Na rzeszowskich bulwarach pojawił się drugi w mieście totem rowerowy. Za oba urządzenia miasto zapłaciło ok. 90 tys. zł. Cykliści chwalą zakupy.
Pierwszy totem zamontowano rok temu przy ścieżce rowerowej na al. Powstańców Warszawy. Informuje rowerzystę, z jaką prędkością ma jechać, by nie zatrzymywał się na światłach, liczy też rowerzystów korzystających ze ścieżki. Totem testowano za darmo.
Do jego zamontowania władze Rzeszowa przekonał Daniel Kunysz, radny miejski i wieloletni szef stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. Miasto nie tylko pierwszy totem wykupiło, ale również zamontowało drugi – na bulwarach, przed Lisią Górą (skwer Pratt & Whitney).
Unikalny totem nad Wisłokiem
Drugim totem wyświetla temperaturę powietrza, dzienną i roczną liczbę rowerzystów na tym odcinku i aktualny stan powietrza. Totem nad Wisłokiem także jest wpięty do Systemu Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym, a dane z urządzenia są analizowane.
– Totem na bulwarach jest unikalny. W Polsce jeszcze nie widziałem urządzenia tego typu, które jednocześnie liczy rowerzystów i bada stan pogody – mówi Daniel Kunysz. Obecnie trwa kalibracja urządzenia, ale naliczone już liczby są już imponujące.
– Skoro przez miesiąc przejechało 50 tys. rowerów, to mamy ok. 70 rowerów na godzinę – policzył Kunysz. Totem na bulwarach jest od około trzech tygodni.
Z pozoru totem może się wydawać drogim gadżetem – za oba miasto zapłaciło ok. 90 tys. zł. – Totemy rowerowe, stosowane na całym świecie także są elementem rozwoju systemu rowerowego – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
– Będę namawiał prezydenta o więcej takich urządzeń – co najmniej pięć w strategicznych punktach, aby badać natężenie ruchu rowerowego – zapowiada Daniel Kunysz. Ostatnie badanie ruchu rowerowego prowadzano w 2019 roku, a wcześniej w 2012, 2014 i 2016 r.
Coraz więcej dróg rowerowych
Dzięki totemom, można lepiej planować inwestycje rowerowe. W Rzeszowie jest aktualnie ok. 180 km dróg rowerowych, w tym roku będą m.in. przy przebudowywanej obecnie ul. Warszawskiej i w rejonie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.
W tym roku rozpocznie się budowa dróg np. na trasie Wisłokostrady – łącznika al. Rejtana z ul. Maczka. (ok. 3 km). Projektowane są kolejne nad Wisłokiem (od mostu Lwowskiego w kierunku północnym) na południu – połączenie al. Sikorskiego z ul. Ćwiklińskiej.
Rzeszowscy rowerzyści od dwóch lat mogą też korzystać z trzech kładek rowerowych: przy zaporze, Moście Lwowskim i tzw. moście tęczowym. Niedawno rozpoczęła się również budowa przejazdów rowerowych na pięciu ważnych rzeszowskich skrzyżowaniach.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl