Zdjęcie: archiwum rodzinne aktora

W niedzielę (14 kwietnia) a Starym Cmentarzu w Rzeszowie uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Dariusza Dubiela i Ryszarda Szeteli. 

Odsłonięcie tablic z inicjatywy Towarzystwa Kultury Teatralnej w Rzeszowie i Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie, odbędzie się o godz. 16:00 przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 

Dariusz Dubiel 

Fot. Józef Gajda. Na zdjęciu Dariusz Dubiel

Dariusz Antoni Dubiel zmarł w rodzinnym Łańcucie 14 kwietnia 2022 roku w wieku 84 lat. Był znawcą i animatorem kultury, wieloletnim dyrektorem Estrady Rzeszowskiej, a także  współorganizatorem wielu podkarpackich wydarzeń artystycznych.

W 1981 roku Dubiel objął stanowisko szefa Estrady Rzeszowskiej z zamiarem „prowadzenia własnego zespołu, żeby była to kolejna instytucja artystyczna o charakterze twórczym”. Estradą kierował przez 27 lat.

W latach 60. ub. w. Dariusz Dubiel zainicjował m.in. plenerowe spektakle w Baranowie Sandomierskim i Łańcucie oraz rzeszowskie Studium Teatru Propozycji, a w latach 70. – konkurs poetycki im. Juliana Przybosia i Tarnobrzeską Barbórkową Dramę Teatralną.

Już jako dyrektor Estrady – Dubiel zorganizował w Rzeszowie Ogólnopolskie Spotkania Estradowe OSET. W grudniu 1983 roku koordynował inscenizację „Wielopola, Wielopola…” Teatru Cricot 2 w Wielopolu Skrzyńskim i Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dariusz Dubiel był z wykształcenia filologiem klasycznym, reżyserem i teatrologiem. Jego praca doktorska poświęcona była łańcuckiemu Teatrowi Lutnia. Od 2011 roku do śmierci kierował rzeszowskim oddziałem okręgowym Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Ryszard Szetela 

Zdjęcie: archiwum rodzinne aktora

Z kolei Ryszard Szetela zmarł 3 stycznia 2022 roku w wieku 83 lat, działalność artystyczną związał z rzeszowskim Teatrem Lalki i Aktora „Kacperek” (późniejszy miejski Teatr Maska). Zaczynał tam jako adept w 1959 r. Aktorem lalkarzem był w „Kacperku” od 1961 do 1981 r.

W latach 1981-1984 Szetela był dyrektorem naczelnym i artystycznym tego teatru. Pracował na tej scenie do przejścia na emeryturę w 1993 r. Był laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą.

W 1991 roku Ryszard Szetela otrzymał nagrodę wojewody rzeszowskiego, a w 1993 roku nagrodę miasta Rzeszowa za całokształt osiągnięć artystycznych. Otrzymał też brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Szetela do końca aktywnie działał w środowisku teatralnym i rzeszowskim TKT, występował w słuchowiskach radiowych, był jurorem konkursów recytatorskich, występował na Scenie Propozycji Janusza Pokrywki działającej przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama