Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty i turnieje sportowe. W sumie 250 wydarzeń. Tak prezentują się „Atrakcje na wakacje”, które przygotowało miasto.

– Wielokrotnie w debacie o Rzeszowie i o jego przyszłości wspominałem, jak bardzo ważne jest stwarzanie przestrzeni i okazji do nawiązywania relacji. Integrowanie jest niezbędne, aby mieszkańcy naszego miasta mogli poczuć się bezpiecznie. To nasz wspólny kapitał ludzki – mówił w piątek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Miasto ogłosiło akcję „Atrakcje na wakacje”. W jej programie znajduje się 250 wydarzeń sportowych i kulturalnych. Część z nich już się odbyła, np. Europejski Stadion Kultury.

– Powinniśmy dobrze wykorzystać czas, jakim są wakacje. Obostrzenia są luzowane, nareszcie możemy się spotykać i sobą cieszyć – podkreślał Fijołek. 

Dlatego zdecydował, że miasto zwiększy liczbę imprez kulturalno-rekreacyjno-sportowych. Na najbliższej sesji rady miasta (6 lipca) ma zostać poprawiony miejski budżet. Dzięki temu Rzeszów będzie mógł przeznaczyć na rozrywkę kilkaset tysięcy złotych więcej.

– Oferta musi być zróżnicowana, bogata, znacznie bardziej dostępna. Nie tylko w centrum, zadbamy o osiedla – przekonywał Fijołek.

Na początek koncerty

W sobotę, 3 lipca, o godz. 19:00 na terenie fontanny multimedialnej koncert da Dziewczęca Orkiestra Dęta. Tego samego dnia na skwerze Millenium Hall, między godz. 9:00 a 21:00, rozegrany zostanie turniej koszykówki 3×3 Rzeszów Streetball Challenge. 

– Statystycznie planujemy przynajmniej kilka wydarzeń dziennie, a w weekendy nawet więcej. Ofertę kierujemy do wszystkich, do dzieci, dorosłych, seniorów. Będą też wydarzenia międzypokoleniowe – zapowiedział prezydent Fijołek. 

W Rzeszowie w lipcu i sierpniu mają odbyć się duże imprezy, takie jak Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańki, festiwale Tony i Carpathia. Wróci też Rockowa Noc. – W tym roku będzie ona dwudniowa (27-28 sierpnia) – zapowiedział Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. 

Mniej a bliżej

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Latem nie zabraknie wydarzeń mniej spektakularnych. Konrad Fijołek chce, by na wzór Paryża Rzeszów stał się miastem przyjaznym artystom. – Chcemy, by artyści wychodzili do ludzi, na ulice, by grali na deptakach, wykonywali performance’e na chodnikach – opisywał prezydent. 

Mają w tym pomóc zachęty finansowe dla środowiska artystycznego. – Pomogliśmy odrobić straty z lockdownu przedsiębiorcom, teraz kolej na artystów. Oferujemy współpracę i ofertę zarobkową – tłumaczył Fijołek. 

Podkreślał przy tym, że aby uniknąć czwartej fali i następnego zamknięcia, konieczne są szczepienia. Miasto ma się mocno zaangażować w ich promocję. Na wydarzeniach kulturalnych i sportowych mają stawać punkty szczepień. 

Literatura w ogrodach 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie zorganizuje w ogrodach bernardyńskich „Letnie Ogrody Literackie”. Wystąpią na nich dziennikarz i podróżnik Jarosław Kret, satyryk i muzyk Artur Andrus oraz autorka książek kulinarnych Ewa Wachowicz. 

Teatr Maska planuje czytania performatywne w rzeszowskich parkach i spektakle na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. – Nasi aktorzy pokażą widzom zupełnie inną stronę literatury. Takie zaangażowane lektury sztuk klasycznych, współczesnych i bajek na pewno przekonają najmłodszych do czytania – oceniła Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

Letnie wystawy przygotowały z kolei BWA i Muzeum Dobranocek. W tym ostatnim można obecnie podziwiać kolekcję projektów, scenariuszy i dekoracji Heleny Filek-Marszałek i jej męża Lechosława Marszałka, który stworzył postać Reksia. 

W Rzeszowie toczyć będą się również zawody sportowe, warsztaty, potańcówki, spływy kajakowe, zajęcia nordic walking z trenerem etc. Pełny kalendarz imprez dostępny jest – TUTAJ. Miasto zapowiada, że będzie go na bieżąco aktualizować.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama