90 lat polskiego kolarstwa w jednej małej kabinie – tak wygląda mobilne muzeum Tour de Pologne, które w dniach 15-16 września pojawi się w Rzeszowie.
Początki naszego narodowego wyścigu sięgają września 1928 roku. Wtedy z toru na Dynasach w Warszawie wystartował pierwszy kolarski Bieg Dookoła Polski. Jeszcze przed wojną wyścig zyskał duży autorytet i cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Po II wojnie światowej dla Tour de Pologne nastały cięższe czasy, ale wyścig się nie poddawał. W TdP startowali najwięksi polscy kolarze, wśród nich Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Stanisław Królak, Lech Piasecki, czy Czesław Lang, obecny dyrektor generalny TdP. To właśnie za sprawą wicemistrza olimpijskiego z Moskwy wyścig zyskał „drugie życie”.
TdP należy do elitarnego cyklu UCI World Tour, przyciąga największe gwiazdy kolarstwa. W tym roku najjaśniej świeciła gwiazda Michała Kwiatkowskiego, który wygrał 75. TdP – Narodowy Wyścig Niepodległości.
Biorąc to wszystko pod uwagę i fakt, że kolarski bieg ma już 90 lat oraz w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stworzono pierwsze na świecie mobilne muzeum narodowego biegu. W tej niewielkiej wędrującej przestrzeni zgromadzono pokaźną kolekcję pamiątek, pucharów, medali, wszystkiego, co wiąże się z TdP i polskim kolarstwem.
W muzeum zobaczymy początki biegu, zaangażowanie kolarzy w Bitwę Warszawską, rowery z różnych epok, sprzęt kolarski – dzięki czemu łatwo można porównać, czym było kolarstwo kiedyś i czym jest dziś.
Kolekcje uzupełniają koszulki, wycinki prasowe, trofea, znaczki, a także oryginalny rower Czesława Langa i jego srebrny medal z igrzysk olimpijskich w 1980 roku. Ponadto, cała historia wyścigu oraz różne ciekawostki dotyczące współczesnego ścigania zostały przedstawione na multimedialnych prezentacjach.
Mobilne muzeum TdP w Rzeszowie będzie w dniach 15-16 września (sobota i niedziela) na parkingu za ratuszem od 10:00 do 21:00.
Opr. (jg)
redakcja@rzeszow-news.pl