Zdjęcie: materiały artystki

Poszerza się grono artystów na koncercie Electro East podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2022 w Rzeszowie. Kolejnym jest ukraińska raperka – Alyona.

Electro East będzie jedną z atrakcji drugiego dnia ESK 2022 – 25 czerwca. To projekt muzyczny, który w założeniu ma promować artystów sceny alternatywnej. Organizatorzy, czyli Estrada Rzeszowska, Narodowe Centrum Kultury i miasto Rzeszów, stają na wysokości zadania. Wcześniej ogłosili koncerty duetu ATLVNTA i wokalistki LUNA

Teraz poznajemy kolejnego artystę. To Alyona Alyona, właśc. Alyona Savranenko. To 27-letnia nauczycielka przedszkolna z wioski na obrzeżach Kijowa, która z dnia na dzień stała się sensacją ukraińskiego hip-hopu. W 2019 r. zdobyła ANCHOR na festiwalu Reeperbahn w Hamburgu dla najbardziej obiecującego wschodzącego talentu muzycznego. 

Kariera Alyony rozpoczęła się w 2018 r., choć artystka tworzy muzykę hip-hopową od ponad dekady. Na scenie jest siłą natury. Rapuje z szalonym flow, w ojczystym języku ukraińskim. Tworzy bez błyskotek i przepychu. Opowiada o wizerunkach kobiet wykraczających poza utarte schematy piękna i młodych dorosłych, którzy musieli opuścić Ukrainę.

Alyona, zanim została nauczycielką i podjęła studia psychologiczne, pracowała przy kasie w supermarkecie i w sklepie z kosmetykami do makijażu. Na Ukrainie jest idolką. Klipy, w których dumnie tańczy jako królowa ulicy przed blokowiskami swojego rodzinnego miasta Barysziwki lub wciela się w bajkową matkę w dystopijnym świecie, mają miliony odsłon.

W kwietniu 2021 roku Alyona wydała nowy album „GALAS”. Goszczą na nim m.in. kanadyjski artysta hip-hopowy Dax, meksykańska wokalistka Yoss Bones, niezależny australijski wokalista Sexton, Argentyńczyk Ecko, izraelska gwiazda indie Noga Erez, ukraiński piosenkarz, kompozytor i autor tekstów MONATIK.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ekologia, głód, bieda, pandemia, wewnętrzna siła i harmonia, nienawiść i stereotypy  dotyczące kobiecego piękna – to kwestie, które ukraińska raperka podnosi w tekstach.  „Dla wielu stała się swego rodzaju symbolem. Nie tylko przełamała barierę językową, ale też otwarcie przezwyciężyła swoje kompleksy związane z fizycznością” – informuje Estrada.

W 2019 roku raperkę można było zobaczyć na ważnych europejskich festiwalach: Trans Musicales Rennes, Reeperbahn Festival Hamburg DE, Fusion DE, Pohoda SK, Atlas Weekend UA, Sziget HU, Haldern-Pop DE, Pop-Kultur Berlin DE, Loftas fest Vilnius LT, Waves Vienna AT, TMW EE, Iceland Airwaves festival Reykjavik IS i innych. 

Alyona w Rzeszowie wystąpi w sobotę, 25 czerwca, o godz. 21:30 w fosie zamku Lubomirskich, czyli w klubie festiwalowym ESK 2022. To będzie jej drugi występ podczas festiwalu. Dzień wcześniej, 24 czerwca, zobaczymy ją podczas Koncertu Głównego w Parku Sybiraków w duecie z Królem. 

Sam festiwal, któremu patronuje Rzeszów News, odbędzie się w dniach 24-26 czerwca. To ponad 50 bezpłatnych wydarzeń w 16 różnych miejscach Rzeszowa. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama