Zdjęcie: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Miasto Rzeszów ogłosiło drugi przetarg na wykonawcę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ulicy Wyspiańskiego. 

Druga próba znalezienia wykonawcy PCL to skutek gigantycznej i jedynej oferty, jaką złożono w pierwszym postępowaniu. Ofertę złożyła firma Mirbud ze Skierniewic, swoją pracę wyceniła na prawie 232,5 mln zł – o ponad 110 mln zł więcej niż planowało miasto.

Przetarg unieważniono. W środę, 31 maja, ratusz poinformował, że ogłoszono drugi. – Jesteśmy zdeterminowani, by PCL wybudować. Liczymy, że tym razem zainteresowanie inwestycją ze strony firm będzie większe – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Miasto zapowiada, że w ciągu kilku najbliższych dni ogłoszenie o przetargu ukaże się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Otwarcie ofert planowane jest na lipiec. 

Nowy termin zakończenia budowy

Już wiadomo, że budowa PCL zaliczy kolejny poślizg. Jeszcze na etapie pierwszego przetargu, miasto aż czterokrotnie wydłużało termin otwarcia ofert. W pierwotnej koncepcji budowa PCL miała się zakończyć w marcu 2025 roku. 

Gdy miasto zostało zasypane setkami pytań o procedury przetargowe, finał budowy PCL przeciągnięto do końca 2025 roku. Gdy okazało się, że ofertę złożyła tylko jedna firma i to jeszcze tak gigantyczną, było jasne, że PCL w 2025 roku nie powstanie. 

Po ogłoszeniu drugiego przetargu, nowym terminem zakończenia budowy PCL jest październik 2026. – Taki termin wpisaliśmy do przetargu – dodaje prezydent Fijołek. Zgodziło sią na to Ministerstwo Sportu, które współfinansuje inwestycję. 

Resort sportu na budowę PCL przekaże 60 mln zł, a po 30 mln zł miasto Rzeszów i samorząd wojewódzki. PCL ma powstać po wyburzeniu stadionu Resovii.

I dla lekkoatletów. I dla piłkarzy

Obiekt ma być dla lekkoatletów i piłkarzy. Dla tych pierwszych mają być zawody rangi mistrzostw Polski seniorów czy mistrzostw Europy U23, U20, U18. Oprócz 400-metrowej bieżni, będą skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz 150-metrowa kryta bieżnia. 

PCL ma też spełniać kryteria licencyjne piłkarskiej Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu będą mogły pomieścić przynajmniej 7,5 tys. widzów. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, np. koncertów.

Zdjęcie: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama