Zdjęcie: Pixabay

Przy rzeszowskiej hali Podpromie na pewno nie powstanie 4-kondygnacyjny parking. Radni miejscy dali „zielone światło” na budowę wielopoziomowego parkingu przy galerii handlowej Millenium Hall.

Parking przy Podpromiu projektowała krakowska pracownia ARP Manecki. Miasto wybrało ją w marcu 2021 r. Za projekt miało zapłacić ponad 750 tys. zł. Na czterech kondygnacjach przewidywano ponad 1000 miejsc dla samochodów osobowych, autobusów i rowerów. 

Okazuje się, że parkingu tej skali nie będzie, prace na wniosek miasta zostały wstrzymane. – Nie chcemy tak ogromnego, jednego parkingu w Śródmieściu. Byłby generatorem ruchu z wszystkich dróg prowadzących z centrum – mówi Artur Gernand z Urzędu Miasta Rzeszowa.

W magistracie słyszymy, że prace projektowe są wstrzymane już od kilku miesięcy. Miasto teraz przygotowuje się do rozwiązania umowy z krakowską pracownią. Zapłaci jej za dotychczas wykonane prace. Jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie kwota. 

– Pewne elementy tego projektu chcemy wykorzystać w nowej koncepcji. Ta powstanie, z nowego parkingu przy Podpromiu nie rezygnujemy, ale na pewno nie będzie miał tylu kondygnacji ile przewidywała pierwotna koncepcja – zapowiada Artur Gernand. 

– Nowa koncepcja może będzie zakładała budowę jednej kondygnacji. Będziemy o tym rozmawiać z fachowcami – mówią miejscy urzędnicy.

Miasto przed rozpoczęciem prac nad nowym projektem musi się też porozumieć z Wodami Polskimi, które ponownie określą warunki budowy parkingu w zmienionej wersji. Nowa koncepcja określi ile parking będzie miał kondygnacji. 

Plan na wiele poziomów 

Wielopoziomowy parking będzie mógł za to powstać na al. Rejtana w miejscu obecnego – w sąsiedztwie bloku nr 22, przychodni i wjazdu do Millenium Hall. To teren miejski wykorzystywany już na parking. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Obecny plac zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu wykluczał budowę tam parkingu wielopoziomowego. Takiego parkingu chce Rada Osiedla Nowe Miasto i zarząd spółdzielni – twierdzi Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa.

We wtorek, 25 kwietnia, Rada Miasta Rzeszowa zgodziła się zmienić plan dla tej działki. – Nowe będzie dopuszczał parking wielopoziomowy – wyjaśnia radny Kamiński. – Prace nad nowym planem potrwają około 1,5 roku – dowiadujemy się w ratuszu. 

Zmieniony plan prawdopodobnie będzie gotowy w 2024 roku. Na razie nie wiadomo ile kondygnacji będzie miał wielopoziomowy parking na al. Rejtana. – To określą urbaniści – tłumaczy Artur Gernand. 

Miasto na tym etapie nie określa też, kto wybuduje parking. W grę wchodzi finansowanie inwestycji z udziałem prywatnego kapitału – tzw. partnerstwo publiczno-prywatne. Parking poza ścisłym centrum Rzeszowa wpisuje się w politykę prezydenta Konrada Fijołka.

– Zakłada, by takie parkingi powstawały na obrzeżach centrum miasta – mówi Gernand. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama