Zdjęcie: Halina Sikora

Jest już „Drzewem roku 2019”, teraz będzie  się ubiegał o miano „Europejskiego Drzewa roku 2020”. Chodzi o bez czarny przy ul. Grodzisko, który dzięki rzeszowiance zachwycił całą Polskę. Bez w konkursie wesprze reporter BBC. 

Pamiętacie ponad 200-letni czarny bez, który rośnie przy ul. Grodzisko w Rzeszowie? Tak, ten, który w 2019 rok zdobył miano „Drzewa Roku” w konkursie organizowanym przez Klub Gaja. Do konkursu bez zgłosiła jedna z mieszkanek Rzeszowa – Halina Sikora. 

Teraz nasz zielony „obywatel” ma szanse zdobyć tytuł „Europejskiego Drzewa Roku 2020”. Furtkę do tego konkursu bzowi otworzyło zwycięstwo w polskiej edycji konkursu „Drzewo Roku 2019”.

– Drzewo bzu czarnego w Rzeszowie jest unikatem pod każdym względem – biorąc pod uwagę jego wiek,  grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat, jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia – mówi Halina Sikora.

– Jest majestatyczne i zarazem bardzo skromne. Człowiek mając świadomość, że bez czarny to zazwyczaj krzew, stojąc pod naszym drzewem, nabiera pokory – mówi Halina Sikora. 

16 drzew w konkursie 

W tegorocznej edycji „Europejskiego Drzewa Roku 2020” bierze udział 16 drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. To piękne, historyczne i często unikatowe okazy.

Wśród konkurentów naszego polskiego drzewa znalazł się m.in. 1000-letni kasztan jadalny z Portugalii, który jest jednym z największych w tym kraju, a także ponad 200-letni okazały miłorząb z Chorwacji.

Rosję reprezentuje samotna topola posadzona przez mnicha buddyjskiego na stepach Kałmucji. Codziennie przybywają do niej ludzie, by się pomodlić, pomedytować, bądź po prostu dotknąć drzewa. W Republice Czeskiej mamy z kolei 350-letnią sosnę rosnącą na skalistym cyplu, która jest pamiątka po wsi zalanej podczas budowy zapory. 

Głosowanie przez cały luty 

Na najciekawsze drzewo w Europie w roku 2020 będzie można głosować przez cały luty na stronie www.treeoftheyear.org. – Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na bez czarny z Rzeszowa – mówi Halina Sikora. 

Ostatni tydzień konkursu jest utajniony, a zwycięzcę poznamy 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli. 

Europejski konkurs został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest  Klub Gaja.

W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

W Rzeszowie reporter BBC

Warto dodać, że dzięki Halinie Sikorze i konkursowi, do którego zgłosiła ten niezwykły rzeszowski przyrodniczy okaz, bzem czarnym zainteresowały się także zagraniczne media. 

Już w niedzielę (2 lutego) do Rzeszowa przyjedzie Rob McBride, ambasador konkursu „Europejskie Drzewo Roku”. Z prezydentem Rzeszowa oraz mieszkańcami spotka się o godz. 16:15 przy słynnym drzewie, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu „Europejskiego Drzewa Roku 2020”. 

Rob McBride jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i ambasadorem starych, historycznych drzew, współpracuje regularnie z BBC, gdzie relacjonuje swoje spotkania z niezwykłymi drzewami.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama