Rejonowy w Rzeszowie otrzymał wniosek prokuratury o umieszczenie 16-letniego Kyryla H. z Ukrainy w schronisku dla nieletnich.

Wniosek trafił do sądu w środę, ok. godz. 14:00, co potwierdził nam sędzia Tomasz Berezowski, prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W trybie pilnym, poza kolejnością, wyznaczono sędziego, który rozpozna wniosek prokuratury. 

Rozprawę wyznaczono na czwartek, 16 listopada, na godz. 10:45. Na rozprawie zapadnie decyzja, czy 16-letni Kyrylo H. zostanie umieszczony w schronisku dla nieletnich. – Rozprawa odbędzie się z wyłączeniem jawności – mówi sędzia Tomasz Berezowski. 

Do czasu rozpoznania wniosku prokuratury, Kyrylo H., obywatel Ukrainy, który mieszka na co dzień w Rzeszowie, będzie przebywał w policyjnej izbie dziecka. Jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa 12-letniej Anastasii, także obywatelki Ukrainy

Nastolatek zaatakował nastolatkę 

16-latek został zatrzymany przez policjantów we wtorek (14 listopada), przed godz. 17:00, na osiedlu Andersa, gdzie przy ulicy Mikołajczyka przed jednym z bloków w poniedziałek idąca do pobliskiego sklepu Anastasia została zaatakowana ostrym narzędziem

Dziewczynka wcześniej, razem ze swoją siostrą i matką, wracała do domu. Anastasia postanowiła pójść jeszcze do sklepu. Nieznany wtedy sprawca, jak ustaliła prokuratura, zaszedł 12-latkę od tyłu i zadał jej ciosy ostrym narzędziem w okolicach szyi i głowy. 

Anastasii udało się zadzwonić do matki, która wezwała pomoc. Dziewczynka trafiła do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, gdzie przeszła operację twarzy i szczęki. We wtorek późnym popołudniem lekarze wybudzili ją ze śpiączki. 

– Jest w dobrym stanie, rozmawia i uśmiecha się – przekazywał nam w środę rano Tomasz Warchoł, rzecznik KSW nr 2. Lekarze przewidują, że Anastasia będzie mogła być wypisana ze szpitala w perspektywie najbliższych dwóch tygodni. 

Motyw sprawcy wciąż nieznany 

Na razie nie wiadomo, czy 12-latkę coś łączyło z 16-letnim Kyrylem H. We wtorek śledczy mówili nam, że nic nie wskazuje na to, by tłem zdarzenia był konflikt narodowościowy lub sprawy rodzinne. Motyw sprawcy jednak wciąż pozostaje nieznany. 

Śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa Anastasii wszczęła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Policjanci przesłuchali 16-latka. – Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy przyznaje się do popełnienia czynów – poinformowała w środę prokuratura.

Kyrylo H. odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura chce, by za usiłowanie zabójstwa odpowiadał jako osoba dorosła. Wtedy może być skazany nawet na 25 lat więzienia. Decyzja w tym przypadku jest w rękach sądu rodzinnego. 

Jeżeli sąd uzna jednak, że 16-latek powinien odpowiadać jako nieletni, to maksymalnym wymiarem kary jest pobyt w poprawczaku do 21. roku życia.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama