Do końca 2019 roku w Rzeszowie mieszkańcy mogą za darmo i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HCV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalanie wątroby typu C.
Badanie można wykonać w punktach pobrań Alab laboratoria w Rzeszowie i na terenie Podkarpacia. Na badanie nie są wymagane zapisy ani wcześniejsza rejestracja.
Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu 1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach – tylko tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni HCV, wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C).
W 2018 roku chorobę tę wykryto u 70 osób na Podkarpaciu. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby – to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie może przed tym uchronić.
We wszystkich punktach pobrań ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać test antyHCV oraz dalszą, bezpłatną diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem.
– Dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta – mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego z ALAB laboratoria.
– Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić – dodaje.
Testy dostępne są do końca roku lub wyczerpania zapasów.
WZW C przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią, to mamy do czynienia z przemęczeniem, bólami stawów, osłabieniem. W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci.
Szacunki mówią, że ponad 150 tysięcy osób w Polsce może być zakażonych HCV, a aż 86 proc. z nich o tym nie wie.
W Polsce od 2015 roku są dostępne leki, które mają blisko 100-procentową skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie.
– Mając skuteczne narzędzie w rękach, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Dlatego namawiam wszystkich do wykonania testu u siebie i zachęcenia do tego najbliższych – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.
W Rzeszowie test anty-HCV można wykonać w czterech laboratoriach Alab przy ulicach: Rejtana 49/8, Witolda 6B, Ślusarczyka 2 oraz Podwisłocze 22A.
Pozostałe placówki na Podkarpaciu to:
– Dębica, ul. Kolejowa 15a
– Gorzyce, ul. Zamkowa 8
– Jarosław, ul. Kraszewskiego 24
– Jasło, ul. Staszica 4
– Krosno, ul. Św. Wojciecha 22 D
– Lesko, ul. Parkowa 10
– Mielec, ul. Skłodowskiej 8a
– Mielec, ul. Wolności 27b
– Przemyśl, ul. Jagiellońska 15
– Przeworsk, ul. Lwowska 18
– Ropczyce, ul. Armii Krajowej 4
– Sanok, ul. Sadowa 11
– Sanok, ul. Jagiellońska 54
– Sędziszów Małopolski, ul. 3 maja 70
– Tarnobrzeg, ul. Borek 13
– Tarnobrzeg, ul. Szpitalna 1
– Tarnobrzeg, ul. Mickiewicza 34
Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do dalszej diagnostyki HCV znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.
Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.
Oprac. (ak)
redakcja@rzeszow-news.pl