Sołectwo Bzianka z gminy Świlcza od 1 stycznia 2017 r. będzie należało do Rzeszowa – tak we wtorek zdecydowała na posiedzeniu Rada Ministrów.

Decyzja rządu jest konsekwencją pozytywnej opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowało projekt rozporządzenia granic administracyjnych kraju od 1 stycznia 2017. W dokumencie ujęto Bziankę, która będzie włączona do Rzeszowa.

Rada Ministrów zgodziła się, że by sołectwo od nowego roku zostało wchłonięte do granic stolicy Podkarpacia.

– Bardzo się z tej decyzji cieszymy. Chcieliśmy przyłączyć więcej sołectw. Nie udało się. Trudno. Cieszymy się z tego, co jest. W dalszym ciągu będziemy się starali o poszerzenie granic miasta. Ostatni raz granice poszerzyliśmy w 2010 r. Od tamtej pory, mimo starań, nie było nam to dane – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Bzianka to sołectwo, w którym mieszka 577 osób. Rzeszów pozyska ok. 400 ha nowych terenów. – Mieszkańcy będą musieli wyrobić nowe dokumenty, m.in. dowody osobiste. Wszystko będzie za darmo – zapewnia Chłodnicki.

Rząd zgodził się na przyłączenie Bzianki do Rzeszowa, bo tego chcieli sami mieszkańcy sołectwa, a pozytywną opinię wyraziła również Rada Gminy Świlcza.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ratuszowi nie udało się pozyskać 11 innych sołectw z sześciu podrzeszowskich gmin: Malawy z gminy Krasne; Matysówki z gminy Tyczyn; Kielanówki i części Racławówki z gminy Boguchwała; Rudnej Wielkiej z gminy Świlcza; Miłocina, Pogwizdowa Nowego, Rudnej Małej z gminy Głogów Małopolski oraz Zaczernia, Nowej Wsi i części Jasionki (tereny lotniska) z gminy Trzebownisko.

Ratusz chciał również przyłączyć także całą gminę Krasne. Zarówno w przypadku 11 sołectw i gminy Krasne, rząd nie zgodził się połączenie z Rzeszowem, bo przeciwko tym planom były poszczególne samorządy. W Krasnem ma być jeszcze referendum.

Rzeszów ostatni raz się poszerzył w 2010 r., gdy do jego granic włączono Budziwój i część Miłocina. Obecnie powierzchnia stolicy Podkarpacia wynosi 116 km kw. W Rzeszowie zameldowanych na stałe jest ponad 188 tys. osób, ale szacuje się, że w mieście mieszka około 230 tys. osób.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama