Budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla niepełnosprawnych na finiszu

Jesienią zakończy się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością. Ich opiekunowie mają mieć chwilę wytchnienia. 

 

 

 

Zdjęcia: Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa

Budowa COM-u trwa od roku, powstaje obok Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sucharskiego. W centrum znajdzie część dzienna oraz kilka miejsc mieszkalnych. Powstaje z myślą o osobach z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Dla czterech osób, które potrzebują opieki całodobowej, COM stanie się domem, dla kolejnych 16 miejscem, do którego będą przychodzić na kilka godzin. Placówka ma organizować zajęcia terapeutyczne, rehabilitację, będzie można tu także zjeść posiłek. 

Jak informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, inwestycja jest już zaawansowana. Gotowy jest budynek centrum (652 m kw.). Wykonano elewację, tynki wewnętrzne, malowanie, wylewki i zamontowano stolarkę.

– Zakończyły się także prace przy instalacjach centralnego ogrzewania, wodnej, kanalizacyjnej, fotowoltaicznej. Zamontowana została klimatyzacja, w budynku położone już zostały płytki ścienne i posadzkowe oraz wykładzina – wylicza Artur Gernad. 

Budynek jest parterowy. Tak go projektowano, by w przyszłości można było dobudować piętro. W części mieszkalnej będą 4 pokoje z łazienkami dla niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu. W części dziennej pokoje zajęć, hol jadalniany, kuchnia, szatnia i toalety.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W budynku są już także urządzenia sanitarne. Obecnie trwają jeszcze prace przy instalacji elektrycznej oraz przy urządzaniu terenu, na którym powstaje m.in. ogród sensoryczny. Ogród w założeniu ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Rzeszowa. 

Inwestycja, jak już zapowiadano, będzie gotowa w tym roku. – Nasz ośrodek będzie pierwszą placówka takiego typu w Rzeszowie, w której świadczone będą usługi zarówno w formie dziennej, jak i całodobowej – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Budową COM-u zajmuje się krakowska firma Texom, z którą miasto podpisało kontrakt 8 listopada 2022 roku. Inwestycja pochłonie ponad 7,3 mln zł, z czego 3 mln zł będzie pochodziło z rządowego Funduszu Solidarnościowego

Pobyt w placówce, zarówno dzienny, jak i całodobowy, będzie płatny. – Stawki ustalą radni, prawdopodobnie stanie się to na grudniowej sesji rady miasta. Chcemy, żeby stawki były symboliczne – mówi Artur Gernand.  

COM w Rzeszowie ma zostać otwarty od stycznia 2024 r. Osiem podobnych placówek powstanie też na terenie podkarpackich gmin: Kamień, Dydnia, Gać, Czarna, Dębica, Nowa Sarzyna, Trzebownisko i Tryńcza. We wszystkich będzie miejsce łącznie dla 80 osób. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama