Zdjęcie: Materiały prasowe. The Kooks

Video mapping na drzewie, koncert zespołu 5’nizza, oraz L.U.C & Rebel Babel Ensemble z udziałem Kayah i Kaliber 44, Teatr Fotografii, warsztaty dla dzieci, „Kino ze Wschodu”, zawody taneczne Hip-Hop, silent disco, spotkanie z Arturem Andrusem – to tylko niektóre spośród kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury.

Podczas rozpoczynającego się w czwartek (22 czerwca) ESK 2017 zostanie zrealizowanych 20 projektów, 38 różnorodnych wydarzeń, w których weźmie udział 350 artystów z 9 krajów (Ukraina, Gruzja, Macedonia, Wielka Brytania, Białoruś, Litwa, Niemcy, Kazachstan, Armenia).

W piątek 23 czerwca o godz. 20:00 na Stadionie Miejskim rozpocznie się Koncert Główny. Otworzy go Bovska, a unikalne muzyczne kolektywy stworzą: Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina); LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja); Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia); BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania). Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ brytyjskiego zespołu The Kooks.

Koncert poprowadzą młodzi, lubiani aktorzy: Katarzyna Kołeczek i Grzegorz Daukszewicz.

Na zakończenie muzyczna niespodzianka – wspólne wykonanie utworu z filmu „La la land”. Na scenie pojawią się artyści, którzy zatańczą i zaśpiewają wraz z prowadzącymi, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band”. 

Od soboty trwa budowa sceny na Koncerty ESK 2017. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

1. CZWARTEK (22 czerwca)

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Vitold Rek

Warto odwiedzić klub festiwalowy na rzeszowskich bulwarach, czynny przez wszystkie dni festiwalu. Już od pierwszego dnia czeka tam mnóstwo atrakcji: wystawy plenerowe: „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”, a także „Wojaże pełne muzycznych wrażeń” – wyjątkowy blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii, przybliżający dzieciom muzykę klasyczną w lekki, łatwy i przyjemny sposób.

Niewątpliwą atrakcją będą również warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ, które rozpoczną się w klubie festiwalowym o godz. 11.30. Pochodząca z Kazachstanu artystka, pracująca również w Rosji, we Włoszech i Francji, poprowadzi dla dzieci warsztaty techniką cyfrowo-manualną, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem – wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie: od pomysłu do realizacji końcowej.

„Opowieści o stworzeniu świata” to z kolei muzyczno-teatralna propozycja Emilii Raiter – opowieść o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazująca mity i wierzenia z różnych kultur: słowiańskiej, afrykańskiej, oceanicznej i hinduskiej.

Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawią multimedialną prezentację o kulturze białoruskiej i ukraińskiej oraz opowiedzą o dobranockach swojego dzieciństwa, a wieczór będzie koncertowo-filmowy: o 20 koncert Wacława Zimpla, następnie zagra wyjątkowe trio Rogiński/Trzaska/Moretti, a od godz. 22.30 zapraszamy na pokazy filmowe w ramach projektu „Kino ze Wschodu”.

Pierwszy dzień festiwalu to również muzyczna perełka – o godz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej, w ramach projektu Art Celebration: East United zagrają wspaniali muzycy związani z Podkarpaciem, którzy nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańko.

W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” – programu sygnowanego przez Vitolda Reka, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego kontrabasistę i kompozytora.

Miłośników inteligentnego humoru, barwnych opowieści i niebanalnych piosenek Artura Andrusa na pewno ucieszy możliwość posłuchania na żywo popularnego dziennikarza i artysty kabaretowego. Spotkanie autorskie „W drodze do rymu” rozpocznie się o godz. 14 w Galerii Rzeszów, a poprowadzi je dr Jan Wolski.

2. PIĄTEK (23 czerwca)

Fot. Materiały zespołu. Na zdjęciu The Kooks

Drugi dzień festiwalu to oczekiwany przez miłośników oryginalnych brzmień koncert główny – realizowane z rozmachem wielkie plenerowe widowisko na Stadionie Miejskim.

Na scenie pojawią się polskie gwiazdy, które wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają w duetach specjalnie przygotowane utwory. Wszystko w wśród multimedialnej scenografii i w zjawiskowej oprawie świetlnej.

Koncert będzie się składał z trzech części: Koncertu otwarcia, kolektywów muzycznych i koncertu światowej gwiazdy – brytyjskiego zespołu The Kooks.

Popołudnie i wieczór w klubie festiwalowym upłyną pod znakiem spektakli, wystaw i artystycznych spotkań, m.in. z Przemysławem Wiśniewskim, twórcą Teatru FOTOgrafii, w którym przedstawienia nie istnieją na scenie, a tylko na fotografiach, stając się jednocześnie zapisem twórczych poszukiwań artysty i jego wizją teatru.

O godz. 17 w Podziemnej Trasie Turystycznej rozpocznie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz i Michał Szuba pt. „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

3. SOBOTA (24 czerwca)

Zdjęcie: Materiały organizatora

O godz. 12 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy Tatiany Cariuk-Falewicz „Świteź i Nowogródek  – 200 lat po Mickiewiczu”. Artystka pochodzi z Białorusi, jest założycielką i prezesem Towarzystwa Filomatów PRAMIEN w Nowogródku, zdelegalizowanego przed wyborami 2006 r. Z aparatem fotograficznym przemierza Białoruś i Litwę śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej, a także szlakiem tatarskim i żydowskim na Kresach. Fotograficzne eskapady odbywała również w Turcji, we Włoszech, Anglii, Azji Środkowej, a także w Uzbekistanie i Kazachstanie.

Natomiast o godz. 16:00 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP, przy ul. Żeromskiego 2 odbędzie się wernisaż wystawy wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha „Rachu-Ciachu” oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla baśni i białoruskiej sztuki ludowej. Wystawa będzie czynna do 29 czerwca.

Wycinanki Marka Maksimovicha opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może zrodzić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania.

Klub festiwalowy zaprasza w tym dniu o 21:00 na spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”, w którym główna rolę gra Piotr Cyrwus, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.

O godz. 19:30 w Kościele Ojców Bernardynów przy ul. Sokoła 8 odbędzie się rzeszowska prapremiera dzieła All Night Vigil, Rachmaninowa, w wykonaniu Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Dzieło jest uważane za najcenniejsze dziedzictwo muzyczne kościoła prawosławnego, powstało na kanwie tradycyjnych melodii Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Grecji.

Ze sceny na rzeszowskim Rynku również rozbrzmiewać będą rytmy z pogranicza różnych gatunków i kultur. Wystąpi 5’nizza oraz L.U.C & Rebel Babel Ensemble.

5’nizza to grupa łącząca różne style muzyczne od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox, po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk-rock. Wolność artystyczna, eklektyzm, a także zaangażowanie w kwestie współczesnego świata – to wartości, na których budują swoją artystyczną tożsamość. Na ich koncerty przychodzą tysiące oddanych fanów, wypełniając największe sale w całej Europie.

L.U.C Łukasz Rostkowski to kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer. Za rozmach, odwagę i konsekwencję w swojej twórczości, a także eklektyzm oraz niekonwencjonalne pomysły zdobył wiele nagród i nominacji do najważniejszych nagród kulturalnych.

Rebel Babel to międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra złożona z orkiestr dętych. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury Rebel Babel Ensemble stworzą orkiestry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i oczywiście Polski, a towarzyszyć im będzie Kayah i gościnnie KALIBER 44.

Sobotnia noc, od godz. 23:00 to silent disco – jedna z największych atrakcji klubu festiwalowego, a zarazem stały punkt programu Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury.

4. NIEDZIELA (25 czerwca)

Zdjęcie: Materiały organizatora

Klub festiwalowy zaprasza na godz. 10.30 na otwarte warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, które wg autorskiego programu poprowadzi Piotr Cyrwus. Nie zabraknie również plenerowych pokazów kina dokumentalnego „Kino ze Wschodu” oraz wystaw towarzyszących.

Kolejne propozycje to Bitwa o Wschód – zawody taneczne w stylu hip hop, integrujące środowisko taneczne z krajów Partnerstwa Wschodniego (plac przy moście Zamkowym) oraz Smyk Arena – interaktywne warsztaty dla dzieci, których celem jest zapoznanie uczestników z tradycyjną kulturą Wschodu.

O godz. 16.30 w Teatrze Maska rozpocznie się spektakl „Romeo i Julia”. Ponadczasowy dramat Szekspira zostanie przedstawiony w dwóch planach: warstwę tradycyjną przedstawią mnisi, którzy poprzez drewniane, rzeźbione lalki opowiedzą historię Romea i Julii. Warstwa ta zostanie zestawiona z młodymi aktorami, reprezentującymi świat współczesny widzom. Będą oni również interpretatorem dramatu, prezentując własną opowieść na tle wydarzeń z Werony.

Wieczór w klubie festiwalowym to koncerty muzyki elektronicznej. Zagrają białoruskie zespoły: SHUMA, Mustelide, CherryVata.

O godz. 21 na Rynku będzie można obejrzeć „Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów. To autorska interpretacja odpowiadająca oryginalnej miniaturze choreograficznej Michaiła Fokina z 1911 roku pt. „Duch Róży”.

Muzykę do spektaklu na żywo wykona Szymon Tomczyk, a twórcą choreografii jest Anatoliy Ivanov.

Organizatorami Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury są Narodowe Centrum Kultury i Miasto Rzeszów.

5. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Fot. Patryk Ogorzałek / Rzeszów News. Na zdjęciu Koncert Główny ESK 2015

22 czerwca (czwartek)

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

9.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

9.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

9.30 – 11.00 – „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”  – warsztaty muzyczne i gry słowne, tańce z różnych stron świata, zabawa w sleeveface i  inne atrakcje – blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii – klub festiwalowy

11.30 – 12.30 – warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ dla dzieci do lat 6 – klub festiwalowy

11.30 – 13.00 – spotkanie ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu – klub festiwalowy

13.30 – 14.30 – warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ dla dzieci do lat 12 – klub festiwalowy

14.00 – 16.00 – „W drodze do rymu” – spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, prowadzenie Jan Wolski – Galeria Rzeszów, al. Piłsudskiego 44

17.00 – 18.00 – Otwarcie wystawy plakatów z animacji „Wilk i Zając” – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

17.00 – 18.30 – Emilia Raiter „Opowieści o stworzeniu świata” – klub festiwalowy

19.00 – 20.00 – wernisaż wystawy fotografii Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”, Galeria DWA PLANY, ul. Krakowska 20

19.00 – 22.00 – Art Celebration: East United – Filharmonia Podkarpacka, ul. Szopena 30

Advertisement

21.00 – 22.00 – koncert Wacława Zimpla oraz Tria Rogiński/Trzaska/Moretti  – klub festiwalowy

21.30 – 00.30 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

22.30 – 00.00 – projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” – reż. Siergiej Łoźnica, Ukraina / Holandia 2014 / 130 min. – klub festiwalowy

23 czerwca  (piątek)

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

9.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

9.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

10.00 – 12.00 – „Zrób sobie bohatera” – warsztaty plastyczne tworzenia masek bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Quiz wiedzy dobranockowej – klub festiwalowy

16.30 – 18.30 – „Sięgając do korzeni” – Cyjanotypia – otwarte warsztaty techniki fotograficznej – klub festiwalowy

17.00 – 18.30 – „Sięgając do korzeni” – spotkanie z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską (DSAFiTA), kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza – Rafałem Kocołem (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą (WiMBP w Rzeszowie) odkryje przed uczestnikami rzeszowskie korzenie – klub festiwalowy

17.00 – 18.30 –  „Lwów. Szkice miejskie” –  koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz (śpiew) i Michał Szuba (gitara) oraz wystawa fotografii Surena Vardaniana  „lwowskie impresje” – Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

17.00 – 19.00 – Projekcje animacji z 5. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2017 oraz spotkanie z pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu Piotrem Kardasem – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

18.30 – 19.00 –  „Sięgając do korzeni” – „Rzeszowskie janusze” projekcja filmu dokumentalnego o galicyjskim Rzeszowie, ocalałym od zapomnienia, dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami” – klub festiwalowy

20.00 – 1.00 – Koncert Główny – Stadion Miejski, ul. Hetmańska 69

21.30 – 1.00 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

24 czerwca  (sobota)

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

10.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul Mickiewicza 13

10.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, u. Mickiewicza 13

12.00 – 17.00 – SMYK ARENA – klub festiwalowy

12.00 – 13.00 – „Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu” – wystawa fotografii wraz z uroczystym wernisażem autorstwa Tatiany Cariuk – Falewicz – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

13.00 – 14.00 – „Artyści fotograficy z Białorusi” – wykład Tatiany Cariuk – Falewicz – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

15.00 – 16.00 – Fundacja Legalna Kultura, Abradab i Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz- debata Losy kultury w cyfrowej rzeczywistości. Nowe technologie – nadzieja czy zagrożenie. Klub festiwalowy, prowadzenie Grażyna Bochenek – klub festiwalowy

16.00 – 18.00 – „Rachu-ciachu” – wystawa wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla białoruskiej sztuki ludowej – Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP, ul. Żeromskiego 2

16.00 – 20.00 – Global Village – klub festiwalowy

19.00 – 22.00 – koncert zespołu 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALLIBER 44

19.30 – 20.30 – All Night Vigil – koncert muzyki dawnej – Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8

21.00 – 22.30 – „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” – spektakl teatralny w reżyserii Tomasza Obary. W roli głównej Piotr Cyrwus – klub festiwalowy  

21.30 – 1.00 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

22.00 – 00.00 – „Sięgając do korzeni” – video-mapping na drzewie inspirowany postacią Edwarda Janusza – Bulwary

23.00 – 00.30 – projekcja filmu „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” – reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova, Bułgaria 2014 / 86 min. – klub festiwalowy

23.00 – 2.00 – Silent Disco – klub festiwalowy

25 czerwca (niedziela)

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

10.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul Mickiewicza 13

10.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

10.30 – 13.30 – warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Prowadzenie: Piotr Cyrwus – klub festiwalowy

12.00 – 17.00 – SMYK ARENA – klub festiwalowy

12.00 – 21.00 – Bitwa o Wschód – zawody taneczne – plac przy Moście Zamkowym

16.30 – 18.00 – „Romeo i Julia” – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

19.30 – 22.00 – Electro East – koncerty elektronicznej muzyki białoruskiej: SHUMA, Mustelide, CherryVata – klub festiwalowy

21.00 – 22.00 – „Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w jednym akcie – scena, Rynek

22.00 – 00.00 – „Sięgając do korzeni” – video-mapping na drzewie inspirowany postacią Edwarda Janusza – Bulwary

22.30 – 00.00 – projekcja filmu „Lewiatan”/„Leviathan” – reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014, 140 min. – klub festiwalowy

23.00 – 1.00 – Silent Disco – klub festiwalowy

redakcja@rzeszow-news.pl