Miejsca z pozoru milczące i bezradne, kryjące w sobie skarb, jakim jest poezja, która „wzdycha po białorusku i po polsku śpiewa”. Takie właśnie poetyckie zakątki świata ujawni Tatiana Cariuk-Falewicz w czasie sobotniego wernisażu wystawy fotograficznej „Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu”.
W czasie trwającego od czwartku (22 czerwca) do niedzieli (25 czerwca) Europejskiego Stadionu Kultury 2017, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) organizuje wernisaż wystawy „Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu” .
Autorką wystawy jest Tatiana Cariuk-Falewicz – fotograf, krajoznawczyni, dziennikarka urodzona w Nowogródku na terenie Białorusi. Od 2006 roku mieszka nad jeziorem Świteź.
Cariuk-Falewicz współpracuje z białoruskim programem Polskiego Radia. Polska jest jej drugim domem. Zdobyła wiele nagród za swoje prace fotograficzne oraz poetyckie, które cieszą się zainteresowaniem prywatnych kolekcjonerów z Polski, Anglii, Francji, Turcji oraz Białorusi.
Co łączy autorkę wystawy z polskim wieszczem narodowym? Artystka jest założycielką Towarzystwa Filomatów „Promień” w Nowogródku, nad którym pełniła kierownictwo w latach 1996-2001. Jego celem była kontynuacja tradycji Towarzystwa Filomatów, założonego przez Adama Mickiewicza i jego przyjaciół 200 lat temu.
Ponadto Tatiana Cariuk-Falewicz z aparatem fotograficznym przemierza Białoruś i Litwę śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej, a także szlakiem tatarskim i żydowskim na Kresach. Fotograficzne eskapady odbywała również w Turcji, we Włoszech, Anglii, Azji Środkowej, a także w Uzbekistanie i Kazachstanie.
Efekty odkryć dziennikarki zobaczymy w czasie wystawy „Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu” w sobotę (24 czerwca) w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa w godz. 12:00 – 13:00. Po uroczystym wernisażu autorka poprowadzi wykład „Artyści fotograficy z Białorusi”, który będzie trwał od 13:00 do 14:00.
(ira)
redakcja@rzeszow-news.pl