Dywizjon 303 – patriotyczny mural w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Rzeszów uczcił Dywizjon 303, uważany za jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Na jednej ze ścian Pratt & Whitney Rzeszów, tuż przy Wisłoku, powstał patriotyczny mural.

 

Jak poinformowała rzeszowska firma, mural Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki wykonany został w ramach akcji „Patriotyczna Przestrzeń Województwa”.

Mural przypomina historię Dywizjonu 303, który sformowano 2 sierpnia 1940 r. Podczas bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił 110 niemieckich samolotów – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w walkach.

Bitwa o Anglię była pierwszą poważną porażką Niemców podczas II wojny światowej. W walkach, które trwały od 10 lipca do 31 października 1940 roku, wzięło udział 2900 lotników alianckich z czternastu krajów. Wśród nich było 145 polskich pilotów.

Polacy stanowili drugą co do wielkości, po Brytyjczykach, grupę alianckich pilotów. Na 1733 zniszczonych samolotów wroga nasi lotnicy zestrzelili 203. Z tego 126 maszyn strącił Dywizjon 303, najskuteczniejsza z 66 formacji myśliwskich tej bitwy. W walkach nad Anglią zginęło 29 polskich pilotów.

Bitwa o Anglię rozegrana została nad południową Anglią i kanałem La Manche. Najbardziej zacięte boje odbyły się w sierpniu i we wrześniu. Zmasowana niemiecka ofensywa lotnicza miała przygotować grunt pod operację desantową na Wyspy Brytyjskie. Celem stało się zniszczenie RAF-u (Królewskich Sił Powietrznych), zdominowanie przestrzeni powietrznej Anglii, przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych, sparaliżowanie produkcji wojennej i gospodarki narodowej Wielkiej Brytanii.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Niemcy stracili 1733 samoloty, a około 650 zostało uszkodzonych, stanowiło to 52 procent stanu Luftwaffe. Straty ludzkie to 2500 poległych i wziętych do niewoli oraz 1000 rannych lotników. Brytyjczycy stracili 915 samolotów, a około 450 zostało uszkodzonych. Śmierć poniosło 544 pilotów, a 500 zostało rannych. Bitwa zakończyła się 31 października 1940 roku porażką Niemiec.

W bitwie o Anglię walczyły 4 polskie dywizjony – 2 bombowe: 300 i 301, 2 myśliwskie: 302 i 303 oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. Postawa polskich pilotów rozsławiła ich imię na cały świat.

„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” – wspominał udział Polaków w bitwie o Anglię ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.

O wyczynach polskich lotników ze słynnego dywizjonu powstała nawet książka pt. „Dywizjon 303”, którą napisał podróżnik Arkady Fiedler.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama