Na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z bloku porodowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Prace remontowane już się zakończyły. Trwa instalacja wyposażenia.
Zdjęcia: USK w Rzeszowie
Sprzęt trafił już do wyremontowanych oddziałów Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa: lampy operacyjne, łóżko operacyjne, łóżka porodowe, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe.
Są już również medyczne zestawy nadłóżkowe, ultrasonografy, urządzenia do monitorowania okołoporodowego i monitorowania funkcji życiowych oraz aparaty do znieczuleń, łóżka, komputery, monitoring sal, a także meble, które teraz są montowane.
Blok porodowy składa się z traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa. – Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa.
– Warunki nie pozwalały m.in. na porody rodzinne – nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – podkreśla Kluz.
10 nowych sal
Na oddziale położniczym jest 10 nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem.
Sale dla pacjentek wyposażone są w klimatyzację. W oknach zamontowano elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne. Sale wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny, meble, w każdej jest telewizor.
Trakt porodowy, czyli blok operacyjny, składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz klimatyzację.
Najnowsze trendy i standardy
Sala cięć cesarskich wykonana jest z paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu.
Oddział patologii ciąży mieści 11 łóżek w dwu- lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i elektryczne rolety okienne. Sale wyposażone są w sprzęt medyczny, meble, tutaj także każda sala ma telewizor.
Do tej pory w USK w Rzeszowie rodziło się około 1500 dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie. – Blok porodowy przebudowano zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych – dodaje prof. Kluz.
Jak zapowiada, jeszcze w grudniu br. rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala.
Godnie, komfortowo, bezpiecznie
Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale – jest ich 30, z czego na położnictwie – 19. – Panie będą mogły wreszcie rodzić w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie.
Szpital posiada trzeci stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami. Do tej pory oddział patologii ciąży był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych.
Remont bloku porodowego w USK w Rzeszowie kosztował 19,5 mln zł. W całości został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl