Drewniana podbudowa nie tylko pod deptakiem ul. 3 Maja? [FOTO]

15
Reklama

Odkryto kilka poziomów drewnianej podbudowy ul. 3 Maja w Rzeszowie oraz jeszcze starszą faszynę. Dzięki pracom budowlanym związanym z rewitalizacją deptaka będzie można pierwszy raz przeprowadzić dokładne badania artefaktów.

 

Na początku lutego archeolodzy odkryli w remontowanym deptaku przy ul. 3 Maja drewniane belki. Stanowiły one w przeszłości podbudowę ulicy 3 Maja. Takiego odkrycia dokonano w granicach kamienic numer 10 i 14. Obecnie trwają prace związane z eksplorowaniem kolejnych warstw historycznej podbudowy.

– Do tej pory mieliśmy informacje o tym, że obecna ul. 3 Maja miała podbudowę drewnianą, jednak nie było okazji, aby przeprowadzić tak obszerne i dokładne badania – mówi Edyta Dawidziak, miejska konserwator zabytków. – Mamy szczęście, że udało się pozyskać szeroki i interesujący obraz – dodaje.

Archeologiczne odkrycia, których dokonała Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, są wydobywane i będą szczegółowo dokumentowane i poddawane badaniom, które przeprowadzi Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wówczas dowiemy się  np. czy drewniane belki znajdujące się na różnych poziomach pochodzą z różnych okresów.

– Oprócz drewnianej podbudowy przy kamienicy numer 14 odkryto na jednym z poziomów faszynę – informuje Edyta Dawidziak.

Faszyna to powiązane ze sobą cienkie gałęzie wiklinowe lub innych drzew czy krzewów, która w przeszłości  służyła do budowy dróg, jako część podbudowy oraz budowy umocnień polowych przy pracach fortyfikacyjnych.

Prace archeologiczne będą zmierzać do tego, aby najciekawsze i najlepiej zachowane elementy drewnianej podbudowy wyeksponować, by stały się atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających Rzeszów, ale jest to proces czasochłonny.

– Wydobyte autentyczne drewno archeologiczne wymaga specjalistycznej konserwacji, która stanowi proces wydłużony w czasie – wyjaśnia miejska konserwator zabytków.

– Na pewno nie rezygnujemy z wyeksponowania drewnianej podbudowy. W tym momencie prace archeologiczne są na etapie bardzo przedwstępnym, więc trudno mówić o konkretnych terminach – dodaje i podkreśla, że odkrycia, jakiego dokonała grupa rzeszowskich archeologów, jest spektakularne i miasto jest w 100 procentach przekonane o słuszności prowadzonych badań.

Podobnych odkryć można się spodziewać również na ul. Kościuszki i ul. Grunwaldzkiej.
Edyta Dawidziak zapewnia również, że prace związane z rewitalizacją deptaka przy ul. 3 Maja są wykonywane zgodnie z harmonogramem, a prowadzone prace archeologiczne na ten moment nie wpływają na spowalnianie robót budowlanych, co jednak nie oznacza, że roboty zakończą się przed Świętem Paniagi, jak chciałby tego ratusz.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.