Reklama

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się do prokuratury o zbadanie działalności spółki 4You Airlines, która od 3 listopada ma uruchomić 8 nowych połączeń z Jasionki.

UOKiK chce, by prokuratura sprawdziła, czy 4YouAirlines nie dopuściło się przestępstwa. Zdaniem Urzędu istnieje duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z zawartych umów

Postępowanie wyjaśniające w sprawie 4YouAirlines UOKiK wszczął 26 sierpnia. Z napływających do Urzędu sygnałów wynikało, że przedsiębiorca może wprowadzać konsumentów w błąd, co do charakteru świadczonych usług oraz własnej sytuacji prawnej.

Spółka na przełomie lipca i sierpnia br. rozpoczęła internetową sprzedaż biletów sugerując, że jest przewoźnikiem lotniczym, który rozpocznie loty 3 listopada br. W rzeczywistości 4YouAirlines pośredniczy w zawieraniu umów przewozu lotniczego na rzecz innego przedsiębiorcy.

Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wynika, że 4YouAirlines nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki. Urząd ustalił też, że firma nie ma szans na uzyskanie koniecznych zezwoleń przed 3 listopada. W tym dniu planowano uruchomienie nowych połączeń z Łodzi i Rzeszowa.

W opinii UOKiK nieprawdziwe mogą być również zamieszczone na stronie internetowej 4YouAirlines informacje na temat floty jaką dysponuje. Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair.

Tymczasem z informacji uzyskanych przez Urząd wynika, że żaden polski przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, a 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia umowy leasingu samolotów.

Niepokój Urzędu wzbudził także fakt, ze jak dotąd przedsiębiorca nie odpowiedział na wezwanie i nie skontaktował się z Urzędem w celu udzielenia wyjaśnień w związku z prowadzonym od 26 sierpnia postępowaniem wyjaśniającym.

– Mając na uwadze wszystkie powyższe okoliczności i duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z zawartych umów, Prezes UOKiK zwrócił się do organów ścigania z prośbą o dokonanie analizy działania 4You Airlines pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa, w szczególności oszustwa – poinformowała w komunikacie Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Nie wiadomo, czy decyzja o skierowaniu przez Urząd wniosku do prokuratury będzie miała wpływ na uruchomienie połączeń z Jasionki. Od 3 listopada pasażerowie mają latać do ośmiu miast: Brukseli, Dortmundu, Edynburgu, Barcelony, Rzymu, Paryża, Tel Awiwu oraz Mediolanu. 4YouAirlines sprzedaje bilety w promocyjnej cenie 47 zł w jedną stronę z wszystkimi opłatami.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

17 KOMENTARZE

  1. Prawdopodobieństwo to jeszcze nie pewność. Cieloch bardzo uważała na słowa, bo pewnie boją się teraz w UOKIKu, że noga im się omsknie i okaże się, że nie mieli racji. Bardzo bym się ucieszył jakby ktoś im wreszcie tak utarł nosa hahha

Comments are closed.